Wiele zimnych, zaciemnionych, podziemnych pomieszczeń ma problem z nadmierną wilgocią i pojawiającą się wodą. Przez brak odpowiedniego nasłoneczniania oraz zlokalizowania poniżej budynku ciężko jest odpowiednio nagrzać takie miejsca i zapanować nad wilgocią. Dodatkowo wiele pomieszczeń, które mają już swoje lata, nie mają odpowiedniej ochrony przed dostawaniem się wilgoci. W konsekwencji poziom zawilgocenia rośnie, a to wszystko przez nieodpowiednią wentylację. W ten sposób rodzi się pytanie o to, jak osuszyć piwnicę?
Sprawdź również – Jak odpowietrzyć podłogówkę?
W takich zawilgoconych pomieszczeniach po dłuższym czasie na naszych ścianach może pojawić się uporczywy grzyb, który jest w niektórych przypadkach bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia i naszego budynku. Co gorsza, grzyb na ścianie jest ciężki do usunięcia.
Takie zawilgocenia często pojawiają się w piwnicach. Dlatego w dzisiejszym artykule opisujemy jak pozbyć się wilgoci z piwnicy, jak osuszyć naszą piwnicę, co robić, kiedy pojawi się woda w piwnicy, jak poznać pierwsze oznaki wilgoci w piwnicy. Odpowiedź na te i wszystkie inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
Wilgoć w piwnicy w starym domu – jak osuszyć?
W takim razie co robić, gdy pojawi się wilgoć w piwnicy w starym domu? Wilgoć jest jednym z bardziej problematycznych zjawisk, jakie mogą się pojawić w piwnicy. Wilgoć może występować dosłownie w każdym pomieszczeniu, jeżeli nie zadbamy o odpowiednią ochronę przed wodą, parą oraz opadami atmosferycznymi. Najczęściej jednak wilgoć pojawia się w piwnicy, w starych domach.
Problem z wilgocią w piwnicy pojawia się bardzo często przez fakt, iż piwnica znajduje się poniżej linii naszego gruntu. Słońce przez to nie może swobodnie dopływać do piwnicy oraz dogrzewać jej. Podczas jesieni oraz zimy występujące opady bezustannie nawadniają ziemię, która z kolei coraz bardziej wychładza oraz zawilgaca ściany naszej piwnicy. W taki właśnie sposób powstaje wilgoć w piwnicy. Jak osuszyć w takim razie piwnicę?
Jeżeli jednak zadbamy o odpowiednie zabezpieczenie ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych problem z wilgocią w piwnicy może nas ominąć. Jeśli nie uda się nam uchronić przed wilgocią w piwnicy, zdradzamy, jak pozbyć się wilgoci z piwnicy.
Jak pozbyć się wilgoci z piwnicy?
Wilgoć w piwnicy objawia się zaciekami na ścianach oraz kroplach na podłodze i ścianie. W zaawansowanym stadium na ścianach pojawiają się plamy pleśni na ścianie. Jak już wspominaliśmy, taki proces jest niebezpieczny dla zdrowia osób, które przebywają w takich pomieszczeniach i całego starego budynku.
Dlatego tak często pojawiają się pytania, jak pozbyć się wilgoci z piwnicy. Nie jest to proste i oczywiste, ponieważ nie na co dzień mamy do czynienia z wilgocią w piwnicy. Na szczęście mamy dosyć spore możliwości, ponieważ na pozbycie się wilgoci z piwnicy mamy kilka rozwiązań.
Jeżeli wilgoć w piwnicy jest początkująca, ledwo zauważalna, możemy spróbować otworzyć okna, oczywiście, jeżeli na zewnątrz jest ciepło, Jednak nie każda piwnica posiada okna. Wtedy pojawiają się schody. Oczywiście nie martwcie się tym, wilgoci w piwnicy możemy się pozbyć, używając do tego celu dmuchawy grzewcze. Może to zabrzmieć troszkę nierealnie, ponieważ nikt nie posiada takich dmuchaw, a zakup może być drogi. Już Was uspokajamy, nie musicie kupować takich urządzeń, ponieważ jest wiele firm, które je wypożyczają za dość rozsądne pieniądze, w ten sposób możemy zwalczyć problem związany z wilgocią w piwnicy.
Z wilgocią w piwnicy, możemy sobie poradzić również w inny sposób. Jak pozbyć się wilgoci w piwnicy? Jeżeli problem może się powtarzać, przez konstrukcję naszej piwnicy oraz lokalizację piwnicy w starszym budownictwie, możemy zamontować osuszacze kondensacyjne. Konstrukcja takiego urządzenia może nam przypominać klimatyzator. Jego działanie to ciągłe dostarczanie ciepłego powietrza do naszej piwnicy.
Wilgoć w piwnicy, jak się jej pozbyć? Najlepszym sposobem jest zapobieganie, czyli zabezpieczenie naszych ścian odpowiednią izolacją. Dobrze jest również zastosowanie co jakiś czas ocieplenia naszego pomieszczenia, aby podsuszać ściany.
Jednak w piwnicy może pojawić się jeszcze jeden problem, mianowicie woda w piwnicy. Dotyczy to starych domów. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja z wodą w piwnicy w starym domu.
Woda w piwnicy w starym domu – sposoby
Jeżeli w naszej piwnicy gromadzi się woda, przez fakt, iż nasz dom jest starszy, problem może być poważniejszy niż wilgoć. Przy wodzie w piwnicy w starym domu dmuchawy już nam nie pomogą. Podczas występowania wody w piwnicy w starym domu, naszą pracę musimy rozpocząć od wypompowania wody. Podobnie jak w przypadku dmuchawy, taką pompę do wyciągania wody możemy wypożyczyć. Pamiętające, żeby wodę z piwnicy w starym domu wypompować skrupulatnie.
Kolejnym krokiem na wodę w piwnicy w starym domu jest ogrzanie ścian za pomocom dmuchaw. Wtedy cała wilgoć, która powstała przez zalegającą wodę w piwnicy zostanie osuszona.
Ostatnią czynnością jest zabezpieczenie naszej piwnicy. Niezbędna będzie izolacja, która będzie zapobiegała dostawaniu się wody do naszej piwnicy w starym domu. Na wykonaną izolację warto, jest wylać dodatkową warstwę posadzki, aby nie dopuścić do żadnej nieszczelności.
Jeżeli będziecie się kiedyś zmagali z problem wilgoci w piwnicy, nie zastanawiajcie się długo, jak osuszyć piwnicę, ponieważ sprawa nie jest tak bardzo skomplikowana. Pytania, jak osuszyć piwnice pojawiają się przez brak doświadczenia w takich sytuacjami. Nie wiemy, czy będziemy potrzebowali specjalną firmę, zajmującą się osuszaniem budynków. Jeżeli wpiszemy w przeglądarkę internetową hasło jak osuszyć piwnicę, z całą pewnością poradzimy sobie sami.