Ogrodnictwo, chociaż najczęściej kojarzone jest z relaksem, odpoczynkiem i wydaje się prostą pasją, może mieć wiele obliczy, a trudne i niespodziewane sytuacje zdarzają się o wiele częściej, niż mogłoby się wydawać. Kiedy podejmujemy się zadania, jakim jest prowadzenie ogrodu, czy też po prostu dbanie o rośliny, nie możemy zakładać, że wszystko będzie szło bezproblemowo, czy też po prostu łatwo.
Sprawdź również – jak wygląda chrabąszcz majowy?
Jest wiele czynników, które mogą wpłynąć na to jak funkcjonuje nasz ogród, oraz na to, czy uprawa pewnych owoców, warzyw czy jakichkolwiek innych roślin, będzie dla nas opłacalna. Często, kiedy naszych roślin dotykają problemy czy choroby, trudno jest nam stwierdzić co sprawiło, że spotykamy się z pewnymi trudnościami, a to przecież dojście do sedna problemu, jest pierwszym krokiem w rozwiązaniu go. Niezwykle często zdarza się, że za niszczenie naszych upraw odpowiedzialne są szkodniki, których wyeliminowanie w wielu przypadkach jest znacznie prostsze, niż rozprawianie się z wszelakimi chorobami, które mogą dotykać roślin. Często widzianym w polskich ogrodach szkodnikiem, jest chrabąszcz czerwcowy.
Spis treści
Chrabąszcz czerwcowy – larwa
Chrabąszcz czerwcowy, szerzej znany jako Guniak czerwczyk, to niewielki, jak na swoją rodzinę, chrząszcz, który zgodnie ze swoim imieniem, pojawia się w naszych ogrodach w czerwcu. Kiedy mowa jest o tym konkretnym gatunku, obawiać powinniśmy się raczej larw niż dorosłych osobników. Białe larwy chrabąszcza czerwcowego nie są zbyt duże, mierząc zazwyczaj nie więcej niż 3 cm długości. Można rozpoznać te szkodniki nie tylko po białym kolorze czy rozmiarze, ale także po trzech parach odnóży, a także po charakterystycznych, brązowych głowach, w których szczególnie odznaczają się szczęki.
Chrabąszcz czerwcowy – ile żyje?
Kiedy stajemy się ofiarami szkód, jakie może powodować pojawienie się chrabąszcza czerwcowego, dobrym pomysłem jest zebranie o nim jak największej ilości informacji, które mogłyby pomóc w walce z tym szkodnikiem. To, ile żyje chrabąszcz czerwcowy, może okazać się przydatną informacją, zwłaszcza, jeśli mamy z nim problemy już od dłuższego czasu.
To, ile żyje chrabąszcz czerwcowy, zależy przede wszystkim od okazu, ale w większości przypadków osobnik żyje około kilka tygodni. Problemem są larwy, które przepoczwarzają się nawet kilka lat.
Chrabąszcz czerwcowy – co robi?
Wiadome jest, że chrabąszcz czerwcowy jest szkodnikiem, warto jest jednak dokładnie wiedzieć co robi, oraz jak wpływa to na rośliny. To, co robi chrabąszcz czerwcowy, to głównie pożywianie się liśćmi, czy też owocami we wczesnych etapach rozwoju, co bardzo je uszkadza. Larwy tego szkodnika mogą uszkadzać korzenie roślin, bez względu na to, czy mowa jest o sadzonkach, czy siewkach. Poszkodowane są często młode drzewa, w tym wierzby czy lipy, jednak robak ten szkodzi też o wiele mniejszym roślinom
Czy chrabąszcz czerwcowy gryzie?
Chrabąszcze czerwcowe nie są duże, ale z pewnością nie można ich nazwać małymi. Nie sposób jest więc się dziwić, przy jednym z pytań, które często pada, gdy pojawia się temat tego szkodnika, to jest to, czy owad ten gryzie.
To czy chrabąszcz czerwcowy gryzie, nie jest pytaniem, na które można podać jednoznaczną odpowiedź, ponieważ tak, robak ten gryzie, jednak nie musimy się niepokoić, ponieważ nie gryzie on ludzi. Jest on w stanie jedynie naruszyć, czy też połaskotać naszą skórę, dlatego też nie musimy się martwić, jeśli będziemy mieli kontakt z jednym z osobników.
Chrabąszcz czerwcowy – zwalczanie
Zwalczanie chrabąszcza czerwcowego, zwłaszcza kiedy mowa jest o dorosłych osobnikach, nie jest w żadnym wypadku łatwym zadaniem. Jeżeli nie chcemy musieć uporać się z tym problemem, warto jest dopilnować, by takowy nigdy się nie pojawił. Niestety, spora część ogrodników, zwłaszcza amatorów, nie wie, że są sposoby, by chronić się przed różnego rodzaju plagami, w tym tych, które spowodowane są przez zwierzęta. Istnieją badania gleby, które pozwolą nam stwierdzić, jak wielkie jest prawdopodobieństwo, że możemy w niej znaleźć pędraki tych owadów, a także powiadomią nas one, jeżeli takowe pędraki już się tam znajdują.
Jest wiele kroków, które można podjąć, by zapobiec zniszczeniu naszych upraw, jednak, jeżeli jest już za późno, i musimy wziąć się za zwalczanie chrabąszcza czerwcowego, warto jest zapoznać się z opcjami, które mogą nam w tym pomóc. Zwalczanie dorosłych osobników jest niezwykle trudne, oraz nie zawsze skuteczne, to też powinniśmy skupiać się na larwach. Na rynku zarejestrowanych jest wiele produktów, które są bardzo skuteczne w walce z tymi szkodnikami. Wiele specjalistycznych sklepów ogrodniczych oferuje środki, które będą idealne w uporaniu się z taką plagą, musimy mieć jednak świadomość, że będą one skuteczne tylko i wyłącznie wtedy, kiedy będziemy ich używać zgodnie z zaleceniami producentów.