Nasz świat ciągle się rozwija, powstaje się nowa technologia, rozwiązania, systemy budownictwa w tym m.in. ściana szczelinowa. Bezustannie rozpoczynane są nowe inwestycje budowlane, które napędzają naszą gospodarkę. Budowy, które są w realizacji lub są w planie wymagają spełnienia wielu technicznych wytycznych. Żadna budowa nie otrzyma odbioru oraz dopuszczenia do użytkowania, jeżeli nadzór budowlany nie podpisze odebrania inwestycji. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad prawa budowlanego.
Sprawdź również – na ile starcza tona ekogroszku?
Solidnie wykonane konstrukcje to podstawa bezpiecznego użytkowania. Niedopuszczalne są uchybienia, ponieważ skutkują ewentualnym zagrożeniem, tak ważnym aspektem w tym przypadku stają się odpowiednio wykonane obliczenia, czy przekroje różnych budowli. W budownictwie wykorzystywane są różne konstrukcje do wzmocnienia budynków. Druty osadzane w betonie, różnego rodzaju wsporniki oraz ściany szczelinowe – co to takiego? W przypadku ostatniej pozycji może się pojawić pytanie, co to jest ściana szczelinowa. Nie każdy wie, co to jest ściana szczelinowa, ponieważ jest to pojęcie używane głównie przez fachowców w tej dziedzinie.
Dlatego w dzisiejszym artykule przedstawiamy Wam szczegółowy opis tego, co to jest ściana szczelinowa, jak wyglądają obliczenia ściany szczelinowej, wykonanie ściany szczelinowej, jak jest przekrój ściany szczelinowej oraz ścianka szczelna a ściana szczelinowa.
Spis treści
Ściana szczelinowa – co to dokładnie?
W takim razie, co to dokładnie ściana szczelinowa? Podstawą trwałej i solidnej konstrukcji jest fundament. O tym wie każdy, jednak mało kto wie o istnieniu ściany szczelinowej. Co to jest i jak wygląda wykonanie ściany szczelinowej? To wszystko opisujemy w dzisiejszym artykule. Ściana szczelinowa jest specjalną konstrukcją wzmacniającą budynek, która jest wykonywana na etapie pierwszych prac budowlanych. Wykonanie ściany szczelinowej daje nam pewność tego, że nasza konstrukcja będzie trwała oraz, że nie dojdzie do żadnego załamania, czy osadzenia budynku.
Wykonanie ściany szczelinowej jest konieczne przez przepisy prawa budowlanego. Oczywiście przy pracach drobnych, takich jak altanka czy garaż, które możemy postawić na naszych działach, wystarczy wzmocnienie w postaci drutu. Podczas dużych inwestycji konstrukcja nie może stanąć bez ściany szczelinowej. Jednak co dokładnie się kryje pod nazwą, ściana szczelinowa? Otóż ściana szczelinowa to specjalna konstrukcja wykonywana z żelbetonu w ściśle respektowanych szczelinach w pionowym ułożeniu.
Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy pewność, że budynki w sąsiedztwie naszej nowej inwestycji nie ulegają przemieszczaniu, a także, że grunt dookoła istniejącego budynku nie będzie się obsuwał.
Obliczenie ściany szczelinowej nie jest trudne, należy tylko wiedzieć, jak to zrobić, a my wyjaśniamy tę kwestię w dalszej części wpisu, dodatkowo omówimy, jak wygląda przekrój ściany szczelinowej i sprawdzimy różnice, jakie zachodzą między ścianą szczelinową a ścianką szczelinową.
Obliczenie ściany szczelinowej
Do obliczenia prawidłowej wysokości ściany szczelinowej niezbędne jest wzięcie pod uwagę kilku istotnych faktów, w tym m.in. przekrój. W pierwszej kolejności musimy sprawdzić, jaka jest głębokość wykopu. Dodatkowo należy ustalić uskok naszego terenu. Ważny będzie także rodzaj gruntu, z jakim mamy do czynienia.
Następnie ustalamy, jakie mamy czynniki wodno-gruntowe. Jeżeli teren będzie podmokły, będzie wymagane wbicie ściany szczelinowej głębiej w celu umożliwienia swobodnego przepływu wody. Aby prawidłowo obliczyć ścianę szczelinową, należy sprawdzić wartość obciążeń, które będą na nią wpływały. Bierzemy pod uwagę wszystkie obciążenia budynków obok, napływ wody oraz oddziaływanie naziomu.
Jeżeli uwzględnimy wszystkie powyższe czynniki, obliczenie ściany szczelinowej będzie precyzyjne i nie będziemy mieli później żadnych problemów.
A jak wygląda wykonanie ściany szczelinowej? Opisujemy poniżej.
Wykonanie ściany szczelinowej
W takim razie, jak przebiega wykonanie ściany szczelinowej? Ścianę szczelinową wykonujemy z żelbetu. Ważne jest zachowanie kolejności. Pierwszym krokiem jest wykopanie dziury oraz zrobienie murków, które będą pełniły funkcję prowadzącą. Oczywiście całą konstrukcję musimy ochronić specjalną masą iłową lub bentonitową.
Następnie ustawiamy pozycje rozdzielcze oraz zbrojenia. Na końcu betonujemy oraz wykańczamy naszą ścianę szczelinową. Po tych czynnościach musimy poczekać, aż nasza ściana szczelinowa wyschnie. Musimy usunąć elementy rozdzielcze.
W taki sposób wykonujemy naszą ścianę szczelinową. Sprawdzamy dla Was jeszcze, jaki jest przekrój ściany szczelinowej.
Ściana szczelinowa – przekrój
Przekrój ściany szczelinowej nie jest jasno określony jako jeden rozmiar. Jest kilka zależnych czynników, które kształtują przekrój ściany szczelinowej. Musimy sprawdzić nasze podłoże, czy to będzie wykop w piaskach, glinach lub iłach. Dodatkowo ustalamy wielkość oraz szacowaną ciężkość naszego budynku. Sąsiadujące budowle są również ważne.
Przekrój ściany szczelinowej jest określany podczas budowy przez kierownika budowy wraz z geodetą. W sieci spotykamy dwie frazy, ściana szczelinowa oraz ścianka szczelinowa. Zobaczmy co je różni.
Ściana szczelinowa a ścianka szczelinowa – różnice
Ściana szczelinowa a ścianka szczelinowa, jaka jest między nimi różnica? To ciekawi, ponieważ pojęcia są bardzo podobne, jednak ściana szczelinowa a ścianka szczelinowa to dwa różne pojęcia. Ściana szczelinowa jest konstrukcją wykonaną z żelbetu, Stanowi silne oparcie dla budynku, który powstaje. Dodatkowo ściana szczelinowa umożliwia nam stawianie budynków blisko siebie.
Ścianka szczelinowa to lekki drewniany szkielet, który jest stosowany w małych konstrukcjach. Jedną wspólną cechą ściany oraz ścianki szczelinowej jest fakt, że obie muszą być wykonane pod nadzorem budowlanym, zgodnie z wytycznymi.