Amatorzy ogrodnictwa nieustannie poszukują nowych roślin, którymi można by udekorować swoje ogrody, czy też podwórka. Wszyscy znamy rośliny takie jak bratki, tulipany, róże czy pelargonie, które spotyka się w ogrodach bardzo często, jednak są też takie rośliny, które nie są nawet w połowie tak popularne jak powinny, oraz nie poświęca się im należnej im uwagi. Jedną z takich roślin jest Budleja, mocno rozrastający się liściasty krzew, który prezentuje się bardzo okazale, ze względu na swoje niezwykłe ukwiecenie. Jak wygląda uprawa Budlei, jakie są odmiany, co wskazują opinie ogrodników?
Sprawdź również – na ile starcza tona ekogroszku?
Choć krzew ten znany jest już na całym świecie, zyskuje pozytywne opinie i stał się najpopularniejszy na dalekim wschodzie, głównie w Chinach i w Japonii, skąd zresztą pochodzi. Budleja charakteryzuje się całkiem sporymi rozmiarami, ponieważ dorastać może nawet do 5 metrów, choć różne opinie sugerują jeszcze większe wymiary. Jej pędy są względnie długie, uginają się pod ciężarem kwiatów. Liście Budlei osiągają około 25-30 centymetrów długości, pojawiają się w jasnym, zielonym kolorze i w owalnym kształcie. Roślina ta może pochwalić się charakterystycznymi, okazałymi kwiatostanami, które zazwyczaj osiągają od 30 centymetrów do 70 centymetrów i układają się w kształt kolby.
Kwiaty, które rosną w kwiatostanach, są bardzo drobne i rosną blisko siebie; możemy spotkać je w barwach takich jak biel, fiolet, czy purpura. Okres kwitnienia krzewu rozciąga się od połowy lata, do połowy jesieni. Na tapet dzisiejszego wpisu opiszemy szczegółowo to, jakie odmiany posiada Budleja, jak wygląda jej uprawa, czy warto wykonać proces przycinania po kwitnieniu, a na sam koniec sprawdzimy, jaka jest jego cena i jak wygląda cięcie Budlei.
Spis treści
Budleja Dawida – jakie są odmiany?
W takim razie, jakie są odmiany Budlei Dawida? Jak to w przypadku większości roślin, Budleja Dawida ma swoje odmiany. Niektóre z nich nie zachwycają rozmiarami, często nie przekraczając metra, inne z kolei osiągają potężne rozmiary i mogą poszczycić się dużą popularnością.
- Jedną z odmian Budlei Dawida, szczególnie polecaną przez ogrodników, jest Pink Delight, będąca odmianą mieszańcową. Pink Delight nie należy do największych przedstawicieli Budlei, jednak nadrabia to swoimi ogromnymi, różowymi kwiatostanami. Roślina może dorastać nawet do 3 m długości, zaleca się jednak odpowiednie jej przycinanie.
- Kolejną, ciekawą odmianą jest Adonis Blue, o niezwykłych, ciemnoniebieskich kwiatach. Dorasta ona do około 1,5 m wysokości, nie jest więc zbyt okazała. Jej niezwykłe kwiaty sprawiają jednak, że jest ona popularna wśród miłośników ogrodnictwa.
- Jedną z najciekawszych odmian Budlei Dawida jest Black Night, o wyjątkowo ciemnych, prawie czarnych kwiatach. Dorasta ona do 3 m wysokości i wraz z potężnymi kwiatostanami, prezentuje się okazale.
Wskazaliśmy najpopularniejsze odmiany Budlei Dawida, w dalszej części wpisu sprawdzimy, jak wygląda uprawa tej niesamowitej rośliny.
Budleja – jak wygląda uprawa?
Uprawa rośliny, jaką jest Budleja, nie jest tak trudna jak mogłoby się niektórym wydawać. Jeżeli uda nam się zadbać o odpowiednie warunki, oraz przestrzegać kilku zasad, uprawa i pielęgnacja tej rośliny nie powinny nam robić dużo kłopotu, choć często w sieci można natknąć się na inne opinie. Warto jest wiedzieć, że Budleja preferuje glebę żyzną i przepuszczalną, najlepiej o odczynie neutralnym bądź zasadowym.
Lubi ona słońce, dlatego też powinniśmy sadzić ją w miejscach, do których dociera dużo promieni słonecznych, a także nie dociera do nich zbyt dużo wiatru. Budleja nie lubi zimnych temperatur, kiedy więc zaczynają one spadać, powinno się ją okrywać. Roślina ta bardzo dobrze nadaje się na posadzenie w mieście, ponieważ dobrze znosi zanieczyszczenia. Krzew ten najlepiej sadzić wiosną, by mogła kwitnąć już późnym latem. Dobre dla tej rośliny może okazać się ściółkowanie gleby, a także pilnowanie by była ona pulchna, co pomoże docieraniu powietrza do korzeni. Budleja lubi być podlewana, zwłaszcza w gorących temperaturach, należy jednak pamiętać, że nie można z tym przesadzać.
Budleja – cięcie, przycinanie po przekwitnięciu
Przycinanie Budlei po przekwitnięciu, to bardzo ważny proces, ponieważ pozwala on na zregenerowanie się rośliny, co ją umacnia. Po przekwitnięciu Budlei ścina się kwiatostany, które są dla rośliny bardzo ciężkie i pobierają dużą ilość składników odżywczych. Cięcie powinno zostać wykonane późną jesienią, a roślinę powinno się następnie zasilić odpowiednim nawozem.
Budleja powinna być też przycinana na wiosnę, kiedy mamy już pewność, że mroźne temperatury już nie powrócą. Roślinę skraca się wtedy o około połowę jej długości i pozwala wypuścić nowe pędy.
Budleja Dawida – sadzonki
Sadzonki Budlei Dawida można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Poleca się zakup roślin jedno lub dwurocznych, ponieważ starsze okazy mogą nie być już tak majestatyczne. Sadzonki Budlei Dawida powinno sadzić się na przełomie marca i kwietnia, w odpowiedniej glebie i na odpowiednim stanowisku.
Budleja Dawida – jaka cena?
Cena rośliny, jaką jest Budleja Dawida, może się różnić w zależności od tego, jaką odmianę kupujemy, oraz gdzie dokonujemy zakupu. W większości sklepów internetowych cena Budlei Dawida nie będzie wynosić więcej niż 40 zł, w sklepach stacjonarnych może być jednak nieco wyższa, chociaż zdarza się to nieczęsto. Jeżeli zależy Wam na dobrej cenie, to warto w tym celu udać się na giełdę kwiatów i roślin m.in. we Wrocławiu, czy w Warszawie, a z pewnością uda wam się dostać piękne okazy w najróżniejszych cenach. Jeden z naszych czytelników wskazał, że udało mu się nabyć dosyć sporej wielkość Budleje na jednym z takich bazarów za 80 złotych!
Budleja trójkolorowa – opinie ogrodników
W Internecie możemy znaleźć wiele opinii na temat Budlei trójkolorowej. Jest to roślina, która ceniona jest zarówno przez ogrodników, jak i zwykłych amatorów ogrodnictwa, głównie ze względu na niezwykły, okazały wygląd, oraz na prostotę w uprawie. Według opinii internautów Budleja trójkolorowa jest wyjątkowo ciekawą odmianą tego krzewu, tworząc bardzo przyjemne krajobrazy w ogrodach i na podwórkach. Jest to spory krzew, dlatego też wiele opinii podkreśla, że należy go odpowiednio przycinać i nawozić, by cieszyć się nim jak najdłużej i w jak najlepszym stanie.