Brykiet z papieru – opinie na forum, ile schnie, ile się pali, kaloryczność, cena

Brykiet z papieru - opinie na forum, ile schnie, ile się pali, kaloryczność, cena (1)

Nadchodząca zima postawi nas przed nowymi wyzwaniami. Wraz ze stale rosnącymi cenami konwencjonalnych źródeł energii, kupujący coraz częściej rozważają alternatywne źródła opału, jak pellet, ekogroszek czy omawiamy w tym artykule brykiet. W poniższym tekście wychodzimy naprzeciw naszym Czytelnikom i bierzemy pod lupę brykiet, w szczególności brykiet z papieru.

Nasi Czytelnicy, ale nie tylko, najpewniej zastanawiają się czy brykiet z papieru jest dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem na ogrzanie domu czy mieszkania nadchodzącej zimy? Czy pozwoli to nam zaoszczędzić pieniądze? Jakie opinie na temat tego produktu możemy przeczytać na forum od innych kupujących oraz profesjonalistów z branży? Odpowiedzi na te pytania, a także informacje dotyczące kaloryczności brykietu z papieru, ceny za tonę, jak i informacje ile schnie tak przygotowany brykiet, przedstawiamy naszym Czytelnikom poniżej.

Brykiet z papieru i makulatury – opinie na forum

Na podstawie opinii, jakie panują wśród forumowiczów możemy zauważyć wiele osób decydujących się na palenie tej zimy brykietem z papieru. Forumowicze argumentują w swoich opiniach, iż ceny tradycyjnych paliw z zawrotną prędkością idą w górę, a przecież nie jest to paliwo niezamienne, w związku z tym szukają innych alternatyw, w tym m.in. brykiet z papieru, która ma dużą zaletę, chodzi tutaj o fakt, że można go wykonać samemu w domu. Węgiel możemy zastąpić brykietem z papieru, jak i jego odmianą zrobioną z przetworzonych siana czy trocin. Jak wskazują opinie na forum, ogrzewanie takim surowcem okazuje się być dużo tańsze, a dla tych posiadających stały dostęp do dużych ilości papieru, również niezwykle wygodne. Zamiast wyrzucać papier na śmieci, można go zebrać, przechować i małym kosztem przerobić na taki materiał opałowy. W związku z tym opinie na forum są dość jednoznaczne i wskazują, że jeżeli się ma odpowiednie urządzenie, sporą ilość makulatury i papieru to warto zastanowić się nad tworzeniem brykietu z papieru i makulatury.

Na forum zdarzają się też odmienne opinie, sugerujące, że pomysł palenia brykietem z papieru opłaca się tylko i wyłącznie pojedynczym osobom, zaś dla profesjonalnych podmiotów, będzie to mało opłacalne przedsięwzięcie. Ministerstwo środowiska nie nakłada na ten moment jakichkolwiek przeciwwskazań odnośnie palenia brykietem z papierem, a wręcz przeciwnie, gdyż samo rozwiązanie jest także niezwykle ekologiczne. Paląc brykietem z papieru wykorzystujemy tzw. biomasę czyli naturalne odpadki np. makulaturę, które zostają w ten sposób ponownie wykorzystane.

Sprawdź również – Brykiet z ligniny – opinie na forum, parametry, kaloryczność, gdzie kupić, cena

Ile schnie brykiet z papieru?

Nasi Czytelnicy mogą zastawiać czy brykiet z papieru to rzeczywiście “coś z niczego” i jak skutecznie samemu zrobić taki brykiet? Jak wygląda tanie i ekologiczne przygotowanie brykietu z papieru metodą domową? Przedstawiamy to poniżej.

W pierwszej kolejności, papier i makulaturę rozdrabniamy, wrzucamy do beczki lub innego dużego zbiornika i zalewamy letnią lub zimną wodą. Papier moczymy od 3 do 4 dni, mieszając raz lub kilka razy dziennie, co zapewni równomierne rozmiękczenie. Dobrze rozmiękczony papier zamienia się w pulpę – jednolitą masę, do której można dodać siano, trociny, liście czy ligninę. Brykieciarkę wypełniamy przygotowaną masą i odciskamy nadmiar wody. Przygotowany tak brykiet suszymy w słońcu, w zależności od warunków pogodowych od kilku dni do kilku tygodni. 

Ile pali się brykiet z papieru? 

Zdatne do opału kostki brykietu przygotowujemy do użycia. W zależności od poziomu wilgoci brykiet z papieru pali się od kilku do kilkunastu godzin, oczywiście mówimy tu o całej paczce. Brykiet z papieru jako alternatywne źródło opału charakteryzuje się, podobnie do innych, wspomnianych wyżej odmian brykietu, dosyć wysoką wartością opałową.

Na podkreślenie zasługuje również kwestia, iż zależnie od pozyskanej biomasy, jakość brykietu z papieru będzie się różnić. Biomasa z mokrego, nie odciśniętego poprawnie papieru będzie dużo niższej jakości od brykietu papieru prawidłowo przygotowanego i wysuszonego. Pomimo tego, parametry brykietu z papieru zdecydowanie przemawiają za jego zrobieniem. 

Sprawdź również – Brykiet z węgla brunatnego – opinie na forum, kaloryczność, cena, czy można palić?

Brykiet z papieru – kaloryczność

Brykiet z papieru zyskuje uznanie i popularność wśród kupujących nie tylko dzięki jego powszechnej dostępności, łatwości w przygotowaniu i rozpalaniu, naturalnemu zapachowi czy dobrej cenie za tonę. Największą zaletą brykietu z papieru jest jego wysoka kaloryczność, która waha się w granicach od 15 do 20 MJ/kg.

Brykiet z papieru podczas spalania generuje również stosunkowo niską zawartość popiołu wynoszącą zaledwie kilka procent. Warto ponownie podkreślić, iż wilgoć brykietu z papieru będzie różnić się w zależności od jakości wyrobionego produktu. Przeważnie wynosi ona powyżej 10%.

Brykiet z papieru – cena 

Jeżeli jednak mimo przedstawionych porad przy samodzielnym przygotowaniu brykietu z papieru, wolicie zakupić gotowy produkt, poniżej przedstawimy wam wszystkie przydatne informacje. Brykiet z papieru sprzedawany jest przeważnie w paczkach po kilka sztuk. W zależności od wagi i wielkości takiego zamówienia, ceny za taki produkt zaczynają się od 30,00 zł za sztukę ważącą od ok. 10 kg. Im większe zamówienie, tym bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie dla kupujących brykiet z papieru.

Warto nadmienić, iż aby samemu produkować brykiet z papieru warto będzie zaopatrzyć w brykieciarkę. Ceny brykieciarki ręcznej inaczej prasy do brykietu zaczynają się od ok. 300,00 zł i w zależności od modelu i konkretnych parametrów może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Najdroższe modele brykieciarki skierowane są przeznaczone zdecydowanie dla profesjonalnych podmiotów zajmujących się działalnością gospodarczą w tym przedmiocie.