Wraz z nadchodzącą zimą coraz częściej stawiamy sobie pytanie, na jakie surowce opałowe postawić w tym sezonie grzewczym? Jak wskazują analitycy i meteorologowie, tegoroczna zima może okazać się dla większości bardzo trudna, przede wszystkim z powodu rosnących cen energii. Wielu kupujących aktywnie poszukuje alternatywnych rozwiązań na ogrzanie swojego domu bądź mieszkania w nadchodzących miesiącach. Czy paliwa alternatywne są obecnie najlepszym rozwiązaniem? Czy tania zima jest możliwa? O czym pamiętać przy zakupach?
Wychodzimy naprzeciw naszym Czytelnikom i przedstawiamy zagadnienie brykietu z węgla brunatnego. Jakie opinie na temat tego alternatywnego paliwa pojawiają się na forum? Jakie parametry ma brykiet z węgla brunatnego? Czy jest to kosztowne czy może tanie rozwiązanie? Jaka jest cena brykietu z węgla brunatnego? A także, czy i jak zrobić samodzielnie brykiet z węgla brunatnego? Odpowiedzi na poniższe pytania przedstawiamy poniżej.
Spis treści
Brykiet z węgla brunatnego – opinie na forum
Czy w obecnym czasie brykiet z węgla brunatnego może być odpowiednim rozwiązaniem dla kupujących? Jakie zalety, a jakie wady przedstawiają forumowicze? Brykiet z węgla brunatnego to przede wszystkim łatwopalne bloki biomasy używane przez wielu jako paliwo. Wykonuje się go ze sprasowanych rozdrobnionych materiałów palnych, w tym przypadku z drobinek węgla brunatnego. Węgiel brunatny to niezwykle popularne rozwiązanie w polskich kominkach, ale czy brykiet z jego drobinek może okazać się dobrą alternatywą dla niego?
Ogromną zaletą brykietu z węgla brunatnego jest fakt bycia zamiennikiem dla paliw konwencjonalnych. Nie należy zapominać, iż brykiet to jedno z najlepszych i najtańszych odnawialnych źródeł energii, również przez to, iż nie wydziela siarki, przez co powoduje on znacznie mniejsze zanieczyszczenie powietrza. Brykiet z węgla brunatnego według opinii na forum ma świetną wartość opałową, która tylko podnosi jego atrakcyjność jako alternatywny dla tradycyjnych surowców paliwowych.
Sprawdź również – Brykiet z lnu – opinie na forum, parametry, kaloryczność, gdzie kupić, cena
Czy można palić brykiet z węgla brunatnego?
Brykiet z węgla brunatnego jest dostępny w marketach, a przez wielu uważany jako alternatywne paliwo do pieca, kominka, nawet do pieca kaflowego. Już na pierwszy rzut oka, brykiet z węgla brunatnego wypada lepiej w porównaniu z np. brykietem drzewnym pod względem cenowym.
Kostki brykietu z węgla brunatnego są prasowane pod wysokim ciśnieniem z pyłu i drobinek węglowego. Są całkiem solidne i nie rozpadają się podczas transportu i przechowywania oraz się nie kruszą. Podczas rozpalania, warto dołożyć do niego suchego drewna, w celu zapewnienia stałego i silnego płomienia.
Brykiet z węgla brunatnego do kominka – opinie
Czym charakteryzuje się więc brykiet z węgla brunatnego do kominka? Jest on produktem relatywnie tanim, co znajduje potwierdzenie w opiniach zarówno producentów, jak i kupujących. Jego ogromną zaletą, jest relatywnie łatwe przechowywanie, przenoszenie, jak i transport. Brykiet z węgla brunatnego charakteryzuje się wszechstronnością, jeżeli chodzi o jego zastosowania. Może być używany w obszarach domowych, handlowych, jak i przemysłowych. Będzie świetnym rozwiązanie do palenia w kominku.
Wśród opinii kupujących możemy wychwycić, iż nie każdy brykiet z węgla brunatnego dostępny na rynku będzie cechował się zadowalającą jakością. Słabej jakości brykiet może sprawić dużo problemów m.in. słabo się spalać, dawać mało ciepła lub kompletnie się nie palić.
Sprawdź również – Brykiet z trocin – opinie na forum, kaloryczność, gdzie kupić, jak zrobić?
Brykiet z węgla brunatnego – kaloryczność
Jako alternatywne źródło opału, brykiet z węgla brunatnego charakteryzuje się, podobnie do innych odmian brykietu, relatywnie wysoką wartością opałową. Czy jest to opłacalne źródło opału? Jak wygląda jego kaloryczność w porównaniu do innych odmian brykietu? Na te pytania odpowiadamy poniżej.
Brykiet z węgla brunatnego cieszy się sporym uznaniem i popularnością wśród kupujących. Zdecydowanie największą zaletą brykietu z węgla brunatnego jest jego bardzo wysoka kaloryczność, która waha się w granicach od 22 do 25 MJ/k w zależności od jakości brykietu. Aby zachęcić kupujących do swojego produktu, krajowi oraz zagraniczni producenci poświadczają odpowiednio wysoką kaloryczność posiadanymi certyfikatami, co znacznie podnosi poziom atrakcyjności kupowanego produktu.
Brykiet z węgla brunatnego – cena
Jedyne pytanie na które pozostaje nam odpowiedzieć czytelnikom, to jaka jest w tej chwili cena brykietu z węgla brunatnego? Jak wygląda sytuacja na rynku surowców i czy potencjalni kupujący będą musieli przygotować spore sumy na zakup? W czwartym kwartale 2022 r. cena brykietu z miału węglowego waha się od ok. 3 000,00 zł za tonę.
Nadmienić należy, iż odrębnym zagadnieniem jest cena samej brykieciarki, jeżeli ktoś woli zaopatrzyć się w maszynę, a nie wyprodukowany już surowiec. Cena zwykłej brykieciarki ręcznej inaczej prasy do brykietu zaczyna się od ok. 500,00 zł, a jej koszt będzie się wahał, w zależności od modelu i konkretnych parametrów nawet w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych.