Brykiet z torfu – opinie na forum, czy jest dobry, kaloryczność, cena, co to jest?

Brykiet z torfu - opinie na forum, czy jest dobry, kaloryczność, cena, co to jest (1)

W obecnym czasie, przed nadchodząca zimą temat paliw opałowych, w tym alternatywnych źródeł energii, jest bardzo głośny w mediach. Specjaliści, analitycy i meteorologowie są zgodni, że nadchodząca zima postawi nas w wyjątkowej sytuacji. Postępująca inflacja, stale rosnące ceny, w tym ceny energii, jak i trwający na wschodzie konflikt to tylko niektóre z przyczyn, dla których na tegoroczną zimę należy się przygotować lepiej niż na poprzednie.

Nie tylko nasi Czytelnicy zastawiają się czym palić i za jaką cenę nabyć paliwa opałowe. Wychodzimy tym pytaniom naprzeciw i przedstawiamy zagadnienie brykietu, a konkretnie odmiany brykietu pochodzącego z torfu. Czy jest to ekonomiczne rozwiązanie na tą zimę? Jakie opinie na temat brykietu z torfu mają forumowicze? Odpowiedzi na te pytania, a także informacje dotyczące kaloryczności brykietu z torfu, ceny za tonę, jak i informacje jak palić przygotowanym brykietem, przedstawiamy naszym czytelnikom poniżej. 

Co to brykiet torfowy?

Kupujący coraz częściej zwracają swoją uwagę na paliwa powstające z tzw. biomasy. Do tego typu paliw należy m.in. będący przedmiotem tego artykułu brykiet. W poniższym tekście weźmiemy pod lupę odmianę brykietu powstałą z torfu.

Brykiet powstaje z produktów, które pozostają po procesie mechanicznej obróbki warstw torfowych. Dostępne oferty brykietu torfu mogą się różnić jakością, konkretnymi parametrami, a także ceną. Wysokiej jakości brykiet będzie wolny od kleju oraz farby, które mogą się znaleźć po obróbce produktu gorszej jakości. W prostszych słowach brykiet to nic innego jak wióry, trociny czy zmielone zrębki drewna, np. bukowego lub dębowego, a także omawiane w tym artykule warstwy torfowisk. Na rynku możemy znaleźć świetnej jakości brykiet z torfu. Producentów, kaloryczność, parametry oraz opinie na forum przedstawiamy poniżej.

Sprawdź również – Brykiet z papieru – opinie na forum, ile schnie, ile się pali, kaloryczność, cena

Brykiet z torfu – opinie na forum

Na forum możemy zauważyć, iż coraz więcej forumowiczów decyduje się na to rozwiązanie, jakim jest stosowanie brykietu z torfu, który zyskuje dość przychylne opinie na forum. Forumowicze argumentują w swoich opiniach to, iż ceny węgla czy innych tradycyjnych paliw idą stale w górę, a przecież węgiel nie jest jedynym dostępnym rozwiązaniem, gdyż można go zastąpić brykietem z trawy, siana czy właśnie torfu. Jak wskazują pojawiające się opinie na forum, ogrzewanie takim surowcem jest dużo tańsze, a również niezwykle wygodne. Zamiast wypalać torfowiska przed zimą, można  niewielkim kosztem przerobić torf na taki materiał opałowy, co jest w tym przypadku dużą zaletą. W związku z tym opinie na forum odnośnie brykietu z torfu są w głównej mierze pozytywne, najczęściej odnoszą się one do dość łatwej dostępności, atrakcyjnej ceny i wiele opinii wskazuje, że brykiet z torfu dość dobrze się pali co jest wielkim plusem.

Na forum pojawiają się też odmienne opinie, które sugerują, iż pomysł palenia brykietem z torfu nie jest opłacalne. Dlaczego takie opinie się pojawiają? Warto wskazać, iż minister środowiska nie znajduje żadnych przeciwwskazań odnośnie palenia brykietem z torfu, zebranego na torfowiskach, a samo zagadnienie zostało zauważone jak i promowane w ubiegłych latach przez Parlament Europejski. Mimo wszystko opinie n forum odnoszą się do zdecydowanie do ceny za tonę brykietu z torfu, która jest znacznie tańsza od węgla.

Mimo wszystko wciąż pojawiają się opinie na forum, które w pewnym sensie odradzają paleniem w kotłach czy w kominkach brykietem z torfu. Mimo tak wielu zalet, przede wszystkim największą wada brykietu z torfu jest to, że jego spalanie przyczynia się do powstawania znacznej ilości dumy, który jak wskazują opinie użytkowników, jest naprawdę uporczywym problemem. W związku z tym warto samemu na podstawie zgromadzonych opinii, zalet i wad określić się czy warto zapłacić mniej, i męczyć się z dymem i problemami z układem kominowy i zalegająca się sadzą.

Czy brykiet torfowy jest dobry?

A więc pozostaje odpowiedzieć na pytanie: czy brykiet torfowy jest dobrym rozwiązaniem na nadchodzącą zimę? Kupujący wskazują na wiele zalet jakie posiada odmiana brykietu z torfu. Brykiet z torfu jest produktem łatwym w transporcie oraz przenoszeniu do konkretnych miejsc. Mnóstwo kupujących w swoich opiniach wskazuje, że dużą zaletą brykietu z torfu jest jego przyjazność dla środowiska i wpływ na ekologię. Powoduje on minimalną emisję dwutlenku węgla przy spalaniu, a dzięki temu jest ekologicznym źródłem opału. 

Brykiet z torfu posiada więc i wady i zalety, lecz zdecydowanie więcej jest tych drugich. Warto wskazać, iż ekologicznie pozyskana biomasa może zostać przetworzona na opał i sprzedawana. Przynosi to korzyści finansowe, a także pokazuje, że można zarobić chroniąc przyrodę. 

Sprawdź również – Brykiet z ligniny – opinie na forum, parametry, kaloryczność, gdzie kupić, cena

Czy można palić brykietem torfowym w piecu?

W zależności od właściwości torfu, można go przeznaczyć do palenia w kotłowniach lub właśnie do produkcji brykietów torfowych. Tak uzyskiwany torf można palić w piecach różnego rodzaju. Nasi Czytelnicy mogą zastawiać czy brykiet torfowy to rzeczywiście “coś z niczego” i czy warto go kupić? Odpowiedzi przedstawiamy poniżej.

W zależności od poziomu wilgoci brykiet z torfu pali się od kilku do kilkunastu godzin, oczywiście mówimy tu o całej paczce. Brykiet z torfu jako alternatywne źródło opału charakteryzuje się, podobnie do innych, wspomnianych wyżej odmian brykietu, dosyć wysoką wartością opałową. Na podkreślenie zasługuje również kwestia, iż zależnie od pozyskanej biomasy, jakość brykietu z torfu będzie się różnić. Biomasa z torfu mokrego, nie odciśniętego poprawnie, będzie dużo niższej jakości od brykietu prawidłowo przygotowanego i wysuszonego.

Brykiet z torfu – kaloryczność

Czy brykiet z torfu jest paliwem wysokokalorycznym? Brykiet torfowy zyskuje uznanie i popularność wśród kupujących nie tylko dzięki łatwości w przygotowaniu i rozpalaniu, naturalnemu zapachowi czy dobrej cenie za tonę. Największą zaletą brykietu z torfu jest jego wysoka kaloryczność, która zawiera się w granicach od 15 do 23 MJ/kg.

Podczas spalania brykiet generuje również stosunkowo niską zawartość popiołu wynoszącą zaledwie kilka procent. Warto ponownie podkreślić, iż wilgoć brykietu z torfu będzie różnić się w zależności od jakości wyrobionego produktu. Przeważnie wynosi ona poniżej 10%.

Brykiet z torfu – cena

Przechodząc do kwestii ceny brykietu z torfu, należy wskazać, iż brykiet torfowy sprzedawany jest przeważnie w tonach, ale dostępne są też mniejsze objętości. Ceny za tonę zaczynają się od 1400,00 zł. Należy również wskazać, iż sam brykiet torfowy można zrobić samodzielnie. Ceny brykieciarki zaczynając się do kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.