Brykiet z ligniny – opinie na forum, parametry, kaloryczność, gdzie kupić, cena

Brykiet z ligniny - opinie na forum, parametry, kaloryczność, gdzie kupić, cena (2)

Wraz z nadchodzącą zimą i stale rosnącymi cenami konwencjonalnych źródeł energii, a kupujący coraz częściej kierują wzrok w stronę alternatywnych źródeł opału. Niezwykle popularne wśród Polaków stały się paliwa powstające z tzw. biomasy. Do tego typu paliw należy m.in. będący przedmiotem tego artykułu brykiet z ligniny. W poniższym tekście weźmiemy pod lupę właśnie ten rodzaj alternatywnego paliwa opałowego.

Kupujący mogą się zastanawiać czy brykiet z ligniny jest ekonomicznym rozwiązaniem na ogrzanie domu nadchodzącej zimy? Czy pozwoli to im zaoszczędzić pieniądze? Jakie opinie na temat tego produktu możemy zaobserwować na forum? Odpowiedzi na te pytania, a także informacje dotyczące kaloryczności brykietu z ligniny, ceny za tonę, jak i informacje na temat producentów, dostawców i parametrów brykietu z ligniny, przedstawimy w artykule poniżej.

Brykiet z ligniny – opinie forum 

Na forum możemy zauważyć wiele osób decydujących się na palenie tej zimy brykietem z ligniny. Forumowicze argumentują, iż ceny tradycyjnych paliw, w tym węgla, stale idą w górę, a co istotne, nie jest to paliwo niezamienne. Węgiel można zastąpić chociażby właśnie brykietem z ligniny, jak i innymi odmianami brykietu zrobionymi z przetworzonych trocin czy trawy. Ogrzewanie takim surowcem okazuje się być dużo tańsze, a dla tych posiadający stały dostęp do drewna, również niezwykle wygodne. Zamiast pozbywać się resztek drewna, można je zebrać, przechować i niewielkim kosztem przerobić na taki materiał opałowy. 

Niektórzy z forumowiczów wyrażają odmienne opinie, sugerując, że pomysł palenia brykietem z ligniny może opłacać się tylko i wyłącznie na większą skalę, a dla pojedynczych osób będzie to znacznie angażujące przedsięwzięcie, w końcowym efekcie nieopłacalne. Ministerstwo środowiska nie wskazuje obecnie żadnych zakazów odnośnie palenia brykietem z ligniny w piecach czy kotłach, a samo rozwiązanie jest także bardzo ekologiczne, gdyż wykorzystuje tzw. biomasę czyli naturalne odpadki, które w taki sposób zostają ponownie wykorzystane.

Sprawdź również – Brykiet z węgla brunatnego – opinie na forum, kaloryczność, cena, czy można palić?

 Brykiet z ligniny – producent

Obecnie brykiet z ligniny jest produktem raczej ogólnodostępnym i wielu producentów lokalnych i ogólnokrajowych oferuje swoje produkty zarówno przez internet, jak i w sklepach stacjonarnych. Jakich producentów polecamy? Czym charakteryzuje się ich produkt? Czego unikać przy wyborze odpowiedniego produktu? Odpowiedzi na te i inne pytania przedstawiamy poniżej.

Najpopularniejsi producenci są dostępni stacjonarnie oraz u dostawców internetowych. Jedną z bardziej istotnych kwestii jest wybór producenta zagranicznego lub polskiego. W zależności od pochodzenia brykietu z ligniny cena będzie wyższa lub niższa. Najbardziej atrakcyjne ceny mają zdecydowanie nasi wschodni sąsiedzi, a cena będzie rosnąć w przypadku brykietu z ligniny z krajów Unii W obecnym czasie przy rosnących cenach, warto pomyśleć o wsparciu polskich producentów brykietu i zadbać, aby wydane pieniądze pozostały w Polsce.

 Brykiet z ligniny – parametry

Brykiet to nic innego jak biomasa czyli odnawialne źródło energii. Na rynku możemy znaleźć zarówno gotowy brykiet z ligniny, jak i urządzenia do samodzielnej jego produkcji. Wiele osób zastanawia się jakie parametry ma brykiet z ligniny? Zebrane informacje przedstawiamy poniżej.

Brykiet z ligniny ma przeważnie kształt małych, kilkumetrowych prostokątów o wadze ok. 10-20 kg. W zależności od użytej technologii, produkowane są również z dodatkowych otworem w środku. Brykiet z ligniny nie jest tak mocno zbity jak pellet czy ekogroszek, ale nie rozsypuje się on w transporcie oraz nie kruszy w rękach. Dodatkową zaletą brykietu z ligniny jest jego zapach. W przeciwieństwie do innych źródeł opału podczas spalania, jak i po nim, pachnie on całkiem przyjemnie. 

Sprawdź również – Brykiet z lnu – opinie na forum, parametry, kaloryczność, gdzie kupić, cena

Brykiet z ligniny – kaloryczność 

Brykiet z ligniny zyskał uznanie i popularność wśród kupujących nie tylko dzięki jego powszechnej dostępności, łatwości w rozpalaniu, przyjemnemu zapachowi czy dobrej cenie za tonę. Zdecydowanie największą zaletą brykietu z lnu jest jego wysoka kaloryczność, która waha się w granicach od 17 do 19 MJ/kg. Najlepsi producenci zapewniają odpowiednio wysoką kaloryczność posiadanymi certyfikatami, co ma na celu podnieść poziom atrakcyjności kupowanego produktu.

Brykiet z ligniny podczas spalania generuje również stosunkowo niską zawartość popiołu wynoszącą zaledwie ok. 8 procent. Wilgoć brykietu z ligniny będzie różnić się w zależności od jakości kupowanego produktu. Przeważnie wynosi ona około 5 procent.

Brykiet z ligniny – gdzie kupić?

W obecnym czasie brykiet z ligniny jest produktem ogólnodostępnym i wielu producentów oferuje swoje produkty zarówno przez internet, jak i w sklepach stacjonarnych. Gdzie zatem można kupić brykiet z ligniny? Najlepsze źródła przedstawimy naszym Czytelnikom poniżej.

Gdzie kupić brykiet z ligniny?

  1. Allegro.pl
  2. Platforma ogłoszeniowa OLX.pl
  3. Serwis Oferteo.pl
  4. Lokalne targi rolne
  5. Lokalne składy opałowe

Brykiet z ligniny – cena za tonę

Brykiet z ligniny sprzedawany jest przeważnie w paczkach po kilka sztuk. W zależności od wagi i wielkości zamówienia, ceny za taki produkt zaczynają się od 30,00 zł za jedną sztukę ważącą od ok. 10 kg. Im większe zamówienie, tym bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie dla kupujących brykiet z ligniny.