Ananas – gdzie i na czym rośnie, jak zasadzić z rozety?

Ananas - gdzie i na czym rośnie, jak zasadzić z rozety

Ananas jest bardzo interesującym i egzotycznym owocem. Jego wygląd może czasami nawet rozśmieszyć nie jedną osobę. Owalny kształt bulwy z czuprynką z liści na górze niewątpliwie przypadał do gustu wielu osób. Wygląd ananasa sprawdza się znakomicie jako ozdoba domów oraz mieszkań. Różne figurki, obrazy oraz szklanki z ananasem zagościły już na dobre w naszych domach. Jednak w sieci dość często pojawiają się pytania o to, jak się sadzi ananasy?

Sprawdź również – jak sadzić mango?

Podobnie jest w przypadku ubrań. Bluzy, koszulki, a nawet skarpetki z logo ananasa są chętnie wybierane przez klientów. 

My w dzisiejszym artykule sprawdzamy, gdzie rośnie ananas, na czym rośnie ananas, jak zasadzić ananasa z rozety oraz ile kalorii ma ananas. 

Gdzie rośnie ananas? 

W takim razie, gdzie rośnie ananas? Ananas jest rośliną posiadającą około 7 odmian. W zależności od występowania może przybrać różne wielkości oraz kolor. Również jego smak oraz nasączenie będzie różne, jedne będą słodsze, drugie kwaśniejsze. Ananas budzi spore zainteresowanie, ponieważ jego budowa zewnętrzna jest mocno impresywna. W sieci dość często internauci zastanawiają się nad tym, gdzie rośnie ananas?

Skórka łudząco przypominająca poukładane romby o takich samych wielkościach oraz okazały zielony pióropusz przyciąga spojrzenia wszystkich. W sklepie każdy przechodzący zwróci, choć na chwilę na niego uwagę. 

Pytań na temat ananasa jest sporo. Gdzie rośnie ananas, jak go hodować, czy można uprawiać ananasa w domu, jak się sadzi ananasy z rozety? Pojawiają się również pytania, jak jeść ananasa, jak prawidłowo oraz sprawnie poradzić sobie z obraniem ananasa

My chcemy przybliżyć jego występowanie, dlatego poniżej opisujemy, gdzie rośnie ananas. 

Ananas w naturalnym środowisku nie występuje w Europie. Jego pochodzenie oraz naturalne warunki do wzrostu ananasa to Brazylia, Filipiny, Meksyk oraz Hawaje.

Istnieje możliwość uprawy ananasa w szklarni, gdzie rośnie w warunkach zbliżonych do naturalnych. Takie miejsca to Wielka Brytania oraz Azorach. 

A jak wygląda uprawa ananasa? Na czym rośnie ananas? To może z pewnością zdziwić wiele osób. 

Na czym rośnie ananas?

Na czym dokładnie rośnie ananas? Ananas samym swoim wyglądem budzi spore zainteresowanie. Nie mamy pełnej wiedzy o tym, jak rośnie oraz na czym rośnie ananas. Normalnie nigdy nie widzieliśmy uprawy ananasa i nie często o tym myślimy. 

Teorii oraz domysłów, na czym rośnie ananas, może być wiele, ponieważ jego kształt wskazuje na uprawę na ziemi. Jest duży i ciężki, dlatego występowanie na drzewach może być utrudnione. 

Zatem, gdzie rośnie ananas? Chyba każdy wie, jak wygląda uprawa kukurydzy. Co ma kukurydza do ananasa? Otóż ananas rośnie na samej górze łodygi ananasowca. Uprawa ananasa bardzo przypomina pole kukurydzy, ponieważ krzaki ananasowca posiadają podobną łodygę oraz liście do kukurydzy. Jedynie na górze zamiast kolby kukurydzy, wyrasta owoc ananasa

Zastanawia Was pewnie, jak się sadzi ananasa, czy zasadzenie ananasa z rozety jest wykonalne? Na rzecz tego artykuły odpowiadamy na to pytanie. 

Sprawdź również – Pomidor – owoc czy warzywo? Do jakiej grupy zalicza się pomidory? Wikipedia

Jak zasadzić ananasa z rozety?

W takim razie, jak zasadzić ananasa z rozety? Gdybyście zapragnęli posiadać ananasa w domu, w dodatku samodzielnie zasadzonego z rozety macie ogromne pole manewru. 

Zasadzenie ananasa z rozety polega na rozszczepieniu czupryny ananasa i prawidłowym ukorzenieniu się jej. 

Tylko jak dobrze przeprowadzić tę czynność? Poniżej opisujemy, jak poprawnie zasadzić ananasa z rozety. 

Wybierając część rozety ananasa do zasadzenia, bardzo ważne jest, aby liście oraz nasada była zdrowa, bez śladów gnicia czy wyschnięcia. Taka sama zasada dotyczy samego owocu ananasa. Próbka musi być w 100% zdrowa. Poznacie taką już po liściach. Jeżeli będą jędrne zielone oraz pozbawione nalotów, to znak, że rozeta ananasa przyjmie się w ziemi. 

Następny krok to dosłownie ukręcenie rozety ananasa. Obcięcie jest także poprawne, jednak lepiej sprawdza się ukręcenie. Oddzieloną rozetę od ananasa przed włożeniem do ziemi należy obrać do połowy z liści. Uchronimy naszą rozetę przed gniciem, ponieważ liście zalegające w wodzie mogą gnić. W naturalnych warunkach rozety ananasa nie mają kontaktu z wodą, jedynie podczas podlewania. Dlatego zadbajcie, aby liście zostały jedynie w górnej części rozety. 

Jeżeli wykonamy powyższe czynności, pora na ukorzenienie się ananasa. Rozetę ananasa możemy od razu zasadzić do ziemi. Jednak czasami coś może pójść nie tak i liście uschną. Zasadzenie ananasa z rozety nie jest trudne, jednak sam ananas bywa kapryśny. 

Inną bardziej sprawdzoną metodą jest zamoczenie rozety ananasa w wodzie. Najlepiej wybrać przezroczyste naczynie, aby postępy były widoczne. Woda nie powinna sięgać do poziomu liści, dlatego wybierajmy mniejsze naczynie i dosyć wąskie, może do tego posłużyć szklana lub jednorazowy kubeczek. 

Na tym etapie ważna jest także temperatura otoczenia. Ananas potrzebuje temperatury powyżej 25 stopni. Cały proces czekania na wypuszczenie korzeni przez rozetę ananasa to około dwóch tygodni. 

Jeżeli zauważymy już małe, białe korzenie to właśnie ten moment, aby zasadzić rozetę ananasa w ziemi. Po podlaniu naszego ananasa możemy czekać na piękne drzewko ananasa. Uprawiając już gotową sadzonkę ananasa, pamiętajcie, żeby nie podlewać obficie. Przelana roślina bardzo szybko zgnije. 

Zobaczmy jeszcze, ile kalorii ma ananas?

Ile kalorii ma ananas?

Kaloryczność ananasa zależy od jego formy. Możemy wybrać świeżego ananasa, ilość kalorii w takiej formie to 50 kcal na 100 gramów. Jeżeli zdecydujemy się na ananasa z puszki, ilość kalorii będzie większa, bo 70 kcal na 100 gramów.