Trawa miskant – jak i co ile sadzić miskanty?

Trawa miskant - jak i co ile sadzić miskanty

Trawa miskant jest odmianą trawy o fantastycznym wyglądzie. Dekoracyjny wygląd trawy miskant idealne sprawdza się w ogródkach oraz w przydomowych dekoracjach pośród kwiatów. Nie jest to dobrze znana trawa, jednak miłośnicy roślin dobrze ją znają oraz potrafią odróżnić jej odmiany m.in. miskant olbrzymi, chiński, czy chociażby miskant zebrinus. Ponieważ jest ich kilka, a każda z osobna potrafi się świetnie zaprezentować ciężko się zdecydować na jedną odmianę. Kolejnym pytaniem jest to, co ile i jak sadzić miskanty?

Sprawdź również – jak sadzić ananasa z rozety?

Przy planowaniu sadzenia trawy miskant, warto jest sprawdzić, jak ją sadzić, w jakim środowisku powinna przebywać trawa miskant, oraz jak prawidłowo dbać o trawę miskant. 

W dzisiejszym artykule przedstawiamy Wam, kiedy sadzić miskanty oraz co ile sadzić miskanty, jak oraz kiedy sadzić miskant olbrzymi, miskant Zebrinus co ile sadzić oraz kiedy rozpocząć uprawę, kiedy i jak sadzić miskant Gracillimus oraz, jak sadzić miskant Chiński. W dalszej części wpisu znajdziesz odpowiedź na powyższe pytania.

Kiedy sadzić miskanty?

W takim razie, kiedy sadzić miskanty? Miskanty należą do grupy roślin trawiastych. Są jedynymi z najbardziej dekoracyjnych kęp trawiastych, które możemy uprawiać w naszych ogrodach. Swoim wyglądem zachwycają wszystkich, ponieważ nie są na co dzień spotykane. Jeżeli gdzieś są zauważone, każdy próbuje się dowiedzieć co to za trawa, ponieważ idealnie synchronizują się we wszystkich ogrodach. 

Miskanty należą do mniej znanych roślin, dlatego przed rozpoczęciem uprawy zapoznaj się z ich wymaganiami. Kiedy i co ile sadzić miskanty? Jest to ważna informacja, która daje nam dużą szansę na sukces w uprawie miskant. 

Okres, w którym zaczynamy sadzić miskanty pewien być dostosowany do odmiany. Jednak większość miskantów sadzimy wiosną. W tym okresie miskanty mają całą wiosnę oraz lato na prawidłowe przyjęcie się w ziemi. 

Na zimę nie musimy ich chować, poprzez przesadzenie do doniczek. Miskanty dobrze znoszą niskie temperatury. Jedynie młode kępy traw jesienią warto zabezpieczyć okryciem. Dobrze zniosą wtedy spadek temperatury, a wiosną po usunięciu uschniętych liści odrodzą się do kolejnego sezonu wakacyjnego. 

Gdybyście chcieli posadzić miskanty jesienią, na wiosnę może się okazać, że trawa całkowicie uschła, ponieważ młode kępy, tak do trzech lat potrzebują dłuższego okresu na silne ukorzenienie się w ziemi. 

W uprawie miskant warto przestrzegać ich wymagania rozrodcze. Odstęp sadzenia miskantów jest ważny. Co ile sadzimy miskanty? 

Co ile sadzimy miskanty?

W takim razie, co ile sadzimy miskanty? Trawa miskant wygląda przepiękne, jednak trzeba wiedzieć co ile się sadzi miskanty. Odległość pomiędzy kępami nie jest przypadkowa. Miskanty osiągają spore wielkości oraz szerokości. 

Dorosły krzak miskanty osiąga szerokość do 90 cm. Wysokość także jest imponująca, ponieważ wynosi do 170 cm. Dlatego odległość oraz wytyczne, co ile sadzimy miskanty jest ważna. Odpowiednią odległość to 70-80 cm.

Przejdziemy teraz do poznania poszczególnych odmian miskanty. Zacznijmy od miskanty olbrzymiej. Kiedy i jak sadzimy? 

Miskant olbrzymi – jak sadzić i kiedy?

Miskant olbrzymi jest jedną z kilku odmian tych okazałych traw. Jednak jak sadzić miskanty olbrzymi, aby trawa się prawidłowo przyjęła w naszym ogrodzie. 

Miskanty olbrzymie sadzimy z gotowych szczepek. Możemy je kupić w sklepie ogrodniczym. Przygotowaną kępę miskantu należy umieścić w dołku wykopanym na głębokość około 20 cm. Korzenie miskantu zawsze rozkładamy, aby miały swobodę we wzroście. 

Miskant olbrzymi sadzimy zawsze na stanowiskach słonecznych, gdzie panują żyzne, wilgotne warunki. Dodatkowo miskant olbrzymi preferuje lekko kwaśną ziemię, dlatego warto sprawdzić jaki odczyt pH panuje w naszym ogrodzie. 

Kolejne pytanie, jakie się pojawia podczas uprawy miskantu olbrzymiego, to kiedy sadzić miskant olbrzymi? Ta kwestia nie bez powodu budzi tyle pytań. Nikt nie chce zmarnować tak wspaniałych sadzonek, jak sadzonki trawy miskant. 

Idealny moment, kiedy sadzić miskant olbrzymi to wiosna. Podczas ciepłych wiosennych wieczorów miskant olbrzymi doskonale odnajdzie się w takich warunkach. Dodatkowo coraz dłuższe wiosenne dni z dużą ilością słońca pomogą miskantowi olbrzymiemu szybko rosnąć. 

Następną odmianą miskanta, którą opisujemy jest miskant Zebrinus. Kiedy i co ile sadzić?

Miskant Zebrinus – co ile sadzić i kiedy?

Miskant Zebrinus jest mało wymagającą trawą, która z dużym powodzeniem wkomponuje się w naszym ogrodzie z innymi roślinami. Jeżeli na początku zadbamy o wszystkie potrzeby miskanta Zebrinus, późniejsza pielęgnacja będzie bardzo łatwa. 

Należy zacząć od początku, kiedy sadzić miskant Zebrinus? Data sadzenia miskantu Zebrinus powinna być sztywno przestrzegana. Trawa musi mieć czas na ukorzenienie się w ziemi. Jeżeli za późno posadzimy miskant Zebrinus, nasza trawa może podczas zimy uschnąć. 

Idealny moment, kiedy sadzimy miskant Zebrinus to początek maja, maksymalne koniec czerwca. 

Ważną kwestią jest także to, co ile sadzimy miskant Zebrinus. Odległości, w jakich sadzimy miskant Zebrinus jest bardzo ważna, ponieważ miskant rośnie rozłożyście i niezalecane jest, aby miskanty Zebrinus nachodziły na siebie. 

Najlepsze odległości, w jakich sadzimy miskant Zebrinus to jedna sadzonka na jeden metr kwadratowy. 

Poniżej opisujemy jak oraz kiedy sadzić miskant Chiński, Gracilimus.

Miskant Chiński Gracillimus – jak sadzić i kiedy?

Miskant Chiński, nazywany Gracillimus jako roślina uprawna jest bardzo wdzięczny oraz bezproblemowy. Miskant Gracillimus jest bardzo interesującą odmianą miskantu. Jego wysokość może osiągnąć nawet 2,5 metra. Jego kolor może się zmieniać, ponieważ może się pojawić ubarwienie srebrne przechodzące do rudego. Jednak tak samo, jak w przypadku powyższych odmian, decydując się na miskant Chiński trzeba wiedzieć, jak go sadzić oraz kiedy. 

Uprawę miskantu Chińskiego rozpoczynamy na wiosnę, wtedy nasza sadzonka z pewnością się przyjmie. To kiedy posadzimy miskant Chiński, jest lekko ograniczone, ponieważ mamy czas od maja do czerwca. 

Jak sadzić miskant Chiński? Jego uprawa jest prosta. Rozpoczęcie uprawy miskantu Gracillimus trzeba zacząć od znalezienia odpowiedniego miejsca. Miskant Gracillimus potrzebuję bardzo mocno nasłonecznione miejsce. Należy jeszcze zadbać o ochronę przed wiatrami.

Miskant Chiński potrzebuje wilgotną i żyzną glebę, lekko kwaśną. Miskant Chiński sadzimy z sadzonki, którą osadzamy w 15 cm dołku. Sadzonki miskantu Chińskiego mogą być dodatkowo zabezpieczone tyczkami, aby zaczęły rosnąć prosto.