Roślinność towarzyszy nam wszędzie, w domu, w pracy, na urlopie. Podczas wycieczek zwłaszcza w obce kraje możemy podziwiać niesłychanie piękne rośliny, które są dla nas zagadką. W każdej strefie klimatycznej występują inne kwiaty, dlatego różnorodność płynąca z natury jest niezastąpiona.
Sprawdź również – hortensja Runaway Bride, jak wygląda uprawa?
W domowym zaciszu możemy uprawiać wiele rodzajów kwiatów. Dzielimy je na ogrodowe oraz mieszkaniowe. Wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę, że bez odpowiedniej wiedzy uprawa niektórych gatunków roślin może być problematyczna.
Dla zgłębienia tematu oraz przedstawienia wspaniałej rośliny, w dzisiejszym artykule przedstawiamy Aglaoneme. Opisujemy co to za kwiat Aglaonema, jak dbać o Aglaoneme, jak powinna wyglądać prawidłowa uprawa Aglaonemy. Zdradzamy także, jakie są odmiany Aglaonemy, jaki system ukorzeniania się posiada Aglaonema oraz jaka jest cena Aglaonemy.
Spis treści
Aglaonema – co to za kwiat?
W takim razie, co to za kwiat Aglaonema? Domowa roślinność jest coraz bardziej urozmaicona poprzez ściąganie kwiatów z różnych stron świata. Poprzez podróże poznajemy świat, który jeszcze kilkanaście lat temu był nam nieznany.
Aglaonema, co to za kwiat? Skąd pochodzi? Takie pytania pojawiają się często, ponieważ już sama nazwa tej rośliny wzbudza zainteresowanie. Aglaonema jest rośliną domową. Bardzo często Aglaonema występuje w biurach, gdzie odnajduje się znakomicie, a przez duże ozdobne liście wypełnia wnętrza, dodając im ciepła.
Aglaonema nie jest gatunkiem rośliny osiągające duże rozmiary. Wysokość Aglaonemy wynosi od 80 do 120 cm. Za sprawą dużych liści przybierających różne kolory, Aglaonema idealnie sprawdza się jako roślina dekoracyjna w domu oraz na wystawach galerii handlowych.
Aglaonema pochodzi z krajów tropikalnych, głównie występuje w Azji, w Indiach oraz w regionach Gwinei. Rodzinne tereny Aglaonemy wzbudzają bardzo duże zaciekawienie oraz chęć uprawy w domu.
W dalszej części artykułu opisujemy jak powinna wyglądać prawidłowa uprawa Aglaonemy, jak dać o Aglaoneme. Zdradzamy ukorzenianie się Aglaonemy, aby ułatwić wam opiekę nad rośliną.
Ukorzenianie Aglaonemy
Przed podjęciem uprawy warto zapoznać się ze strukturą oraz wymaganiami Aglaonemy. Ukorzenianie się Aglaonemy jest dosyć specyficzne. Roślina podczas prac związanych z przesadzeniem oraz rozmnożeniem, ze swoich korzeni wypuszczą sok, który może podrażnić naszą skórę. W celu uchronienia się przed podrażnieniami warto założyć rękawiczki.
Ukorzenianie się Aglaonemy pomimo jej małych rozmiarów jest mocne oraz głębokie. Ważne, aby doniczka dla Aglaonemy była szeroka oraz wyposażona w system drenażu ziemi, ponieważ korzenie Aglaonemy w ciasnych donicach zaczynają obumierać.
Podczas rozmnażania Aglaonemy należy odciąć z dorosłego kwiatu dorodnego liścia, który należy umieścić w wodzie do momentu pojawienia się korzeni. Jeżeli Aglaonema ukorzeni się, będzie to idealny moment na włożenie do ziemi.
Aglaonema należy do roślin, które należy co roku przesadzać. Jej ukorzenianie się zajmuje średnio od 25 do 40 dni.
Aglaonema – uprawa
Uprawa Aglaonemy nie jest skomplikowana. Roślina posiada bardzo dużą tolerancję na zmienne miejsca uprawy. Aglaonema w uprawie potrzebuje jedynie odpowiednią ilość światła oraz nawodnienia. Miejsce uprawy Aglaonemy powinno być nasłonecznione i jasne, jednak nie wystawiajcie Aglaonemy na bezpośrednie działanie słońca, ponieważ jej liście mogą zostać uszkodzone.
Uprawa Aglaonemy posiada kilka ważnych faktów, roślina nie znosi zbyt suchych oraz zadymionych pomieszczeń. W okresie zimowym podczas uruchomionych grzejników pamiętajcie, aby zraszać liście Aglaonemy, uchronicie wtedy Aglaoneme przed chorobami, które atakują jej liście.
Odpowiednia pielęgnacja Aglaonemy nie jest czasochłonna, może przynieść same korzyści. Poniżej przedstawiamy, jak dbać o Aglaoneme.
Aglaonema – jak dbać?
Pytania dotyczące uprawy Aglaonemy są tak samo często zadawane, jak pytania, jak dbać o Aglaoneme. Roślina nie jest dobrze znana wszystkim amatorom florystyki. Poprzez swój wygląd przyciąga uwagę wszystkich osób.
Jak dbać o Aglaoneme, aby jej wygląd był zjawiskowy? To bardzo proste. Zapamiętanie kilku czynności zagwarantuje nam sukces. Aglaonema jak już wspominaliśmy, nie ma zbyt wygórowanych wymagań. Prawidłowo możemy o nią dbać w trzech krokach.
Aby dbać o Aglaoneme w prawidłowy sposób, podlewanie powinno być zaplanowane dwa razy w tygodniu. Ziemia Aglaonemy nie może być sucha, ale też nie może być zbyt mokra, ponieważ wtedy roślina zacznie chorować.
Optymalna temperatura dla Aglaonemy powinna mieścić się w przedziale 18-27 stopni. Wtedy nie występuje ryzyko, że kwiat zmarznie lub będzie przegrzany. Nigdy nie wystawiajcie Aglaonemy na bezpośrednie słońce, ponieważ liście zostaną spalone lub uszkodzone.
Jak dbać o Aglaoneme w czasie zimy? Przede wszystkim, liście należy zraszać, aby ogrzewanie jej nie wysuszyło oraz ograniczyć nawożenie. W okresie wiosennym oraz letnim zabiegi nawożenia odżywką należy przeprowadzać raz w miesiącu.
Aglaonema posiada wiele odmian, każda z nich zachwyca swoją urodą. Poniżej przedstawiamy odkryte odmiany Aglaonemy.
Aglaonema – odmiany
Aglaonema posiada kilkanaście odmian. Wszystkie 23 rodzaje Aglaonemy posiadają tak samo piękne duże liście. Jedynie kolor ich umaszczenia może się zmieniać w zależności od odmiany Aglaonemy. Uprawa wszystkich odmian Aglaonemy jest podobna, wymagania pielęgnacyjne tak samo.
Do znanych już odmian Aglaonemy należą:
- Aglaonema Cordifolium
- Aglaonema Crispum
- Aglaonema Chermsiriwattanae
- Aglaonema Cochinchense
- Aglaonema Costatum
- Aglaonema Brevispathum
- Aglaonema Commutatum
- Aglaonema Flemingianum
- Aglaonema Densinervium
- Aglaonema Modestum
- Aglaonema Marantifolium
- Aglaonema Hookerianum
- Aglaonema Nebulosum
- Aglaonema Ovatum
- Aglaonema Nitidum
- Aglaonema Philippinense
- Aglaonema Pumilum
- Aglaonema Pictum
- Aglaonema Simplex
- Aglaonema Rotundum
- Aglaonema Vittatum
- Aglaonema Tenuipes
- Aglaonema Tricolor
Jak widzicie Aglaonema rozpieszcza nas swoimi licznymi odmianami. Poniżej sprawdzamy jeszcze, jaka jest cena Aglaonemy.
Aglaonema – cena
Cena Aglaonemy zależy w dużym stopniu od jej odmiany oraz od wielkości rośliny. Jeżeli kupicie małą szczepkę Aglaonemy cena będzie niższa, ponieważ zaczyna się od 20 złotych.
Większe rośliny Aglaonemy będą droższe, ich ceny zaczynają się od 50 złotych. Jeżeli będziecie chcieli kupić dorosły okaz Aglaonemy cena może osiągnąć nawet 200 złotych.