Jak kupić drewno z lasów państwowych?

Jak kupić drewno z lasów państwowych

Lasy są cennym miejscem dla planety. Ze względu na coraz większe zapotrzebowania infrastrukturalne duża część powierzchni zielonych zostaje przekształcona na drogi, autostrady oraz miejsca stref ekonomicznych. Leśnictwa oraz państwowe służby na bieżąco stają się odbudować zielone tereny. 

Sprawdź również – ile kosztuje metr drewna opałowego?

Powody takiego działania to występowanie dzikich zwierząt. One muszą gdzieś żyć. Oczywiście w obszarach występowania skupisk zwierząt wycinki oraz planowanie zagospodarowania terenu nie wchodzi w grę.

Podczas prowadzonych wycinek lasów na państwowych terenach wszystko jest szczegółowo zaplanowane. Niedopuszczalne jest wycięcie choćby jednego drzewa, jeżeli nie zostało to uwzględnione w planie pracy. Pozyskane drewno również jest spisywane i trafia do miejscowych nadleśnictw, z których trafią do sprzedaży. 

Podobnie wygląda to w lasach prywatnych. Może to brzmieć nieco dziwnie, jednak prywatne lasy w dzisiejszym świecie to nic dziwnego. 

Wiele osób się zastanawia, co dzieje się z drewnem z wycinek. Dlatego w dzisiejszym artykule opisujemy, jak kupić drewno z lasów państwowych oraz jak wygląda sprzedaż drewna z lasów prywatnych. Czy drewno z lasu jest darmowe, jakie przepisy obejmują wywóz drewna z lasu oraz czy chrust z lasu można zbierać bez żadnych pozwoleń?

Jak kupić drewno z lasów państwowych?

Jak zatem wygląda procedura związana z kupnem drewna z lasów państwowych? Jeżeli jesteście zainteresowani zakupem drewna z lasów państwowych, warto przed dokonaniem transakcji dowiedzieć się, jak procedura zakupu drewna z lasu państwowego powinna przebiegać. Sprawdzenie źródła oraz sprzedawcy to podstawa. W przypadku takich transakcji należy zachować szczególną ostrożność. 

Aby kupić drewno z lasu państwowego, musicie się udać do najbliższego nadleśnictwa. Tam otrzymacie wszystkie niezbędne informacje, jakie drewno jest sprzedawane, jakie ilości drewna z lasu państwowego możecie kupić oraz jaka jest cena za metr drewna z lasu państwowego

Sprzedaż drewna z lasu państwowego przebiega tylko i wyłącznie po okazaniu opłaconego zamówienia na partię drewna. Potwierdzenia otrzymujemy z nadleśnictwa, bo tam dokonujemy wpłaty. 

Oczywiście przy zakupie drewna z lasu państwowego musimy się liczyć z narzuconymi z góry limitami ilościowymi. Nie będziemy mogli kupić nieograniczonej ilości drewna z lasu państwowego. 

A jak wygląda zakup drewna z lasu prywatnego, czy można zbierać chrust z lasu? 

Sprzedaż drewna z lasu prywatnego

Jak wygląda sprzedaż drewna z lasu prywatnego? W przypadku sprzedaży drewna z lasu prywatnego zasady są trochę inne. Głownie chodzi o ilość jednorazowego zakupu drewna z lasu prywatnego. W lesie państwowym występują limity, w prywatnym lesie możecie zakontraktować nawet całkowitą dostępną ilość drewna, która została wystawiona na sprzedaż. 

Jednak podczas sprzedaży drewna z lasu prywatnego należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, przed dokonaniem transakcji oraz wpłaty należy spisać kontrakt na zakup drewna. Będzie to potwierdzenie dla obu stron, chroniące kupującego oraz sprzedawcę. Na co jeszcze zwracać uwagę podczas sprzedaży drewna z lasu prywatnego?

Następnie należy omówić warunki dostawy zakupionego drewna z lasu prywatnego. Sprzedający może dostarczyć drewno pod wskazany adres, ale pamiętajcie o dodatkowych kosztach związanych z transportem. Kupując drewno z lasy prywatnego, pamiętajcie jeszcze o sprawdzeniu osoby, która wam przekazuje surowiec. 

Drewno i chrust z lasu za darmo – można zbierać?

Pojawiające się pytania na temat drewna z lasu za darmo spowodowały duże zaciekawienie wśród osób kupujących ten surowiec. Nie ukrywamy, że ceny za drewno znacznie wzrosły, dlatego, jeżeli pojawia się możliwość, otrzymania drewna z lasu za darmo odbiorcy z ogromną chęcią z tego skorzystają. 

Jednak nie do końca sprawa tak wygląda, że możemy otrzymać drewno z lasu za darmo. Temat dotyczy raczej chrustu z lasu, który można zbierać. 

W ostatnim czasie pojawił się komunikat o możliwości zbieraniu chrustu z lasu. Jest to prawdziwa informacja, jednak przed dokonaniem zbioru chrustu z lasu należy zapoznać się z procedurami. 

Z lasu nie należy wynosić żadnego drewna bez zgody leśniczego bądź zarządcy danym kawałkiem lasu. W przypadku zbierania chrustu z lasu jest podobnie. Należy skontaktować się z leśniczym i poinformować o chęci zebrania chrustu. Otrzymamy informację, z którego terenu jest możliwy zbiór chrustu z lasu

Dodatkowo zostaje wyznaczone miejsce, w które mamy odkładać chrust. Ważne jest, aby nie tworzyć kilku, czy nawet kilkunastu kupek z chrustem, bo później i tak będziemy musieli przełożyć wszystko w jedno miejsce. 

Po zebraniu potrzebnego nam chrustu musimy wykonać kolejny telefon do leśniczego. Jednak jest tutaj jeszcze jedna ważna informacja. Po przyjeździe leśniczego nasza kupka chrustu jest mierzona i leśniczy podaje kwotę do zapłacenia. Są to drobne kwoty, ponieważ jeden metr sześcienny chrustu kosztuje około 30 złotych. 

Pamiętajcie, że z lasu nie możecie wywozić niczego bez zgłoszenia oraz opłacenia. Jedynie grzyby w lasach są darmowe. Wywóz drewna z lasu jest określony ścisłymi przepisami. 

Wywóz drewna z lasu – przepisy

Lasy pomimo swojej otwartości i braku porozstawianych stróży objęte są pewnymi zasadami. Wywóz drewna z lasu określony jest przepisami, które bezwzględnie należy przestrzegać. W przypadku braku dostosowania się do ogólnych przepisów o wywozie drewna z lasu możemy otrzymać srogą karę. Nie każdy wie, ale kara za nielegalny wywóz drewna z lasu to nawet kara pozbawienie wolności do lat 5. Jeżeli wywiezione drewno nie przekroczy 500 złotych, można liczyć na karę grzywny. 

Stawki grzywny ustala sąd na rozprawie, które zaczynają się od 5 tysięcy złotych. Jak sami widzicie, wywożenie drewna z lasu bez zgłoszenia nie jest opłacalne. Wszystkie przepisy wywozu drewna z lasu są zapisane w kodeksie wykroczeń w art. 120 Kradzież leśna.