Ile kosztuje metr drewna opałowego w nadleśnictwie w 2022?

Ile kosztuje metr drewna opałowego w nadleśnictwie w 2022 (1)

Jednym z najbardziej pożądanym surowcem w dzisiejszych czasach jest opał. Bez tego surowca nawet w czasie wakacji wiele firm byłoby zmuszonych do tego, aby przerwać produkcję. Opał stosowany jest w przemyśle, produkcji, w spółdzielniach mieszkaniowych oraz prywatnych gospodarstwach domowych. Jak sytuacja wygląda z drewnem, ile kosztuje metr drewna opałowego w 2022?

Sprawdź również – Tauron ekogroszek opinie

Poprzez swoją różnorodność opał możemy podzielić na różne kategorie. Dostępny mamy węgiel, pellet, ekogroszek, drewno, które dzielny na gatunki. Do surowców opałowych zalicza się także gaz, paliwo, wodę i prąd. 

To jakiego surowca będziecie używać do ogrzania domu, zależy w dużej mierze od Was. Oczywiście nie zawsze, ponieważ kupując mieszkanie w spółdzielni, ogrzewanie jest dostarczane z ciepłowni miejskiej. W zabudowach szeregowych często instalacje cieplne są narzucone przez inwestorów, którzy oddają nieruchomości do użytku. 

My w dzisiejszym artykule skupiamy uwagę surowca opałowego, jakim jest drewno. Sprawdzamy, ile kosztuje metr sześcienny drewna opałowego, ile kosztuje metr dębu opałowego, oraz jaka jest cena za metr drewna opałowego sosnowego. Dodatkowo podamy ceny za metr drewna kominkowego oraz przybliżymy ceny drewna za metr w leśnictwie. W dalszej części wpisu znajdziesz odpowiedź na wskazane zapytania.

Ile kosztuje metr sześcienny drewna opałowego?

W takim razie, ile kosztuje metr sześcienny drewna opałowego? Ceny wszystkich surowców w ostatnich czasach gwałtowni rosną. Wpływ na taką sytuację miał covid oraz obecna wojna na Ukrainie. Część surowców była importowana, co zmusiło do zmiany polityki. Nowi dostawcy oraz inne kanały dostaw sprawiły, że ceny wzrosły. 

Podobnie jest w przypadku ceny drewna opałowego za metr sześcienny. Surowiec jest bardzo popularny w ogrzewaniu, zwłaszcza w domowych gospodarstwach. I to właśnie klienci indywidualni, często zadają pytanie, ile kosztuje metr sześcienny drewna opałowego

Ceny w tak niepewnych czasach mogą się zmienić z dnia na dzień. Obecna cena drewna opałowego za metr sześcienny zależy przede wszystkim od tego, jakiego rodzaju drewno wybieracie. Na rynku jest dostępne drewno sosnowe, świerkowe dębowe, kominkowe. 

Dlatego, aby rozwiać wątpliwości, poniżej opisujemy ceny poszczególnych rodzai drewna opałowego. Zaczynamy od ceny za metr dębu opałowego. 

Ile kosztuje metr dębu opałowego?

Ceny dębu opałowego w nadleśnictwie w porównaniu rok do roku, znacznie się różnią. Obecnie planując zakup dębu opałowego, musimy się przyszykować na większy koszt niż w poprzednim roku. Ile kosztuje metr dębu opałowego? To pytanie jest słuszne, ponieważ nie interesując się aktualnymi cenami, możemy być niemile zaskoczeni podczas zakupu. 

Cena dębu opałowego za metr wynosi od 150 do 180 złotych za metr. Oczywiście, cena może ulec zmianie, jednak nie jest to pewne. Zmiany ceny dębu opałowego będą zależne od światowych oraz krajowych cen surowców. Jak sytuacja wygląda w przypadku drewna sosnowego?

Ile kosztuje metr drewna opałowego sosnowego?

Jaka jest cena za metr drewna opałowego sosnowego? Jak już wcześniej wspominaliśmy, ceny za metr drewna opałowego zależą od rodzaju drewna. Chcąc kupić drewno opałowe sosnowe, z pewnością zapłacicie inną kwotę niż za metr drewna owocowego. Drewno opałowe dzieli się na różne kategorie, w zależności od rodzaju drzewa będzie dedykowane do innych celów. 

Ile kosztuje metr drewna opałowego sosnowego? Tak często zadawane pytanie musi mieć jasną i prawdziwą odpowiedź. Sprawdzając aktualne ceny drewna opałowego sosnowego, pojawiają się kwoty w przedziale od 1000 do 1200 złotych za metr. 

Kwota jest wysoka, jednak należy pamiętać, że drewna sosnowego w niektórych regionach zaczyna już brakować, stąd tak duża różnica ceny rok do roku. 

Ile kosztuje metr drewna kominkowego?

Drewno kominkowe jest znacznie innym drewnem od tego, które stosuje się w tradycyjnych piecach. W pierwszym najważniejszym punkcie drewno kominkowe musi być drzewem suchym, mało dymiącym, pozbawionym żywicy. 

To, ile kosztuje metr drewna kominkowego, zależy od regionu, w którym dokonujemy zakupu. Drewno kominkowe to głównie twarde drzewa liściaste. Cena za metr drewna kominkowego jest w granicach 300 złotych za metr. Przeglądając oferty sprzedaży drewna kominkowego, cena może się zmienić, jednak nie jest to informacja w 100% pewna. Jest szansa, że ceny zatrzymają się na tym poziomie. 

Jest jeszcze jedno sprawdzone źródło, gdzie możecie dokonać zakupu drewna opałowego. Jest nim nadleśnictwo. Sprawdzamy, ile kosztuje metr drewna opałowego w nadleśnictwie. 

Ile kosztuje metr drewna opałowego w nadleśnictwie?

Ceny drewna na prywatnych aukcjach oraz w sklepach są różne. Każdy dostawca może mieć inną cenę zakupu drewna opałowego oraz narzucona marża sprzedażowa może się różnić. 

Decydując się na zakup drewna opałowego w nadleśnictwie, ceny będą ustalone przez ustawę regulującą sprzedaż. To, ile kosztuje metr drewna opałowego w nadleśnictwie, zależy od krajowych stawek oraz kosztów pozyskania surowca. 
Aktualnie cena za metr drewna opałowego w nadleśnictwie to 217,71 złotych. Oczywiście cena może ulec zmianie, co może być spowodowane sytuacją na rynku krajowym. Jednak na chwilę obecną nie ma takich komunikatów.