Wybór ogrzewania jest dowolny. Zwłaszcza w domkach jednorodzinnych. Możemy przeanalizować każde rozwiązanie i wybrać najlepsze dla naszych potrzeb. Jeżeli zdecydujemy się na piec na ekogroszek, otrzymamy wiele korzyści. Ponieważ warto spojrzeć nie tylko na kwestie finansowe, ale także na praktyczność. W obecnych czasach coraz częściej słyszy się pytania, które odnoszą się do tego, czym można palić w piecu na ekogroszek?
Sprawdź również – jak kupić drewno z lasów państwowych?
Dobrze jest przed wybraniem ogrzewania zgłębić temat obsługi oraz konserwacji urządzenia. Praktyczność jest również ważna. Jeżeli wybierzemy system ogrzewania skierowany tylko pod jedno rozwiązanie czy też jeden surowiec, jakiego możemy użyć do palenia, w awaryjnej sytuacji możemy się niemile zaskoczyć.
W dzisiejszych dosyć trudnych gospodarczo czasach zaczynają krążyć pogłoski, że na rynku ekogroszek staje się coraz droższy, ponieważ surowca zwyczajnie brakuje. Dlatego przed wyborem pieca, sprawdźcie, czy macie jeszcze inną alternatywę palenia w danym modelu.
W dzisiejszym artykule sprawdzamy, czym można palić w piecu z podajnikiem, czym palić w piecu na ekogroszek, jak wygląda rozpalanie pieca na ekogroszek, do kiedy można palić w piecu na ekogroszek oraz jak wyczyścić, piec na ekogroszek.
Spis treści
Rozpalanie pieca na ekogroszek
Na co zwracać uwagę podczas rozpalania pieca na ekogroszek? Rozpalanie w piecu może się wydawać banalnym zadaniem. Jednak nie zawsze tak jest. Nawet zwykły, najprostszy piec może sprawić nieco problemów. Musicie wiedzieć jaką rozpałkę wybrać oraz czym palić w piecu.
Rozpalanie pieca na ekogroszek wygląda trochę inaczej niż rozpalanie zwykłego węglowego pieca. Przede wszystkim dobrze sprawdźcie ekogroszek. Jeżeli będzie mokry, opylony czy zbyt miałki próba rozpalenia w piecu na ekogroszek się nie powiedzie.
Jak wygląda rozpalanie pieca na ekogroszek? Następnie należy wpuścić odpowiednią porcję powietrza do komory paleniska. Później trzeba sprawdzić oraz ustawić wentylator. Piec na ekogroszek posiada wbudowany automatyczny wiatrak, który doprowadza powietrze do komory spalania.
Następnie podczas rozpalania pieca na ekogroszek upewnij się, że podajnik na ekogroszek nie kryje w sobie żadnych innych surowców. Wszelkiego rodzaju śmieci oraz materiały powinny być wyjęte. Jeżeli podajnik jest pusty, możecie wsypać ekogroszek.
Po włączeniu programu ręcznego podajnik zwalnia część ekogroszku do komory paleniska. Należy dołożyć podpałkę. Możecie użyć, dedykowaną do ekogroszku podpałkę lub wykorzystać papier. Jeżeli cug prawidłowo złapał i ekogroszek zaczął się palić, możecie uruchomić automatyczny program palenia w piecu na ekogroszek.
Wiecie już, jak rozpalić, piec na ekogroszek. Sprawdźcie, czym możecie palić w piecu na ekogroszek.
Piec na ekogroszek – czym można palić?
Będąc posiadaczem pieca na ekogroszek, możecie się zastanawiać, czym oprócz ekogroszku możecie w nim palić. Pytania mogą się pojawiać z różnych powodów, jednak odpowiedzi za każdym razem dają nowe możliwości wykorzystania pieca na ekogroszek.
Piec z podajnikiem jest niezwykle wygodnym urządzeniem, ponieważ nie musimy co kilka godzin ani nawet raz dziennie podkładać. Ta czynność wykonywana jest raz na kilka dni. Dlatego, jeżeli posiadacie jakieś inne surowce, możecie się zastanawiać, czym palić w piecu z podajnikiem.
Kwestia doboru paliwa do pieca na ekogroszek nie jest dowolna, jednak ma kilka możliwości. W piecu na ekogroszek możecie palić pelletem. Surowiec znakomicie się nadaje do pieca z podajnikiem. Jednak to nie koniec. W piecu z podajnikiem możecie palić drewnem, biomasą oraz trocinami.
Tego rodzaju piece ułatwiają nam życie, jednak należy wiedzieć, jak z nimi postępować. W dalszej części artykułu opisujemy, jak wygląda czyszczenie pieca na ekogroszek.
Czyszczenie pieca na ekogroszek – jak?
Znacie już proces rozpalania w piecu na ekogroszek oraz wiecie, czym palić w piecu z podajnikiem. Pora na sprawdzenie, jak wygląda czyszczenie pieca na ekogroszek.
Zadanie nie jest trudne, wymaga jednak dużej dokładności. Jeżeli czyszczenie pieca na ekogroszek odbywa się regularnie, czas pracy będzie krótszy. Aby utrzymać, piec w perfekcyjnym stanie czyszczenie powinno się odbywać raz w tygodniu.
Do czyszczenia pieca na ekogroszek będzie potrzebna druciana szczotka oraz odkurzacz przemysłowy. Możecie użyć domowego odkurzacza, jednak po zakończeniu pracy wymieńcie worek oraz umyjcie rurę i końcówki.
Czyszczenie pieca na ekogroszek zaczynajcie od komory wewnętrznej. Dokładne wyszczotkowanie nalotów trwa chwilę. Następnie pora na wyczyszczenie wszystkich kanałów wlotowych oraz otwory służące do cyrkulacji powietrza. We wszystkich tych elementach pozostałości po paleniu się zbierają.
Jeżeli widzicie już pożądany efekt, cały nalot należy odkurzyć bądź zebrać miotłą.
Tak wykonane czyszczenie pieca na ekogroszek daje gwarancję długowieczności pieca.
Jednak pojawiające się doniesienia zaczynają niepokoić posiadaczy pieca na ekogroszek. Komunikaty wskazują na wzbronienie palenia w piecu na ekogroszek.
Piec na ekogroszek – do kiedy można palić?
Od pewnego czasu krążą pogłoski o wycofaniu pieców na opał. Temat co jakiś czas wraca, zakaz palenie w piecach wisi nad naszymi głowami. Oczywiście nie jest to takie proste, ponieważ wycofanie pieców należy czymś zastąpić. Ludzi nie stać na przerobienie całej instalacji grzewczej.
To do kiedy będziemy mogli palić w piecu na ekogroszek, zależy głównie od rządzących. Faktem jest, że zostały wycofane wszystkie dotacje do instalacji centralnej. Teraz możecie się ubiegać o wsparcie w montażu pompy ciepła. Tak więc do kiedy możemy palić w piecu na ekogroszek? To pytanie ciągle jest zadawane. Według projektu ustawy, zakaz paleniem w piecu ma wejść w życie w 2030 roku, ale dotyczy to dużych miast. Małe miejscowości mają być następne w kolejce.