Wiele osób może być tym bardzo zaskoczonych, ale nie wszystkie owady, które możemy znaleźć w naszych domach czy ogrodach, są szkodnikami. Często, kiedy widzimy owady na liściach czy łodygach naszych roślin, naszym pierwszym instynktem jest natychmiastowe pozbycie się ich, podczas gdy czasem wyrządzamy tym większą krzywdę, niż mogłyby to zrobić właśnie te owady. Warto zwracać uwagę na te małe stworzenia, które czasem wykonują za nas największą pracę. Oczywiście, owady mogą być jednocześnie pożyteczne, jak i szkodliwe, i właśnie w takich sytuacjach podjęcie działania jest najtrudniejsze. Najważniejsze jest to, by odpowiednio rozpoznać szkodniki, by móc zastosować odpowiednią taktykę działania. Pomagać w rozpoznawaniu ich mogą nam różne źródła, ale najprościej jest skorzystać z internetu, który oferuje często zdjęcia, dzięki którym możemy porównywać różne gatunki i osobniki.
Stosunkowo często możemy spotkać w swoim otoczeniu małe, zielone owady o sporych, niemal przezroczystych skrzydłach. Owady te to złotooki, pożyteczne drapieżniki, które większość ogrodników próbuje zwabić do swoich ogrodów, zamiast się ich pozbywać. Nie ma się temu co dziwić, bo są one często wyjątkowo przydatne, pozbywając się szkodników, które stanowią realne zagrożenie dla naszych roślin. Zarówno dorosłe okazy, jak i larwy są bardzo pożądanymi mieszkańcami w ogrodach i sadach, zapewniając ochronę drzewom czy krzewom. Złotooki są ciekawymi owadami, którym warto jest się przyjrzeć, zwłaszcza, jeśli zauważymy je w swoim otoczeniu.
Spis treści
Złotooki – owady w domu
Złotooki to owady, które często możemy spotkać w domu, gdzie szukają schronienia gdy lato się kończy, a chłodniejsze dni pojawiają się coraz częściej. Trzeba pamiętać, że owadów tych pod żadnym pozorem nie musimy się obawiać, bo nie stanowią najmniejszego zagrożenia dla człowieka. Te pożyteczne owady szukają schronienia, a także miejsca na przezimowanie, za co odpłacają nam się w bardzo potrzebnych przysługach. Złotooki są pożyteczne w ogrodach, ale te owady w domu mogą być równie przydatne, chroniąc nasze rośliny doniczkowe. Oczywiście nie musimy chcieć dzielić z nimi przestrzeni, dlatego jeżeli chcemy się ich pozbyć, możemy wynieść je na zewnątrz do naszych ogrodów, czy nawet pobliskich parków, gdzie mogą pożywiać się małymi szkodnikami.
Sprawdź również – Chrabąszcz czerwcowy – forum, larwa, co robi, zwalczanie, czy gryzie?
Złotooki w ogrodzie
Złotooki w ogrodzie, to niemal dar natury dla każdego ogrodnika, a zwłaszcza takiego, który zmaga się z natrętnymi szkodnikami, takimi jak chociażby mszyce. Pojawiają się one gdy temperatura na zewnątrz zaczyna szybko rosnąć, najczęściej późną wiosną. Osiedlają się na mniejszych i większych roślinach, żywią się mszycami, które atakują nasze drzewa i krzewy, a także innymi pasożytami, jak chociażby przędziorki i czerwce. Przyciągają je drzewa i krzewy pełne nektaru i pyłku, które są dla tych owadów niezbędne do życia. Ogrodnicy często decydują się na sadzenie w pobliżu drzew takich jak lipa czy wierzba, które stanowią doskonały wabik.
Złotooki – larwa
Złotooki to pożyteczne owady w każdym stadium rozwoju, przydatna jest nawet larwa tego owada. To właśnie one często pozbywają się mszycy, powoli poruszając się po zainfekowanych liściach, konsumując te małe szkodniki w bardzo dużych ilościach. Jedna larwa może pozbyć się nawet do 450 mszyc tygodniowo, co daje ogromny wynik, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że tych larw mogą być na raz bardzo duże ilości.
Złotooki i ich larwy uratowały już wiele roślin przed plagami szkodliwych insektów, toteż zapewnienie im dobrego miejsca do zimowania może być dobrym pomysłem. W internecie jest wiele poradników, które pomogą nam stworzyć tym owadom warunki do tego, by mogły bezpiecznie rozwijać się do kolejnego lata.
Złotooki – jak się pozbyć i zwalczyć?
Chociaż złotooki to owady pożyteczne, część osób zastanawia się nad tym jak się ich pozbyć i zwalczyć. Mogą być uciążliwe w naszych domach, zwłaszcza kiedy nie mamy roślin, które złotooki mogłyby chronić. Owady te zazwyczaj nie pojawiają się w naszych domach i mieszkaniach w dużych ilościach, dlatego najlepszym działaniem jest zwykłe łapanie ich, oraz wypuszczanie na zewnątrz, gdzie mogą żerować na szkodnikach. Wielu fanów ogrodnictwa doradza, że jeżeli zastanawiamy się nad tym, jak się pozbyć i zwalczyć złotooki, powinniśmy zostawiać je przy życiu, ponieważ mogą one czynić w naturze wiele dobrego.
Czy złotook gryzie?
Jednym z ważniejszych pytań, które zadajemy, kiedy zauważymy tego owada w swoim otoczeniu jest to, czy złotook gryzie. Na szczęście dla nas, jest on kompletnie nieszkodliwy dla ludzi; nie gryzie, ani nie kąsa. Złotook nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia, dlatego nie powinniśmy go zwalczać, ani zabijać. Zastanawiając się nad tym, czy złotook gryzie, możemy mieć też na myśli larwy, które podobnie jak dorosły osobnik nie są szkodliwe i nie gryzą.