W którą stronę założyć łańcuch w pile? Jak założyć łańcuch do piły elektrycznej?

W którą stronę założyć łańcuch w piłę Jak założyć łańcuch do piły elektrycznej (3)

Piła elektryczna oraz spalinowa ma takie same zadania i funkcjonalność. Różnice pomiędzy tymi urządzeniami to rodzaj napędu, ponieważ jeden jest spalinowy, a drugu elektryczny. Piły pomimo swojej samowystarczalności czasami potrzebują naszej pomocy, ponieważ podczas pracy narażone są na różne warunki, co może wpływać na ostrość oraz żywotność łańcucha tnącego. Z tego względu co jakiś czas wymagane jest zamontowanie nowego łańcucha do piły elektrycznej oraz spalinowej. 

Oczywiście możecie oddać swoją piłę na serwis, gdzie łańcuch zostanie zmieniony, jednak większość osób próbuje samodzielnie zmienić łańcuch w swojej pile. Stąd tak dużo pytań, w którą stronę założyć łańcuch na piłę? Po pierwszym razie będziecie już wiedzieli, jak poprawnie założyć łańcuch na piłę, jednak zawsze musi być ten pierwszy, kiedy uczycie się jak to zrobić. 

Kierując się Waszymi pytaniami, postanowiliśmy odpowiedzieć, w którą stronę założyć łańcuch w piłę, jak założyć łańcuch do piły elektrycznej oraz jak założyć łańcuch do piły spalinowej. Zdradzamy także, dlaczego piła tnie po skosie, dlaczego luzuje się łańcuch w pile oraz jaki luz łańcucha w pile zachować. 

W którą stronę założyć łańcuch w pile?

Praca z piłą tnącą jest ogromnym ułatwieniem, ponieważ w przypadku elektrycznej oraz spalinowej piły nie musicie angażować swojej energii, jak to było kiedyś, kiedy dostępne były tylko piły ręczne. Piły, które zasilane silnikiem są teraz standardem nawet w domowych gospodarstwach, ponieważ nikt już nie ma ochoty męczyć się z ręczną piłką. 

Z tego także względu w sieci jest coraz więcej pytań, w którą stronę założyć łańcuch w piłę, ponieważ taki zabieg jest konieczny przy każdym modelu piły. Niestety warunki, w jakich piła pracuje, wpływają na łańcuch. Po czasie nawet najlepsze łańcuchy będą się tępić, co wpływa na komfort pracy. Przez fakt, że nie wszyscy użytkownicy piły mieli już tę przyjemność, aby zmieniać łańcuch, na forach aż się roi od pytań, w którą stronę założyć łańcuch w piłę. 

W którą stronę założyć łańcuch w piłę Jak założyć łańcuch do piły elektrycznej (3)

Postanowiliśmy Wam zdradzić ten sekret i w dalszej części naszego artykułu wyjaśniamy, jak założyć łańcuch do piły elektrycznej oraz jak założyć łańcuch do piły spalinowej. 

Sprawdź również – Piła spalinowa Stihl MS 231 – opinie na forum, dane techniczne, łańcuch

Jak założyć łańcuch do piły elektrycznej? 

W każdym domu oraz zakładzie pracy używa się innych pił tnących. Różnica jest spowodowana producentem, wykonaniem szczegółów oraz rodzajem napędu, ponieważ możecie kupić piłę elektryczną lub spalinową. 

Jeżeli macie piłę elektryczną i zastanawiacie się, jak założyć łańcuch do piły elektryczne to już Wam wszystko wyjaśniamy. Takie pytania nikogo nie dziwią i dobrze, że ludzie sprawdzają, jak założyć łańcuch do piły elektrycznej, ponieważ źle wykonana wymiana może doprowadzić do awarii. 

Podczas zakładania łańcucha do piły elektrycznej w pierwszej kolejności musicie położyć piłę na stabilnym podłożu. Następnym krokiem jest zwolnienie hamulca oraz odkręcenie śrub, które napędzają łańcuch. Po tej czynności pora na zdjęcie pokrywy mechanizmu napinającego łańcuch. 

Następnie przychodzi pora na zdjęcie łańcucha z prowadnicy. Prowadnicę także zdejmujemy do wyczyszczenia. Po tak wykonanej pracy pora na założenie nowego łańcucha do piły elektrycznej. Po umieszczeniu łańcucha w odpowiednim miejscu trzeba założyć osłonę oraz dokręcić śruby i podłączyć hamulec. 

Sprawdź również – Czym przeciąć plekse? Jaką wybrać tarczę i brzeszczot do cięcia pleksi?

Jak założyć łańcuch do piły spalinowej?

Na naszej liście jest także instrukcja, jak założyć łańcuch do piły spalinowej. Tutaj możecie mieć już pewną wiedzę po przeczytaniu powyższej instrukcji, ponieważ to, jak założyć łańcuch do piły spalinowej wygląda tak samo, jak w przypadku piły elektrycznej. 

Jedynym istotnym szczegółem podczas zakładania łańcucha do piły spalinowej jest smarowanie łańcucha. Nie zawsze kupicie łańcuch do piły spalinowej już nasmarowany, dlatego wtedy przed nałożeniem koniecznie to zróbcie. 

W którą stronę założyć łańcuch w piłę Jak założyć łańcuch do piły elektrycznej (3)

Dlaczego piła tnie po skosie?

Przechodząc do kolejnych pytań, sprawdzamy, dlaczego piła tnie po skosie? Ten wątek, dlaczego piła tnie po skosie, powiela się na wielu stronach, stąd nasze zainteresowanie tym tematem. 

Rezultatem tego, że piła tnie po skosie, jest jej ostrzenie, niestety nieprawidłowe, ponieważ bardzo często łańcuch, który ostrzymy z obu stron, jest nierównomiernie ścierany. Poprzez ostrzenie prawej strony np. prawą ręką i lewej strony łańcucha lewą ręką może dochodzić do rozbieżności w długości ostrzy. W takim wypadku Wasza piła będzie cięła po skosie. 

Dlaczego luzuje się łańcuch w pile?

Zastanawiacie się, dlaczego luzuje się łańcuch w pile, co nas nie dziwi. Luzujący się łańcuch na pile może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, dlatego należy zapobiegać takim sytuacją. Jeżeli nie wiecie, dlaczego łańcuch w pile luzuje się, to zdradzamy, że Wasza prowadnica jest już zużyta. 

Takie sytuacje są niebezpieczne, łańcuch na pile musi idealnie dolegać do prowadnicy, dlatego w sytuacji, kiedy łańcuch na pile luzuje się, koniecznie zmieńcie prowadnicę. 

Jaki luz łańcucha na pile? 

Przedstawiamy jeszcze, jaki luz na pile należy zostawić, aby Wasza piła poprawnie działała. Podczas zakładania łańcucha do piły zawsze złapcie dolną krawędź i naciągnijcie łańcuch do dołu. Po puszczeniu łańcuch powinien wrócić na swoje miejsce z zachowaniem lekkiego luzu, który nie będzie zagrażał podczas pracy.