Prawidłowy montaż wodomierza – forum, jak zamontować licznik wody w mieszkaniu?

Prawidłowy montaż wodomierza - forum, jak prawidłowo powinien być zamontowany wodomierz (4)

Każdy budynek różni się od siebie charakterem budowy, a co za tym idzie różne urządzenia oraz elementy wykończenia będą stosowane z innymi parametrami. Z tego względu wiele osób sprawdza, jak powinien wyglądać montaż wodomierza, ponieważ nie możecie tego zrobić tak samo dla każdego budynku. 

Prawidłowy montaż wodomierza ma istotny, ponieważ od tego zależy przepływ wody oraz naliczane opłaty za ciepła i zimą wodę. Należy o takim podziale pamiętać, każdy ma świadomość, że stawki za ciepłą wodę są inne niż za zimną. 

Do prawidłowego montażu wodomierza koniecznie musicie wiedzieć o kilku istotnych faktach, dlatego postanowiliśmy Wam je zdradzić i w poniższym artykule opisujemy, na co zwracać uwagę, aby prawidłowo zamontować wodomierz, zdradzamy, jak prawidłowo powinien być zamontowany wodomierz oraz jak zamontować licznik wody w mieszkaniu. Zdradzamy także ile miejsca na wodomierz oraz czy licznik wody może być na zewnątrz. Na zakończenie sprawdzamy, co znajdziemy na forum o montażu wodomierza. 

Prawidłowy montaż wodomierza – na co zwracać uwagę?

Podczas prac związanych z podłączeniem wody do każdego obiektu mieszkalnego, usługowego, produkcyjnego itp. bardzo ważne jest zamontowanie wodomierza. Oczywiście nie możecie tego zrobić na oko, ponieważ to urządzenie służy do pomiaru zużywanej wody w instalacjach wodno-kanalizacyjnych. 

Jeżeli zastanawiacie się, na co zwracać uwagę, aby prawidłowo zamontować wodomierz, to pamiętajcie o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze zawsze zwracajcie uwagę na rodzaj budynku, ponieważ do prawidłowego montaż wodomierza musicie inaczej podejść w domku jednorodzinnym, zabudowie szeregowej oraz w bloku mieszkalnym. 

Na co jeszcze zwracać uwagę, aby montaż wodomierza był prawidłowy? Oczywiście na strumień przepływu wody, ten czynnik jest bardzo ważny, ponieważ w zależności od rur oraz ciśnienia wodomierz będzie miał inne parametry. 

Każdorazowo podczas prawidłowego montażu wodomierza zwracajcie uwagę na podłączenie zimnej oraz ciepłej wody. Wodomierze mają oznaczenie, czerwony jest do zimnej wody, a niebieski przeznaczony jest do zimnej wody. Nigdy nie pozwólcie podłączyć wodomierza odwrotnie, ponieważ będziecie mieli błędnie naliczane stawki za wodę. 

Sprawdź również – Ile pex na 1 m2 podłogówki? Kalkulator, jak obliczyć przepływ w ogrzewaniu podłogowym?

Jak prawidłowo powinien być zamontowany wodomierz?

Sprawdzacie także, jak prawidłowo powinien być zamontowany wodomierz. Takie wyszukiwania w sieci nas nie zdziwiły, dlatego szczegółowo opisujemy, jak prawidłowo powinien by zamontowany wodomierz. Tutaj jest jeden z najważniejszych punktów, jaki musicie spełnić, aby licznik był prawidłowo zamontowany. 

Pierwszym, najważniejszym punktem, jaki musicie dopilnować podczas montażu wodomierza to wypełnienie go wodą. Nie możecie wykonać poprawnego montażu wodomierza, jeżeli wewnątrz pozostaną wolne luki, których woda nie będzie w stanie wypełnić. Przy takich instalacjach bardzo często dochodzi do awarii wodomierza, ponieważ woda, która nie jest w stanie całkowicie wypełnić wodomierza, spowoduje dostanie się powietrza, co w konsekwencji doprowadzi do zapowietrzania się wodomierza. 

To na co musicie zwracać uwagę, jak prawidłowo powinien być zamontowany wodomierz, wiąże się z rodzajem instalacji, ponieważ w mieszkaniu prace będą się różniły od tych w domkach. 

Jak zamontować licznik wody w mieszkaniu?

Licznik wody, czyli inaczej wodomierz pełni bardzo ważną funkcję, dlatego zamontowanie w mieszkaniu musi być zgodne z wytycznymi. Tylko jak zamontować licznik wody w mieszkaniu, aby cała instalacja prawidłowo funkcjonowała? 

Jeżeli jeszcze nie wiecie, jak zamontować licznik wody w mieszkaniu to zapoznajcie się z naszymi radami, z pewnością pomogą Wam w prawidłowym montażu licznika wody w mieszkaniu. 

Przede wszystkim licznik wody w mieszkaniu musi być zamontowany w taki sposób oraz w takim miejscu, aby możliwy był odczyt zużytej wody. W sytuacji, kiedy osoba spisująca liczniki nie będzie w stanie sprawdzić Waszego zużycia, będziecie zmuszeni do wymiany licznika wody. Z tego względu zamontowanie licznika wody w mieszkaniu nie może być zabudowane na stałe. 

Ile miejsca na wodomierz?

Sprawdzacie także ile miejsca na wodomierz, ponieważ podczas planowania wykończenia łazienki chcecie wiedzieć, jak rozmieścić wszystkie zabudowy oraz dekoracje. 

Oczywiście wodomierz nie zajmuje dużo miejsca, ale musi mieć wyodrębniony kawałek powierzchni, dodatkowo wodomierz zawsze zakładany jest na zakończeniu pionu Waszych rur, co uniemożliwia zamontowanie wodomierza w dowolnym miejscu. 

Ilość miejsca potrzebna na wodomierz jest zawsze określana przed montażem, ponieważ na podstawie Waszej instalacji, każdy hydraulik będzie wiedział, jaki wodomierz będziecie potrzebować. 

Miejsce potrzebne do zamontowania wodomierza musicie wygospodarować na wysokości 1,8 m, szerokość 50 cm wysokość 40 cm. 

Czy licznik wody może być na zewnątrz?

A czy licznik wody może być na zewnątrz? Często o to pytacie, dlatego mamy dla Was z całą pewnością zadowalające wiadomości. Otóż licznik wody możecie zamontować na zewnątrz, jednak musicie wykorzystać specjalną szczelną studzienkę na wodomierz. 

Prawidłowy montaż wodomierza – forum 

Sprawdzamy jeszcze, co o prawidłowym montażu wodomierza znajdziemy na forum. Takie wpisy mogą ułatwić naszą pracę oraz poszerzyć wiedzę. Na forum prawidłowy montaż wodomierza jest opisany w podobny sposób, w jaki my Wam przedstawiliśmy. 

Prawidłowy montaż wodomierza nie może mieć żadnych rozszczelnień, zbyt małego przepływu oraz nie może być umieszczony w trudno dostępnym miejscu, co potwierdzają wpisy na forum.