Jak naostrzyć piłę do żywopłotu, krajzegi, widiową i tarczową?

Jak naostrzyć piłę do żywopłotu, krajzegi, widiową i tarczową (1)

Elektro urządzenia, nawet jeżeli pochodzą od najlepszych producentów, wymagają odpowiedniego serwisu i systematycznego ostrzenia. Żadna rzecz nie jest wieczna, a podzespoły po pewnym czasie wymagają wymiany. Nie świadczy to o niskiej jakości urządzeń, ścieranie, czy zużywanie się części wymiennych w naszych maszynach to normalna sprawa. W dzisiejszym wpisie opowiemy Wam, jak dokładnie naostrzyć piłę do żywopłotu, krajzegi, widiową i tarczową.

Sprawdź również – ekogroszek Husky opinie

Podobnie jest z piłami. Możemy mieć najlepszej jakości piłę, bezawaryjną, pracującą znakomicie. Jednak po pewnym czasie łańcuchy w każdej pile wymagają naostrzenia. 

Oczywiście odstępy czasowe ostrzenia piły mogą się różnić, jednak co jakiś czas każde takie urządzenie wymaga serwisu. 

W dzisiejszym artykule opisujemy, jak naostrzyć łańcuch w pile spalinowej pilnikiem, jak naostrzyć piłę tarczową pilnikiem, jak naostrzyć piłę do żywopłotu. Sprawdzamy dodatkowo, jak poprawienie naostrzyć piłę widiową do drewna oraz piłę do krajzegi. W dalszej części wpisu odpowiemy wnikliwie na pojawiające się pytania.

Jak naostrzyć łańcuch w pile spalinowej pilnikiem?

W takim razie, jak naostrzyć łańcuch w pile spalinowej pilnikiem? Ostrzenie łańcucha piły spalinowej pilnikiem nie jest jasno sprecyzowane, jeżeli chodzi o częstotliwość. To zależy od tego, do czego używamy naszą piłę oraz jak często. Dlatego ostrzenie łańcucha piły spalinowej musimy wyznaczać sami. 

Jeżeli będziemy chcieli naostrzyć łańcuch piły spalinowej pilnikiem, musimy przestrzegać kilka ważnych wytycznych, które przedstawimy poniżej. 

Jak zatem naostrzyć łańcuch w pile spalinowej pilnikiem? Ostrzenie łańcucha piły spalinowej zawsze zaczynamy od dokładnego wyczyszczenia ostrzy. Jeżeli łańcuch będzie brudny, możemy go uszkodzić. Następnie należy unieruchomić łańcuch piły. Idealnie sprawdza się do tego imadło. Dla ułatwienia naszej pracy po unieruchomieniu na łańcuchu za pomocą pisaka możecie zaznaczyć początek, od którego rozpoczynamy ostrzenie. 

Samo ostrzenie łańcucha piły spalinowej odbywa się za pomocą dwóch pilników. Jeden jest płaski, a drugi okrągły. Okrągły pilnik zawsze musimy dobrać do wartości podanej na łańcuchu. 

Łańcuch dzieli się na dwie strony, prawą i lewą. Zawsze wykonujemy tyle samo ruchów z jednej oraz z drugiej strony. Okrągły pilnik należy umieścić w łańcuchu, pod zalecanym 90-stopniowym kątem. I w ten sposób ruchami do przodu zaczynamy pracę. Jeżeli będzie wracać pilnikiem, należy go unieść. 

Ilość powtórzeń pilnikiem na łańcuchu musimy obserwować, jeżeli efekt będzie już zadowalający, możemy zakończyć ostrzenie łańcucha piły spalinowej. 

Na koniec za pomocą drugiego płaskiego pilnika musimy wyregulować odbój wysokości. Podczas tej czynności równamy elementy, które wystają. Wysokość, jaką należy zachować, musi być równa przymiaru. 

Jak naostrzyć piłę tarczową pilnikiem?

Ostrzenie piły tarczowej pilnikiem różni się od ostrzenia łańcucha piły spalinowej. Jedynie czynności pielęgnacyjne przed rozpoczęciem ostrzenia są takie same. Piłę tarczową przed ostrzeniem trzeba dokładnie wyczyścić, należy pamiętać o tym, że jest to podstawowy czynnik. Najskuteczniejsze będą środki chemiczne do usuwania zabrudzeń z drzewa. 

Następnymi krokami jest zdjęcie tarczy z piły. Podczas ostrzenia piły tarczowej pilnikiem musimy mieć pełną kontrolę nad tarczą. W przeciwnym razie zęby piły mogą być nierówno naostrzone, co wpłynie negatywnie na późniejszą pracę. 

Ostrzenie piły tarczowej pilnikiem wykonujemy powoli, ponieważ precyzja jest tutaj ważna. Dodatkowo należy przestrzegać wytycznych, jak naostrzyć piłę tarczową pilnikiem. W tego rodzaju piłach ostrzyć należy obie strony. Jednak nie możemy tego robić wedle własnego uznania. Piła tarczowa na dwie strony, przód i tył. 

Z tego względu piłę tarczową ostrzymy sposobem polegającym na przeciąganiu pilnikiem trzy razy od przedniej strony i raz od tylnej. Ilość powtórzeń zależy od stopnia stępienia, jednak podczas ostrzenia piły tarczowej pilnikiem zauważycie moment, w którym tarcza jest już naostrzona. 

Jak naostrzyć piłę widiową do drewna?

Piła widiowa do drewna to nic innego, jak piła tarczowa. W sytuacji, kiedy zastanawiacie się, jak naostrzyć piłę widiową do drewna, rozwiązanie jest bardzo proste. Tarczę piły musimy zdjąć oraz dobrze wyczyścić. 

Następnie piłę widiową do drewna ostrzymy za pomocą pilnika z obu stron, jednak przód ostrzymy trzema pociągnięciami, a tył jednym. 

Proces ostrzenia piły widiowej do drewna robimy na oko, do momentu, w którym uznamy, że ostrza są idealnie ostre. 

Takie sam czynności wykonujemy w przypadku piły do krajzegi. To kolejny rodzaj tarczy do piły tarczowe. Piły różnią się jedynie przeznaczeniem. Jednak ostrzenie piły do krajzegi wymaga takiego samego procesu do wyżej wymienione piły tarczowe. 

Dodatkowo piła do krajzegi jest stosowana w cięciu drewna, ale także do metalu, betonu czy aluminium. Dlatego podczas ostrzenia piły do krajzegi ilość wykonanych powtórzeń może być większa. 

Jak naostrzyć piłę do żywopłotu?

Kolejne urządzenie do naostrzenia to piły do żywopłotu. Jeżeli nie chcecie przepłacać za naostrzenie piły do żywopłotu, możecie samodzielnie wykonać to zadanie. Do naostrzenia piły do żywopłotu będzie potrzebna specjalna osełka wykonana z kamienia. Możemy także zastosować metalowy pilnik. 

Przed rozpoczęciem ostrzenia oczywiście musimy dokładnie umyć piłę do żywopłotu. Następnie przy użyciu pilnika lub osełki sprawnym ruchem, zaczynając od zewnątrz, pociągamy do wewnętrznej strony. 

Piła do żywopłotu nie ma styczności z twardymi drzewami, dlatego jej ostrza nie tępią się w tak szybkim tempie oraz proces ostrzenia piły do żywopłotu przebiega szybciej.