Kwiaty i byliny wieloletnie do ogrodu długo kwitnące – jakie wybrać?

Kwiaty i byliny wieloletnie do ogrodu długo kwitnące - jakie wybrać (1)

Wieloletnie długo kwitnące kwiaty do ogrodu potrafią stworzyć niesamowity wystrój na działce. Bardzo chętnie się je wybiera ze względu na wygodę w postaci okazałego ogrodu przez nawet kilka lat. Tego typu kwiaty to na przykład byliny, czyli zielne rośliny, żyjące nawet ponad dwa lata. 

Sprawdź również – jak wygląda uprawa ogórków na sznurkach?

Zazwyczaj wielokrotnie wydają nasiona lub zarodniki, co pozwala na kilkurazowe zakwitanie. Tego typu rośliny zakwitają i cieszą oko przez całe lato, aż do końca jesieni. W sytuacji, gdy pojawiają się niekorzystne okresy, podczas których rośliny mają utrudnioną wegetację, na przykład zima, byliny radzą sobie świetnie wykorzystując strategie, które mają w zanadrzu. 

Do jednej z takich strategii należy na przykład sposób chowania pąków przez hemikryptofity. Zachowują je one w przyziemnej różyczce liściowej, co chroni je przed mrozami, silnym mroźnym wiatrem, czy też śniegiem. Mówi się, że jednymi z najpopularniejszych bylin w Polsce, jeśli chodzi o rośliny sadownicze, są poziomki i maliny.

Byliny do ogrodu długo kwitnące

W takim razie, jakie wymienia się byliny do ogrodu długo kwitnące? Wielu fanatyków botaniki twierdzi, że warto mieć w swoim zagajniku rośliny, jakimi są byliny do ogrodu długo kwitnące. Jest to bardzo wygodna opcja, choćby ze względu na małe wymagania tych kwiatów pod względem pielęgnacji. Nie potrzebują zbyt wiele, by przez lata urzekać swoimi kolorami i zapachami. Jest to na tyle rozległy rodzaj roślin, a gama kolorów, kształtów i zapachów jest tak potężna, że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. 

Nie będzie również problemów z tym, żeby stworzyć z nich coś niesamowitego, wyjątkowego i niespotykanego, co zadziwi wszystkich, którzy będą mieli przyjemność się im przyjrzeć. Należy pamiętać o tym, że pomimo niewielkich wymagać tych roślin, potrzebują one odpowiednich czynników zewnętrznych, gleby oraz promieni słonecznych, by móc się prawidłowo rozwijać i w pełni pokazać swoje atuty. Dlatego należy wcześniej dobrze zapoznać się z podstawowymi potrzebami konkretnych bylin i zapewnić im miejsce w ogrodzie, jakiego potrzebują, by mogły długo i intensywnie kwitnąć i ujawniać swoje piękno. 

Kwiaty ogrodowe wieloletnie zimujące w gruncie długo kwitnące

Jakie pojawiają się kwiaty ogrodowe wieloletnie zimujące w gruncie długo kwitnące? Byliny ogrodowe dzielą się na wieloletnie oraz takie, które nie znoszą zimy i mrozów. My dzisiaj skupimy się jednak na tych, które kwitną latami i nie jest im straszna wegetacja zimą, a mianowicie są to kwiaty zimujące w gruncie. Istnieją takie, które na czas zimowy tracą całą swoją część naziemną oraz te, które zachowują częściowo zdrewniałe łodygi, na przykład hibiskus. Byliny wybieramy według konkretnego podziału, jest ich na rynku mnóstwo, a każda z nich nadaje się do życia w innych konkretnym środowisku. Najczęściej o otoczeniu, do jakiego nadaje się dana bylina, mówi sama jej nazwa, na przykład byliny parkowe, wodne, czy bagienne.

Przy zapewnieniu im odpowiednich warunków oraz stosując niektóre zabiegi ogrodnicze, rośliny te są w stanie zakwitnąć nawet więcej niż raz w ciągu sezonu. Między innymi istotną sprawą jest to kiedy najlepiej sadzić kwiaty wieloletnie. 

Zasada jest taka, że żeby rośliny kwitły latem i jesienią, najlepszym rozwiązaniem jest posadzenie ich wiosną w okolicach marca, maja. Te natomiast, które kwitną na wiosnę najlepiej sadzić jesienią. Są również byliny, które sprzedaje się w doniczkach, w których są już ukorzenione. Dzięki temu można je sadzić od początku wiosny aż do końca jesieni.

Jakie kwiaty kwitną najdłużej w ogrodzie?

Jakie kwiaty kwitną najdłużej w ogrodzie? Jest wiele gatunków bylin wielosezonowych, które kwitną przez cały sezon, zamieniając ogród w niesamowity, kolorowy i pachnący skwer. Na samym początku zaliczymy do tego typu roślin kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące. Konkretnie mam tu na myśli na przykład rośliny sezonowe, czyli rabatówka. 

Należą do nich między innymi pelargonie aksamitki, begonie oraz petunie. Są to niestety zazwyczaj gatunki, które nie potrafią przetrwać zimy, a co za tym idzie, trzeba je co sezon sadzić na nowo. Pomimo tej sporej wady, która powoduje marnowanie czasu i pieniędzy, wydają one kwiaty nawet przez kilka miesięcy non stop. 

Jakie jeszcze wymienia się kwiaty, które kwitną najdłużej w ogrodzie? Kolejnym przykładem jest kwiat wieloletni do ogrodu długo kwitnący niski, czyli kocimiętka Faassena. Jej kwiaty mają kolor fioletowy, lawendowy, natomiast liście srebrno – zielony. Wysokość dorosłej rośliny dochodzi nawet do 50 centymetrów. Nie jest to roślina wymagająca, ponieważ nie jest jej potrzebna żyzna ziemia, a także świetnie znosi niedobory wody. Rozrasta się od maja do września. 

Kolejna pozycja to kwiat wieloletni długo kwitnący wysoki, czyli krwawnik pospolity. Ma zielone liście, a jego kwiaty mogą kwitnąć na cztery różne kolory, kremowy, czerwony, różowy lub pomarańczowy. Tak samo jak jego poprzednik nie ma specjalnych wymagań, jedynie bardzo lubi słoneczne miejsca, a kwitnie od czerwca do października. 

Oprócz tych już wymienionych przykładów do kwiatów najdłużej kwitnących można zaliczyć także bodziszka czerwonego, trytoma groniastego, tojeść kropkowaną, czy trzykrotkę Andersona.