Test – pellet czy ekogroszek? Opinie na forum, koszty, kalkulator, co się bardziej opłaca?

Test - pellet czy ekogroszek Opinie na forum, koszty, kalkulator, co się bardziej opłaca (1)

Ogrzewanie w naszych domach jest potrzebą pierwszorzędną, ponieważ zapewnienie ciepła podczas jesiennych oraz zimowych dni jest konieczne, nikt nie jest w stanie funkcjonować w zimnych pomieszczeniach. Planując wybór odpowiedniego ogrzewania, nie zawsze orientujemy się, co będzie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ opcji wyboru jest wiele. 

Najpopularniejszym systemem jest fotowoltaika, jednak ludzie zawsze chcą się zabezpieczyć w dodatkowe źródło ciepła, ponieważ zimowe dni mogą ograniczyć te słoneczne, co może wpłynąć na mniejsze ilości zgromadzonej energii. 

Systemy palne w domach najczęściej opierają się o piece zasilane ekogroszkiem lub pelletem. Te dwa surowce uchodzą za najkorzystniejsze dla środowiska, naszych kieszeni oraz dla naszej wygody. 

Sprawdź również – ile kosztuje tona węgla w niemczech 2022?

W celu przedstawienia merytorycznego porównania w poniższym artykule sprawdzamy opinie na forach pellet czy ekogroszek, co będzie lepszym rozwiązaniem do starego domu pellet czy ekogroszek. Przeprowadzimy szybką kalkulację obu paliw, aby sprawdzić, co się bardziej opłaca, pellet czy ekogroszek, sprawdzamy, jakie są koszty związane z ogrzewaniem na pellet i ekogroszek. 

Pellet czy ekogroszek? Opinie na forum

Osoby decydujące się na zmianę pieca lub na zamontowanie instalacji w nowym domu zastanawiają się pomiędzy dwoma rozwiązaniami. Pytania, co będzie lepszym rozwiązaniem, pellet czy ekogroszek pojawiają się na każdym forum dyskusyjnym dotyczącym ogrzewania. 

Niewątpliwie oba systemy są korzystne dla naszego domowego budżetu, co potwierdzają opinie na forach, jednak za każdym z osobna stoją inne argumenty oraz jak to w życiu bywa, jedno rozwiązanie musi być tańsze. Tylko, które pellet czy ekogroszek?

Ogrzewanie na ekogroszek uchodzi za ekologiczne oraz zdrowe dla środowiska, jednakże nie do końca. Po wnikliwych badaniach okazało się, że paląc ekogroszkiem, wydobywający się dym emituje podobne substancje do węgla. Oczywiście w mniejszym stopniu, ale nasze powietrze w dalszym ciągu jest zatruwane. 

Pellet jest surowcem pozyskiwanym ze sprasowanego drzewa, słomy, trocin oraz wierzby energetycznej. Takie surowce nie powinny emitować szkodliwych dla środowiska substancji. Prawda jest troszkę inna, podczas palenia pelletem do atmosfery wydostaje się dwutlenek węgla. Zatrucie nie jest śmiertelne, nie wpływa bezpośrednio na nasze samopoczucie, jednak nasza planeta odczuwa jego obecność. 

Podejmując decyzję co wybrać, pellet czy ekogroszek wiele osób sprawdza wygodę użytkowania pieca. Opinie na forach mówią wprost, że palenie zarówno jednym, jak i drugim surowcem odbywa się bez ingerencji człowieka. Podajniki same dozują odpowiednią ilość paliwa.  

Pellet czy ekogroszek do starego domu?

Stare domy rządzą się swoim prawami, nie zawsze możemy w nich zrobić to, co zaplanowaliśmy. Zastanawiając się co wybrać pellet czy ekogroszek do starego domu, samodzielnie nie potrafimy określić, co będzie lepsze. 

Zdecydowanie w pierwszej kolejności powinniście skorzystać z pomocy kominiarza, który dokładnie sprawdzi drożność waszego komina oraz wszystkich kratek. W starym domu mogą na was czekać niespodziewane konstrukcje oraz rozwiązania, które nie mają racjonalnych usprawiedliwień. 

Jeżeli kominiarz nie stwierdzi żadnych uchybień i da wam zielone światło na zamontowanie nowej instalacji, możecie działać. 

Porównując pellet czy ekogroszek do starego domu, najprościej będzie pomyśleć o swoich indywidualnych preferencjach. Ekogroszek jest surowcem zdecydowanie brudniejszym, ponieważ jest pozyskiwany z węgla, pellet nie brudzi, ponieważ jest z drzewa. 

Pellet podobnie jak ekogroszek spala się bez naszego udziału, dopełnianie podajnika będzie prostsze przy użyciu pelletu, ponieważ ten surowiec jest lżejszy. 

Patrząc na techniczne czynniki, to oba produkty sprawdzają się w starym domu, wybór możecie podjąć, kierując się osobistymi preferencjami. 

Możecie także sprawdzić ceny surowców oraz koszt instalacji, co pozwoli na wybór tańszego rozwiązania. 

Pellet czy ekogroszek – co się bardziej opłaca?

Sprawdzają koszty ogrzewania pelletem oraz ekogroszkiem przedstawiamy analizę kosztową, który opał się bardziej opłaca. Ceny zarówno jednego, jak i drugiego surowca poszybowały w górę, do tego stopnia, że wiele osób obawia się, że nie będzie ich stać na kupienie ogrzewania.

Pellet czy ekogroszek, co się bardziej opłaca? Zacznijmy sprawdzenia cen kotłów do obu surowców. Piec na ekogroszek dobrej klasy jest wydatkiem oscylujących w granicach od 8 do 12 tysięcy. Z kolei piec na pellet kosztuje od 5 do 8 tysięcy. 

Jak sami widzicie, piec na pellet jest tańszym rozwiązaniem, jako jednorazowy koszt. 

Ceny surowców podobnie jak ceny urządzenia będą różne, ponieważ ekogroszek oraz pellet to zupełnie inne surowce. 

Cena pelletu za tonę w dzisiejszych czasach to około 1500 złotych. Ekogroszek na chwilę obecną posiada cenę około 2300 złotych. 

W dalszej części sprawdzamy, jakie są koszty pelletu oraz ekogroszku w przeliczeniu na okres grzewczy. 

Pellet czy ekogroszek – koszty

W podsumowaniu kosztów pelletu oraz ekogroszku sprawdzamy, jak wygląda podsumowanie całego okresu grzewczego. Ile wyniesie ogrzanie domu i który produkt będzie tańszy. 

Ilość pelletu, jaki będziecie potrzebowali na cały okres grzewczy, prognozowany jest na około 3-3,5 tony. Koszt takiego ogrzewania szacuje się na około 5300 złotych. 

Ekogroszek, jaki spalicie podczas zimy to około 2,5 tony, co generuje ogólny koszt około 5800 złotych. 

Pellet czy ekogroszek – kalkulator

Koszty ogrzewania rosną, ciężko jest samodzielnie obliczyć koszt potrzebnego surowca, dlatego możecie skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów. Zarówno dla pelletu, jak i dla ekogroszku kalkulator będzie pomocnym narzędziem.