Ekogroszek – wartość opałowa, kaloryczność, Wikipedia, co to jest?

Ekogroszek - wartość opałowa, kaloryczność, Wikipedia, co to jest (1)

Ekogroszek jest bardzo popularnym produktem, posiadacze pieca z podajnikiem doskonale wiedzą o najważniejszych właściwościach ekogroszku. Jednak nie każdy zna specyfikacje oraz działanie ekogroszku. 

Niekiedy opisy na opakowaniach ekogroszku nie są dobrze odczytywane, ponieważ nie wszyscy posiadacze pieca z podajnikiem wnikliwie analizują specyfikację surowca. Warto jest takie parametry znać, aby nie paść ofiarą nieuczciwego handlarza niskojakościowego ekogroszku. Uczciwi producenci nie mają nic do ukrycia, dlatego też ich etykiety zawierają szczegółowy skład ekogroszku. 

Sprawdź również – ekogroszek czeski czy warto?

W dzisiejszym artykule postaramy się w rzeczowy oraz szczegółowy sposób zaprezentować, co to jest ekogroszek, jaką wartość opałową posiada ekogroszek, jaka jest kaloryczność ekogroszku oraz co na temat ekogroszku publikuje Wikipedia. 

Ekogroszek – co to jest?

Ekogroszek jest paliwem opałowym, które produkuje się z węgla kamiennego. Jeżeli pytacie, co to jest ekogroszek, odpowiedź jest prosta. Ekogroszek jest stałym paliwem grzewczym, które wykorzystuje się w piecach z podajnikiem. Proces produkcji ekogroszku po głębszej analizie jest naprawdę ciekawy. Węgiel kamienny lub brunatny zostaje poddany pokruszeniu, oczyszczeniu, filtracji, usunięciu niepalnych frakcji oraz kilkukrotnemu płukaniu wodą. Na koniec ekogroszek jest suszony, aby do klienta trafił już oczyszczony oraz suchy produkt. 

Zasada, jaką powinniście się kierować, przy wyborze dobrego ekogroszku jest prosta. Zawsze sprawdzajcie, z jakiej kopalni pochodzi dany ekogroszek, ponieważ w sprzedaży jest kilkanaście różnych rodzajów surowca. Najlepszy ekogroszek będzie z węgla wydobywanego w Polsce. 

Pragnąc wybrać najlepszy produkt na rynku, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie sprawdzenie oznakowania podanego na opakowaniu. Normy, jakie są wyszczególnione, wskazują na jakość ekogroszku. Możecie także znaleźć oznakowanie wyrażone ICHPW opisane literką A bądź B. Nazwa z A wskazuje na znakomitą jakość oraz kaloryczność, ponieważ węgiel jest pozyskany w Polsce. 

Wiecie już, co to jest ekogroszek, oraz jak wybierać najlepszy produkt. W dalszej części artykułu przedstawiamy, co to jest wartość opałowa ekogroszku, oraz jaki poziom powinna zawierać dobra norma opałowa ekogroszku. 

Wartość opałowa ekogroszku 

Wartość opałowa ekogroszku jest zawsze podawana na opakowaniach z surowcem, ponieważ każdy kupujący bierze tę liczbę pod uwagę. Jedną z ważniejszych cech dobrego ekogroszku jest właśnie wartość opałowa. 

Jak już wspomnieliśmy, wartość opałową ekogroszku podaje się w liczbach, im wyższa liczba, tym ekogroszek będzie lepszym produktem. Jednak nie wszyscy wiedzą czym tak naprawdę jest wartość opałowa ekogroszku oraz za jakie parametry jest odpowiedzialna. 

Wartość opałowa ekogroszku to nic innego jak oddawane ciepło surowca. Rozszerzając pojęcie ciepła ekogroszku, jest to maksymalna ilość energii, jaką można uzyskać z jednego megadżula w odniesieniu do kilograma ekogroszku. Oznaczenie jest podawane w skrócie MJ/ kg. Im większa liczba przed podanym skrótem, tym ekogroszek będzie dłużej się palił, co przekłada się na mniejsze zużywanie surowca. 

Kaloryczność ekogroszku 

Kaloryczność ekogroszku jest bardzo ważnym parametrem. Jeżeli będziecie chcieli poznać kaloryczność ekogroszku, najlepiej jest sprawdzić, z jakiej kopalni pochodzi ekogroszek, a mianowicie węgiel, z jakiego jest produkowany ekogroszek. 

To właśnie węgiel odpowiada za kaloryczność ekogroszku, ponieważ im lepszy jakościowo węgiel, tym kaloryczność wzrasta. W polskich kopalniach węgiel jest wysokokalorycznym surowcem, dlatego pochodzenie ekogroszku z polskiej kopalni świadczy o wysokiej kaloryczności. 

Najlepsze jakościowo ekogroszki posiadają kaloryczność na poziomie 29 MJ/ kg. Jeżeli wybieracie produkty o kaloryczności 25-26 MJ/ kg to jakość ekogroszku jest na średnim poziomie. Wszystkie liczby poniżej wskazują na bardzo niską jakość ekogroszku, przez co jego spalanie będzie nieefektywne. Zużycie ekogroszku będzie bardzo wysokie a temperatury w domu niskie. 

Poniżej sprawdzamy jeszcze, co o ekogroszku prezentuje Wikipedia. Jakie informacje na temat najpopularniejszego surowca opałowego znajdziecie w Wikipedii. 

Ekogroszek – Wikipedia

Przedstawiony wpis w Wikipedii o ekogroszku opisuje bardzo szczegółowo wszystkie parametry surowca. Jak podaje Wikipedia ekogroszek, jest produktem, który powinien spełniać określone wartości grzewcze. Wartość opałowa, spiekalność na poziomie poniżej 10 RI, poziom wody nie większy niż 12% oraz zawartości siarki, która nie może przekraczać 1%. Dodatkowo w Wikipedii znajdziecie informację o odpowiednim rozmiarze ekogroszku, który powinien mieścić się w przedziale od 5 do 25 mm. 

Wikipedia również przestrzega przed zakupem ekogroszku niskiej jakości. Takie sprzedaże niestety są cały czas odnotowywane. Dodatkowo Wikipedia wspomina o teście ekogroszku, jaki został przeprowadzony pod kątem zawartości szkodliwych substancji. Ujawnione fakty podczas badania ekogroszku wskazują na wysokie ilości tlenku węgla, pyłów zawiesinowych oraz dwutlenku węgla.