Nawadnianie ogrodu – automatyczne systemy, projekt, ile kosztuje?

Nawadnianie ogrodu – automatyczne systemy, projekt, ile kosztuje

Posiadając własny, wyjątkowy ogród, w którym znajduje się niezliczona ilość roślin i kwiatów, pojawiają się pewne problemy związane z odpowiednim nawadnianiem ogrodu. Nawadnianie ogrodu, zwłaszcza tych, które posiadają olbrzymią ilość roślin, należy niekiedy do niezwykle czasochłonnych i trudnych czynność. Nie każdy preferuje nawadnianie ogrodu konewką, bądź zraszaczem, który należy przekładać z miejsca na miejsce. W ten sposób wychodząc naprzeciw wyzwaniu, wielu producentów opracowało pewne, niekiedy innowacyjne systemy nawadniające, dzięki czemu całe nawadnianie ogrodu odbywa się w automatycznie, bez ingerencji osób trzecich.

Niniejszy artykuł będzie poświęcony wyjaśnieniu pewnych zagadnień związanych z systemami nawadniania ogrodu. Dodatkowo przedstawimy szczegółowo, jak wyglądają projekty nawadniania ogrodu, ile kosztuje nawadnianie ogrodu jak zaprojektować automatyczne nawadnianie ogrodu, i wyjaśnimy to, jak wygląda system nawadniania ogrodu do samodzielnego montażu.

System nawadniania ogrodu – Radom

W takim razie, jak działają systemy nawadniania ogrodu i jak wygląda projekt? Przede wszystkim systemy automatycznego nawadniania ogrodu najczęściej można podzielić na główne sekcje, które są odpowiedzialne za określone fragmentu naszego ogrodu, w których znajdują się różne gatunki roślin. Najczęściej takie rośliny mają swoje indywidualne potrzeby związane z wilgotnością gleby, dlatego taki system nawadniania ogrodu musi być skonstruowany w dość przemyślany i logiczny sposób. Do takich sekcji zaliczyć można przeważnie trawniki, różne żywopłoty stworzone z krzewów, czy zwykłe rabatki kwiatowe.

Systemy automatycznego nawadniania ogrodu nie należą do tanich rozwiązań, to ile kosztuje projekt i cały system, znajdziesz w dalszej części wpisu. Przede wszystkim systemy nawadniania ogrodu najczęściej składają się z różnych końcówek nawadniających, i w tym przypadku wymienić można takie elementy, jak:

  • Zraszacze przenośne i statyczne,
  • mikrozraszacze, które zawierają różnej wielkości dysze zraszające,
  • nawadnianie kropelkowe.

Najczęściej powyższe elementy wchodzą w skład systemu automatycznego nawadniania ogrodu, a na projekcie posiadają swoje własne indeksy. Przede wszystkim wszystkie te elementy są ze sobą połączone przy użyciu specjalnej rury. To, jakie końcówki wykorzystać na poszczególnych fragmentach, zależy od roślin i rodzaju gleby. Przyjmuje się, że na jednym fragmencie powinien znajdować się jeden rodzaj zraszacza. Za cały układ i automatyczne działanie systemu nawadniania ogrodu odpowiadania inteligentny system i sterownik. W takim razie ile kosztuje nawadnianie ogrodu, i jak wygląda system nawadniania ogrodu do samodzielnego montażu?

System nawadniania ogrodu

Istotną kwestią odnoszącą się do nawadniania jest to, że taki układ, aby funkcjonował we właściwy sposób, powinien być podłączony bezpośrednio do ujęcia wody. Najczęściej systemy nawadniania ogrodu montowane są do studni wraz ze specjalistyczną pompą. Oczywiście należy przestrzegać w tym przypadku odpowiednie parametry, jakimi powinna cechować się woda. Przyjmuje się, że ciśnienie powinno wynosić około 1.8 atmosfery, a cały system powinien charakteryzować się odpowiednią wydajnością. W dalszej części wpisu wyjaśnimy, jak wykonać projekt nawadniania ogrodu.

Projekt nawadniania ogrodu

Z pewnością wiele osób, nie chcąc przepłacać, zastanawia się, jak wykonać samodzielnie projekt nawadniania ogrodu, i gdzie można nabyć gotowy system nawadniania do samodzielnego montażu. W poprzednim wpisie, który dotyczy projektowania ogrodów, poruszyliśmy ważne aspekty dotyczące samodzielnego montażu.

Istotną informacją jest to, że swoją pracę w tym przypadku należy zacząć od fundamentu automatycznego systemu nawadniania, chodzi tutaj o wykonanie projektu niezwykle ważnej funkcji – instalacji irygacyjnej. Przygotowując się do wykonania takiego projektu nawadniania ogrodu, należy liczyć się z tym, że będzie ono wymagać dużego zaangażowania. Projekt wymaga pewnego poświecęnia, odpowiedniego i szczegółowego podejścia. Zebranie istotnych informacji związanych z umiejscowieniem na fragmentach roślin, drzew i krzewów, będzie miał wpływ na dalsze planowane projektowanie.

Przed przystąpieniem do wykonania projektu systemu automatycznego nawadniania ogrodu, `w pierwszej kolejności należy przygotować schemat ogrodu. Schemat ogrodu to niezwykle ważny element podczas projektowania systemu nawadniania ogrodu, taki schemat zagospodarowania terenu zieleni pozwoli na łatwiejsze wykonanie systemu nawadniania. Oczywiście, jeżeli nie jesteście w posiadaniu takiego schematu, można taki projekt wykonać odręcznie.

Projekt nawadniania ogrodu

Wykonując taki odręczny rysunek, możemy w pewnym sensie obudzić swoją kreatywność, wykonując taki ogród, jak go widzimy. Oczywiście do wykonywania projektu systemu automatycznego nawadniania nie potrzebujemy specjalistycznych projektów. W zupełności wystarczy nam najzwyklejszy schemat ogrodu. Na takim schemacie powinny zostać zaznaczone główne sekcje i obszary, które znajdują się na powierzchni ogrodowej. W tym przypadku chodzi o budynek, altany, miejsca do grillowania, oraz inne zagospodarowane miejsca. Chodzi tutaj o to, aby omijać takie obszary.



Istotnym krokiem na każdym projekcie systemu nawadniania ogrodu
, jest trawnik, a następnie umieszczamy obszary, na których znajdują się rabaty z roślinami, czy warzywniak, i które zamierzamy nawadniać.

Tak, jak można zauważyć, do wykonania projektu systemu automatycznego nawadniania ogrodu nie potrzebujemy specjalistycznych programów i urządzeń. Wystarczy blok techniczny i odpowiednie podejście. Warto wykorzystywać uniwersalną skalę 1:100, aby zachować proporcję – 1 kratka = 1 metr. W ten sposób projektowanie systemu nawadniania może odbyć się w dość wygodny i prosty sposób. W dalszej części wpisu wyjaśnimy, na co dokładnie zwracać uwagę podczas projektowania i jak dokładnie zaprojektować nawadnianie ogrodu, i ile kosztuje dokładnie nawadnianie ogrodu.

Jak zaprojektować nawadnianie ogrodu?

Wstępnie omówiliśmy to, jak przygotować się do projektu nawadniania ogrodu, w dalszej części wpisu sprawdzimy, jak zaprojektować nawadnianie ogrodu, ile kosztuje nawadnianie ogrodu, i jak wykonać system nawadniania ogrodu do samodzielnego montażu. Mamy przygotowany wstępnie schemat ogrodu, oraz zostały naniesione na nią różne obszary, budynki oraz inne elementy. Kolejnym krokiem jest wybranie prawidłowej techniki nawadniania ogrodu.

W takim razie, jak zaprojektować nawadnianie ogrodu? Najczęściej w ogrodach spotyka się systemy nawadniania, które zawierają rozwiązanie w postaci zraszaczy do trawników. W związku z tym warto wybrać tę technikę nawadniania, dlatego nanosimy na nasz projekt tego rodzaju zraszacze. Podczas projektowania nawadniania ogrodu, aby w pełni zoptymalizować ten proces, warto wykorzystywać cyrkiel, który będzie służył do wyznaczania powierzchni nawadniania poszczególnych zraszaczy.

W takich określonych miejscach zraszania, warto umieścić zraszacze dookolne, które posiadają funkcję, dzięki której nie trzeba regulować kąt zraszania. W przypadku obrzeży czy ciągów komunikacyjnych, warto zastosować zraszacze, które obejmują obszar o kącie 180 stopni. Z kolei, gdy umieszczamy zraszacze w narożnikach, najlepszym rozwiązaniem okażą się te modele, które posiadają mechaniczny regulator nachylenia. Tego rodzaju zraszacze dobrze sprawdzają się w miejscach, w których występuje ostre i nieregularne nachylenie. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas projektowania nawadniania ogrodu?

Jak zaprojektować nawadnianie ogrodu

W momencie, w którym ustaliliśmy ilość i modele zraszaczy, a następnie określiliśmy ich wydajność, kolejnym krokiem będzie dostosowanie do nich rur, które będą doprowadzać do zraszaczy wodę, a następnie powinno się określić ich średnicę. Warto pamiętać o tym, że systemy automatycznego nawadniania ogrodu rzadko kiedy mają na tyle wysoką wydajność, że są zdolne do dostarczenia wody, jednym ciągiem do wszystkich układów. W związku z tym przyjmuje się pewną zasadę, która mówi o tym, że podczas projektowania nawadniania ogrodu, dzieli się poszczególne fragmenty na sekcje. 

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że podczas projektowania systemu nawadniania ogrodu, na jednej sekcji powinien zostać umieszczony jeden rodzaj zraszacza. Umieszczając inne zraszacze, może pojawić się problem z wydajnością oraz prędkością nawadniania ogrodu. Dodatkowo każda sekcja zawiera inne gatunki roślin, krzewów i drzew, w związku z tym każda sekcja powinna posiadać zraszacze, które będą posiadały różne parametry i wysokość wynurzenia. Na koniec należy pamiętać o tym, aby na projekcie umieścić lokalizację elektrozaworów, odpowietrzników oraz głównych zaworów.

Automatyczne nawadnianie ogrodu

Co warto wiedzieć o automatycznym nawadnianiu ogrodu, ile kosztuje nawadnianie ogrodu, i jak wykonać system nawadniania ogrodu do samodzielnego montażu? Przede wszystkim do takiego systemu nawadniania woda przeważnie dociera do roślin przy użyciu odpowiednich zraszaczy. Automatyczne nawadnianie ogrodu charakteryzuje się wieloma zaletami. Do takich zalet zalicza się wysoka wydajność, odpowiednia ilość wody, dzięki czemu można uniknąć przelania roślin. Oczywiście nawadnianie ogrodu nie należy do tanich rozwiązań, a to ile kosztuje nawadnianie ogrodu wyliczymy w dalszej części wpisu.

Automatyczne nawadnianie ogrodu

Do automatycznego nawadniania ogrodu, woda rozprowadzana jest przy użyciu specjalnych rur o różnej średnicy, dlatego warto wcześniej wykonać projekt. Z kolei zraszacze są dobierane do określonego obszaru, roślin, rabat, czy trawników. W automatycznych systemach nawadniania ogrodu najistotniejsze jest to, aby w odpowiedni sposób wyregulować kierunek nawadniania, oraz jego prawidłową wydajność po to, aby nie zalać niepotrzebnych obszarów, i nie przelać roślin. W dalszej części wpisu wyjaśnimy, jak przygotować system nawadniania ogrodu do samodzielnego montażu, a następnie obliczymy, ile kosztuje nawadnianie ogrodu.

System nawadniania ogrodu do samodzielnego montażu

W takim razie, jak przygotować się do wykonania projektu systemu nawadniania ogrodu do samodzielnego montażu? Z pewnością samodzielny montaż może sprawić wiele radości i satysfakcji niejednej osobie. Przed wykonaniem tej czynności, warto przygotować odpowiednie materiały, urządzenia i narzędzia, które ułatwią nam wykonanie systemu nawadniania ogrodu do samodzielnego montażu. Przede wszystkim do tej czynności, warto przygotować:

  • Odpowiednie modele zraszaczy,
  • rury o określonej średnicy,
  • czujniki do zraszaczy,
  • główny sterownik systemu,
  • narzędzia ogrodnicze, łopata, taczka,
  • elektroniczny manometr,
  • w przypadku prawidłowego wyznaczenia linii, warto wykorzystać zwykły sznurek oraz drewniane pale.

Aby wykonać system nawadniania ogrodu do samodzielnego montażu, w pierwszej kolejności należy wykonać podstawowe obliczenia wydajności i sprawdzić ciśnienie instalacji. Do tego należy uzyskać szczegółowe informacje nt. dostępnego ujęcia wody. W tym celu, aby obliczyć, jakie jest ciśnienie wody w określonym ujęciu, wykorzystujemy manometr – właściwe parametry ciśnienia wody powinny wynosić około 2 atmosfery.

Kolejną czynnością jest wykonanie projektu ogrodu, a to jak to zrobić, wyjaśnili w poprzedniej części artykułu. Warto pamiętać o istotnej skali 1:100, aby jedna kratka wynosiła jeden metr.

System nawadniania ogrodu do samodzielnego montażu

Następny etap systemu nawadniania ogrodu do samodzielnego montażu odnosi się do modeli zraszaczy, oraz ich lokalizacji. Należy pamiętać o tym, aby umieszczać zraszacze w odpowiednich miejscach, poniżej znajdują się pewne wskazówki:

  • zraszacze, które posiadają funkcje zasięgu 90°, należy umieszczać najczęściej w wewnętrznych narożnikach,
  • zraszacze, które posiadają funkcje zasięgu 270°, należy umieszczać najczęściej w zewnętrznych narożnikach,
  • zraszacze, które posiadają funkcje zasięgu 180° , należy umieszczać najczęściej w linii, które znajdują się na granicy terenu,
  • zraszacze, które posiadają funkcje zasięgu 360°, należy umieszczać najczęściej w środkowej części ogrodu.

System nawadniania ogrodu do samodzielnego montażu powinien również zawierać dokładny przebieg wszystkich rur, warto pamiętać o tym, aby nie krzyżować ten system, i żeby był jak najkrótszy, aby zapobiec zbędnym kosztem, to, ile kosztuje nawadnianie ogrodu obliczymy w dalszej części wpisu.

Mamy przygotowany projekt systemu nawadniania ogrodu do samodzielnego montażu, w takim razie przystępujemy do jego realizacji. Samodzielny montaż wyjaśnimy w poniższych punktach:

  • Samodzielny montaż zaczynamy od wyznaczenia za pomocą sznurka i palików ciągów rur, a następnie przygotowujemy doły o głębokości do 35 cm.
  • Do wcześniej przygotowanych dołów umieszczamy rury, oraz specjalistyczne złączki. Cały system łączymy, a następnie montujemy zaworu odpowietrzające i odwadniające, należy pamiętać o tym, aby taki zawór znajdował się na każdej sekcji.
  • Przy głównym ujęciu wody montujemy skrzynkę, warto postawić na to, aby była ona wodoodporna. W skrzynce powinny zostać umieszczone zawory główne, które mają za zadanie odcięcie wody, sterownik, oraz czujniki. Cała skrzynka powinna zostać podłączona do instalacji elektrycznej za pomocą specjalnego transformatora.
  • W momencie, gdy wykonaliśmy wszystkie kroki, możemy przystąpić do wstępnego uruchomienia systemu nawadniania, a następnie pozbywamy się zanieczyszczeń z rur, przy tym pilnując, aby system rur się nie zapchał.
  • Kolejny krok dotyczy podłączenia zraszaczy, wierzch tego elementu powinien znajdował się równo na poziomie powierzchni.
  • Mamy gotowy system nawadniania ogrodu do samodzielnego montażu, ostatnim krokiem jest zasypanie rur i ich zabezpieczenie odpowiednia folią.
System nawadniania ogrodu do samodzielnego montażu

Na sam koniec pracy powinno się zaprogramować system automatycznego nawadniania ogrodu, sterowniki ustawiamy wg sekcji i potrzeb. Każdy sterownik zawiera intuicyjną instrukcję obsługi. Wiemy, jak wygląda projekt system automatycznego ogrodu, wiemy, jak zaprojektować i wykonać samodzielny montaż, ile w takim razie kosztuje nawadnianie ogrodu? W dalszej części wpisu przeprowadzimy odpowiednie obliczenia.

Ile kosztuje nawadnianie ogrodu?

W takim razie, ile kosztuje nawadnianie ogrodu? Czy jest to opłacalne rozwiązanie? Jaka jest cena? Po przeczytaniu powyższego wpisu, mamy nadzieję, że rozwialiśmy wszelkie wątpliwości związane z tym, jak działa system nawadniania ogrodu. Oczywiście każdy z nas jest zainteresowany tym, ile kosztuje nawadnianie ogrodu, oczywiście dla wielu osób, wystarczy zwykła cyfra, jednak w tym przypadku na ostateczną kwotę wpływ ma wiele czynników.

Prosta zasada mówi o tym, ile kosztuje nawadnianie ogrodu, im większy ogród, tym koszty są większe, jednak nie takiej odpowiedzi oczekujecie. Przede wszystkim systemy nawadniania ogrodu są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, nim mechaniczne podlewanie ogrodu konewką, bądź wężem ogrodowym, dlatego że takie systemy są niezwykle dokładne i wydajne. Odpowiednio ustawione zraszacze przyczyniają się do równomiernego podlewania, tym samym systemy nawadniania ogrodu nie przelewają ogrodów. Mimo wszystko trzeba się wiązać z jednorazowym, dużym wydatkiem.

W takim razie, ile kosztuje nawadnianie ogrodu? W poniższej części wpisu przedstawiliśmy cenniki, które pojawiają się w sieci. Przede wszystkim przedstawione koszty to średnia cenników wielu firm. Ile kosztuje nawadnianie ogrodu? Oto średnie stawki założenia systemu nawadniania ogrodu:

  • Obszar ogrodu nieprzekraczający 500 m2: cena wynosi średnio 16 zł za 1m2,
  • Obszar ogrodu mieszczący się w granicach 500 – 1000 m2: cena wynosi średnio 11.50 zł za 1m2,
  • Obszar ogrodu mieszczący się w granicach 1000 – 2000 m2: cena wynosi średnio 8.50 zł za 1m2,
  • Obszar ogrodu mieszczący się w granicach 2000 – 3000 m2: cena wynosi średnio 7 zł za 1m2.

Oczywiście należy pamiętać o tym, że ceny to średnia dostępnych ofert. Najczęściej na cenę wpływ ma dana firma, która wykonuje daną usługę związaną z wykonaniem systemu nawadniania ogrodu, rodzaj nawierzchni, nachylenia, ilość roślin, czy systemy są zakładane na istniejącym ogrodzie.