Roślina język teściowej, której nazwa fachowa brzmi – sansewieria lub wężownica jest bardzo popularna. Należy do kwiatów łatwych w uprawie, dzięki czemu często można znaleźć je w domach, czy w biurach. Co to za kwiat? Jak wygląda jego pielęgnacja? Jak prawidłowo podlewać język teściowej? Jak dbać? Jak kwitnie? Jaka ziemia jest najlepsza dla języków teściowej? Tego dowiesz się w poniższej części artykułu.
Spis treści
Język teściowej – co to za kwiat?
Wiele osób słysząc o języku teściowej pierwszy raz na pewno nie pomyśli o nim w kategorii roślinności. Ta nazwa potoczna sansewiery wywołuje niemały uśmiech na twarzach słuchaczy. Co to za kwiat? Język teściowej jest kwiatem wieloletnim i zimozielonym. Jego liście są długie, mieczowate, dość sztywne. Jest ubarwione różnymi odcieniami zieleni. Ceniony jest za łatwość w uprawie i brak specjalnych wymagań stanowiskowych. Odpowiadając na pytanie – co to za kwiat, na pewno warto wspomnieć o tym, że ma właściwości oczyszczające powietrze z zanieczyszczeń.
Język teściowej produkuje duże ilości tlenu i pochłania dwutlenek węgla, dlatego też bardzo chętnie jest umieszczany w sypialniach. Wiesz już, co to za kwiat, dlatego teraz przedstawimy, jak powinna wyglądać pielęgnacja i podlewanie języka teściowej. Jak prawidłowo dbać o tę roślinę? Jak kwitnie i czy w ogóle kwitnie? Jaka ziemia jest najlepsza dla języka teściowej?
Sprawdź również – Anturium – skąd pochodzi, jak odmłodzić stare anturium, co mówią przesądy?
Język teściowej – pielęgnacja
Pielęgnacja języka teściowej nie jest skomplikowana, dlatego też warto przyjrzeć się jej bliżej. Sansewieria to odporna roślina, jednak warto zwrócić uwagę na temperaturę w jakiej przebywa. Lubi ona ciepłe miejsca. Optymalna temperatura to 24 stopnie Celsjusza latem, natomiast zimą należy pilnować, aby termometr nie wskazywał niższej temperatury niż 10 stopni Celsjusza. To jeden z ważniejszych czynników, o który należy dbać, aby nie zaszkodzić roślinie.
Warto wiedzieć, że roślina lubi nasłonecznione miejsca, ponieważ jest sukulentem, ale doskonale poradzi sobie w miejscach lekko zacienionych. Niestraszne jej suche powietrze. Co jakiś czas warto jest przetrzeć liście z kurzu wilgotną ściereczką. Prysznic nie jest wskazany ze względu na budowę liści. Ociekająca woda może doprowadzić do przelania rośliny. Języki teściowej bardzo rzadko chorują, jednak nieodpowiednia pielęgnacja może doprowadzić do blednięcia, zanikania pasków, brunatnienia liści, pojawiania się plam, gnicie. Takie objawy są wynikiem nadmiernego podlewania.
Z kolei zbyt mała ilość wody i za wysoka temperatura pomieszczenia prowadzi do podsychania końcówek liści. Podczas pielęgnacji rośliny należy pamiętać, aby nie narażać jej na bezpośrednią ekspansję mocnego słońca, ponieważ może to uszkodzić liście. Roślinę trzeba obserwować, ponieważ zdarza się, że pojawiają się na niej szkodniki, takie jak wełnowiec. W takim przypadku należy mechanicznie usunąć wełnowce i zrobić oprysk chemiczny. Takie postępowanie jest konieczne, aby pozbyć się zarówno już bytujących szkodników oraz ich zalążków. Jak dbać o język teściowej? Czytaj niżej.
Sprawdź również – Gipsówka – co to za roślina, kwiaty, jak sadzić, czy jest wieloletnia?
Język teściowej – jak dbać?
Jak dbać o język teściowej? Tak naprawdę podczas jej uprawy warto pamiętać o kilku aspektach – umiarkowane podlewanie, stanowisko słoneczne bądź zacienione, brak bezpośredniej ekspansji słońca, regularny przegląd rośliny pod kątem żerowania szkodników. Do oględzin przydatna jest lupa. W przypadku zauważenia jakichkolwiek obcych organizmów konieczne jest szybkie działanie. Pierwszym etapem jest mechaniczne usunięcie widocznych szkodników, a następnie działanie odpowiednimi substancjami chemicznymi.
Należy wiedzieć, że opryski nie są uniwersalne. Należy kupić oprysk dedykowany dla danego rodzaju szkodnika. Podjęcie natychmiastowego działania jest konieczne również ze względu na to, iż niechciane organizmy z zaatakowanej rośliny mogą w błyskawicznym tempie przenieść się na inne rośliny. Wiesz już, jak dbać o język teściowej. Pora dowiedzieć się, jak kwitnie oraz jaka ziemia jest najlepsza dla tej rośliny.
Język teściowej – jak kwitnie?
Kwitnienie języka teściowej nie jest częstym zjawiskiem, ale zdarza się u starszych roślin. Jak kwitnie? Kwiatuszki są małych rozmiarów w kolorze w kremowym, białym lub lekko zielonym. Nie ma określonej pory roku, w której język teściowej kwitnie. Kwiaty nie należą do robiących większe wrażenie. Wiesz już, jak kwitnie język teściowej, ale czy kwiaty wydają jakąś woń? Oczywiście. Zapach jest charakterystyczny, intensywny. Lekko przypominający jaśmin. Podczas kwitnienia warto ograniczyć podlewanie, ponieważ przedłuża to jego okres. Po przekwitnięciu, kwiatostan należy usunąć.
Język teściowej – jaka ziemia?
Ważnym aspektem w pielęgnacji jest dobór odpowiedniej ziemi. Zanim jednak to, należy wiedzieć, że doniczka powinna posiadać odpływ. Jest to szczególnie ważne dla roślin, dla których nadmierne podlewanie może skończyć się źle. Na dnie doniczki warto wykonać 3-centymetrowy drenaż z keramzytu. Ziemia powinna być przepuszczalna i próchnicza. Ziemię można wymieszać z piaskiem i perlitem. Sansewieriy lubią mieć ciasno, dlatego częste przesadzanie nie jest wskazane.