Odpowiednie nawożenie tui jest jednym z najważniejszych zabiegów odpowiedniego opiekowania się tymi roślinami. Chcąc zapewnić piękny i wyjątkowy ogród, efektownie wyglądający podjazd naszego domu, który jest marzeniem każdego, kto ceni sobie wewnętrzny spokój oraz gustownie zaprojektowane przestrzenie, musimy pamiętać, iż tuja zwana również żywotnikiem, mimo dużej popularności jest wymagającym drzewem. Jeżeli odpowiednio nie zadbamy o tuje, nasze starania pójdą na marne.
Zdecydowanie tuje nie są roślinami dla osób leniwych, które nie przepadają za pracami w ogrodzie. W związku z tym w dzisiejszym artykule podpowiemy, jaki nawóz do tui szmaragd wybrać, jaki nawóz do tui przeciw brązowieniu zastosować, co stosować na szybki wzrost, i jaki nawóz zastosować na wiosnę.
Spis treści
Jaki nawóz do tui?
W takim razie, jaki nawóz do tui wybrać? Zadając sobie to pytanie “jaki nawóz do tui”, odpowiedź niejednokrotnie budziła wiele kontrowersji. Bez odpowiedniego przygotowania będzie nam ciężko prawidłowo zadbać o te niezwykłe krzewy zwane tuje. Musimy wiedzieć, jaki nawóz do tui będzie najlepszy. Odpowiednio dobrany nawóz do tui szmaragd zależy od wielu czynników, na które nie zawsze mamy wpływ. Głownie to rodzaj gleby, mikroflora naszej ziemi, nasłonecznienie. Można również pomyśleć nad zastosowaniem perlitu ogrodniczego.
Tuje szmaragd są bardzo wymagającymi roślinami, ponieważ mają specyficzne potrzeby pokarmowe, niekiedy ogrodnicy stosują nawozy na szybki wzrost i przeciw brązowieniu. Popularne nawozy do iglaków, nie będą trafnym wyborem, ze względu na brak niezbędnych mikroelementów odpowiadających za prawidłowy rozwój tui. Wybierając odpowiedni nawóz do tui mamy do wyboru nawozy mineralne, oraz nawozy organiczne, czyli bardziej przyjazne środowisku.
Istotną informacją jest to, że tuje powinniśmy nawozić od 2 do 4 razy w roku. Pielęgnacja tych roślin dzieli się przeważnie na trzy różne sezony:
1.Pierwszy to sezon wiosenny: od marca do kwietnia,
2. Drugi to sezon letni: początek czerwca,
3.Trzeci to sezon jesienny: począwszy od września, kończąc na miesiącu październik.
Mineralne nawozy do tui oprócz składników mineralnych takich, jak fosfor, potas i azot, powinny zawierać również mikroelementy. Ich działanie jest błyskawiczne i bardzo szybko wyrównują braki składników odżywczych, dlatego często stosuje się taki nawóz na szybki wzrost.
Wybierając nawozy organiczne, będziemy używać popularnego kompostownika lub zwyczajny obornik. Działanie tych dwóch nawozów do tui szmaragd idealnie uzupełnia deficyt składników mineralnych, a także polepszają strukturę gleby. Dodatkowo organiczny nawóz do tui jest w 100% naturalnym nawozem. W dalszej części wpisu sprawdzimy, jaki nawóz zastosować przeciw brązowieniu, na szybki wzrost, i na wiosnę.
Jaki nawóz do tui szmaragd?
Jaki nawóz wybrać do tui szmaragd? Tuja szmaragd jest jedną z najpopularniejszych i unikalnych gatunków tui. Idealnie sprawdzi się do uprawy w ogrodzie, jako powszechny żywopłot, czy też w doniczce jako delikatna ozdoba przyozdabiająca nasze tarasy. Tuja szmaragd jest zimozieloną rośliną, co w rezultacie przyczynia się do tego, że są zimoodporne.
Tuja szmaragd jest mało wymagającym drzewem, dlatego zastanawiając się, jaki nawóz do tui szmaragd zastosować, otrzymamy jaśniejsze odpowiedzi. Nawóz do tui szmaragd dobierajmy przeważnie sezonowo. W okresie letnim na przełomie lipca i sierpnia wybierajmy nawóz do tui szmaragd azotowy. W sezonie jesiennym począwszy od września, zadbajmy o nawóz do tui szmaragd fosforowy i potasowy. Taka kombinacja lepiej wzmocni tuje przed okresem zimowym. Mimo swoich zimozielonych właściwości dobrze jest zadbać o nasze drzewka, wybierając właściwy nawóz do tui szmaragd. W dalszej części wpisu podpowiemy, jaki nawóz zastosować przeciw brązowieniu.
Nawóz do tui przeciw brązowieniu
Co stosować, gdy tuja brązowieje? Tuje tak samo jak każda inna roślina potrzebuję odpowiedniego nawożenia, nawodnienia oraz oświetlenia. Aby prawidłowo dbać o nasze sadzonki pamiętajmy o wybraniu nawozu do tui przeciw brązowieniu. Jeżeli nie zadbamy o odpowiednie mineralizowanie gleby, tuje zaczną tracić swoją piękna zieloną barwę, tym samym stracą swój wyjątkowy urok. Najlepszy nawóz do tui przeciw brązowieniu musi zawierać magnez.
Rolą takiego nawozu do tui przeciw brązowieniu jest szybkie uzupełnienie magnezu, który poprawia wybawienia pędów. Tuje mogą brązowieć również z innych przyczyn, takich jak niedobór światła, zmarznięcie, a w takim przypadku idealnie nawozem do tui przeciw brązowieniu będzie przesadzenie drzewa w bardziej nasłonecznienie miejscu lub zwyczajne zabezpieczenie przed mrozami. Co zastosować na szybki wzrost tui?
Nawóz do tui na szybki wzrost
W sieci pojawia się wiele zapytań odnośnie tego, co stosować na szybki wzrost tui? Przede wszystkim odpowiedni nawóz do tui na szybki wzrost to nawóz granulowany z mikroskładniki. Podstawowymi składnikami, jakie powinien zawierać to minerały takie, jak magnez, azot, fosfor, potas czy uniwersalną siarkę. Dodatkowo taki nawóz do tui na szybki wzrost zawiera znacznej ilości żelaza, miedzi, boru, cynku i manganu. Tego typu mieszanki nawozu do tui na szybki wzrost zapewniają idealne wysokości naszych roślin. Wiemy już, co stosować na szybki wzrost, w dalszej części wpisu podpowiemy, jaki nawóz zastosować na wiosnę.
Nawóz do tui na wiosnę
Jakie pojawiają się opinie odnośnie nawozu do tui na wiosnę? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że wiosenne nawożenie rozpoczynamy w kwietniu. Nawóz do tui na wiosnę powinien zawierać w swoim składzie wysokie stężenie azotu. Nie zapominajmy jednak o nawozach do tui na wiosnę, które są bogate w magnez, oraz mikro, jak i makroelementy. Dzięki tym nawozom do tui na wiosnę nasze drzewka nie będą brązowieć. Mamy nadzieję, że dzięki powyższym informacjom, wasze tuje zmienią się nie do poznania, a wy jak nawozicie swoje tuje?