Odliczając ostatnie tygodnie, które dzielą nas do tegorocznej zimy przedstawiamy naszym Czytelnikom niezwykle ważny temat, jakim jest piec węglowy, a w szczególności piec węglowy bez podajnika. Wraz z rosnącą inflacją i ogromnym zapotrzebowaniem na wszelkie paliwa, zarówno tradycyjne, jak i alternatywne, Polacy coraz częściej zastanawiają się czym i w jaki sposób palić tej zimy. Na łamach naszego portalu poruszaliśmy kwestię wielu surowców, w tym dyskutowaliśmy o ekogroszku, węglu, pelletcie czy brykiecie, natomiast dzisiaj skupimy się na czymś innym.
Wychodzimy naszym Czytelnikom naprzeciw, przedstawiając temat pieca węglowego bez podajnika. Jak ustawić sterownik takiego pieca? Jaka temperatura jest właściwa dla pieca węglowego? Jak ustawić czas przedmuchu? Jak ustawić piec w podtrzymaniu? Na te, lecz także inne pytania odpowiadamy poniżej, w dalszej części wpisu.
Spis treści
Jak ustawić sterownik pieca węglowego bez podajnika?
Zanim odpowiemy na pytanie, jak ustawić sterownik pieca węglowego, musimy przybliżyć temat samego działania sterowników w piecach. Cyfrowy sterownik jest specjalnym urządzeniem służącym do automatycznego zarządzania całym procesem wytwarzania ciepła, a następnie rozprowadzaniem go. Jego funkcją jest przede wszystkim dobieranie takich ustawień kotła, aby ogrzać dane pomieszczenia do konkretnej, optymalnej temperatury.
A więc jak ustawić taki sterownik? Każdy regulator pieca węglowego musi zgodnie z przepisami prawa zawierać instrukcje montażu i regulacji. Najpierw, musimy sprawdzić specyfikację techniczną, a następnie używając odpowiednich przycisków w urządzeniu ustawiamy konkretne parametry. Należy pamiętać, aby dokładnie zapoznać się z dołączoną instrukcją, a w razie problemów z ustawieniem skontaktować się z infolinią producenta, jeżeli takową prowadzi.
Najczęściej na forum użytkownicy w odpowiedzi na pytanie, jak ustawić sterownik pieca węglowego bez podajnika, wskazują, że przedmuchy powinny być ustawione w odpowiednim trybie pracy. Jeżeli chodzi o dokładną częstotliwość, opinie na forum wskazują, że warto ustalić ją na poziomie 15/45, czy w skrócie 15 sekund pracy wentylatora, na 45 sekund przerwy. Oczywiście w tym przypadku wszystko zależne jest od zawartych informacji w instrukcji, które dołączona jest do pieca.
Sprawdź również – Jak palić drewnem w piecu z nadmuchem? Sprawdzamy opinie na forum
Jaka powinna być temperatura na piecu węglowym?
Kolejnym istotnym zagadnieniem jest temperatura jaka powinna być utrzymywana w piecu węglowym. Specjaliści, jak i forumowicze są podzieleni w tym temacie, lecz zdają się jednoznacznie wskazywać, iż minimalna temperatura powinna wynosi 55-60 stopni Celsjusza. Jaka zatem jest temperatura maksymalna? Tutaj zdania są podzielone.
Wiele osób uważa, iż najlepsza temperatura ustawiona w piecu węglowym wynosi 80 stopni Celsjusza. Wiele osób boi się jednak utrzymywać taką temperaturę w piecu węglowym, ponieważ może potencjalnie dojść do przegrzania systemu. Konsekwencje są poważne, gdyż w taki wypadku urządzeniu może grozić zagotowanie pieca, a dokładnie jego układu otwartego.
Jak ustawić czas przedmuchu?
Cykl spalania w piecu węglowym jest oparty na kilku fazach. Fazą pierwszą jest rozpalanie czyli podniesienie temperatury paleniska do co najmniej 40 – 50 stopni Celsjusza, a następnie podtrzymaniu jej. W kolejnych fazach kluczowe znaczenie ma przedmuch. Od niego bowiem będzie zależeć temperatura czy bezpieczeństwo samego kotła. W tym miejscu należy wskazać, iż przedmuchy w piecu węglowym mogą być dowolnie modyfikowane, wedle życzeń kupującego, a obowiązujące przepisy określają jedynie zasady o charakterze ogólnym. Mówiąc ogólnie parametry przedmuchów będą uzależnione od temperatury otoczenia, jakości paliwa, którym będziemy palić w piecu oraz rodzaju kotła jaki posiadamy.
Przedmuch w piecu węglowym można ustawić w trzech trybach. W trybie rozpalania ustawienie przedmuchu jest najprostsze, gdyż nic się jeszcze nie pali. W tym wypadku nie mamy ryzyka nieprawidłowego skonfigurowania urządzenia. Kluczowe będzie tutaj rozpoczęcie pracy wentylatorów od ich mocy na poziomie od 5 do 10%. Z biegiem czasu temperaturę podnosimy nawet do 50 – 60% wydajności. Przedmuchy możemy ustawić również w trybie pracy. W tym trybie przedmuchy powinny zostać ustawione z dużą częstotliwością. Optymalna częstotliwość przedmuchów w tym trybie wynosi 10 sekund pracy wentylatorów na 40 sekund przerwy w ich działaniu. Ostatni tryb ustawienia przedmuchów przedstawiamy poniżej. Jest to ustawianie przedmuchów w trybie podtrzymania.
Sprawdź również – Piec zgazowujący drewno – opinie na forum, jak działa, forum, wady i zalety, cena
Jak ustawić piec w podtrzymaniu?
Zdecydowanie najtrudniejszym trybem jest ustawienie przedmuchów w trybie podtrzymania. Tryb podtrzymania to przecież większa część czasu pracy kotła, co w prostych słowach oznacza, iż to właśnie spalanie w tym trybie może przynieść największe straty lub korzyści. Rady dotyczące takie kalibrowania pieca będą się różnić w zależności od poszczególnych producentów, lecz większość z nich wskazuje, iż stosunek podmuchów do czasy przerwy powinien wynosić 10 sekund pracy a następnie 180 sekund przerwy. Praktyka wskazuje jednak, iż stosując się do powyższych zaleceń nie zawsze odniesiemy sukces. Utrzymanie temperatury na takim poziomie latem wydaje się możliwe, ale problemy mogą nastąpić w zimie, podczas próby uruchomienia całego obwodu grzewczego.
Forumowicze zalecają, aby latem, przedmuchy ustawiać na interwał co 2 – 3 minuty, na krótkie okresy od 10 do 15 sekund. Jeżeli ustawimy przedmuchy zbyt często lub zbyt długie, możemy doprowadzić do rozprowadzenia po domu zbyt dużej ilości ciepła, co będzie niezwykle uciążliwe. Zimą zaś, interwał podmuchu w piecu węglowym powinien być mniejszy i trwać od ok. 90 do 110 sekund.