Fotowoltaika jest obecnie najczęściej wybieraną formą zasilania domów, firm oraz różnego rodzaju biur. Nie jest to dla nikogo zaskoczeniem, ponieważ przy tego typu rozwiązaniach możemy sporo zaoszczędzić. Co prawda, montaż fotowoltaiki jest troszkę droższy od tradycyjnej instalacji, jednak cała inwestycja dosyć szybko się zwraca. Jak wygląda sytuacja z instalacją fotowoltaiczną dla domu jednorodzinnego?
Sprawdź również – Promika Solar opinie
Fotowoltaika jest nowoczesnym rozwiązaniem, dlatego warto sprawdzić wszystkie wytyczne, jakie musicie spełnić, aby móc po zakończeniu prac cieszyć się własnym prądem. Jako klienci nie mamy odpowiedniej wiedzy, aby samodzielnie skonfigurować całą instalację fotowoltaiczną. Wielokrotnie osoby, które chcą ją posiadać, nie wiedzą, co będzie potrzebne, jakie materiały oraz jakie napięcie i parametry dobrać do swojego domu.
Nikogo to nie dziwi, ponieważ fotowoltaiką zajmują się osoby, które ukończyły odpowiednie szkolenia, bądź nabyły doświadczenie w pracy. Dlatego, aby pomóc, w dzisiejszym artykule sprawdzamy, jaką instalację fotowoltaiczną wybrać dla domu jednorodzinnego. Jaki będzie koszt i cena instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego, oraz jaką powinna mieć moc instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego, jaka jest maksymalna moc instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego.
Spis treści
Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego
Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego jest podstawą do prawidłowego funkcjonowania domu. Niekiedy fotowoltaika tylko wspomaga standardową instalację elektryczną. W większości przypadków fotowoltaika odpowiada za dostarczenie prądu do całego domu. To właśnie w tych przypadkach instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego musi być idealnie wyliczona.
Jeżeli instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego zostanie wyliczona w zbyt małych wartościach, możemy mieć problem ze spadkiem napięcia podczas korzystania z kilku urządzeń w domu. Z kolei, jeżeli będzie zbyt duża, prąd, który będziemy wytwarzać, nie będzie miał odpowiedniego ujścia, co może negatywnie wpłynąć na panele.
Możemy zaplanować budowę specjalnego banku energii pozyskanej z instalacji fotowoltaicznej, jednak takie rozwiązanie także ma swoje limity.
Przy liczeniu instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego pod uwagę musimy brać obecne lub szacowane, w przypadku nowych domów zużycie energii. Następnym krokiem jest wybór mocy paneli, jakie będziemy chcieli zamontować, na podstawie szacowanego poboru prądu. Kolejno sprawdzamy nasłonecznienie w miejscu planowanej instalacji fotowoltaicznej oraz
Jeżeli posiadamy już takie dane najdokładniejsze wyliczenie, jaka instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego będzie odpowiednia, uzyskamy za pomocą programu symulującego. Możemy skorzystać także ze wzoru wskaźnikowego.
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego?
Moc instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego obliczamy zawsze z pomocą fachowca lub za pomocą kalkulatorów online, które dostępne są w sieci. Oczywiście obliczenia uzyskane z takich kalkulatorów należy każdorazowo omówić z firmą, która będzie montowała instalację fotowoltaiczną.
Moc instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego, jak wcześniej wspominaliśmy, obliczamy na podstawie zużycia prądu, mocy paneli oraz nasłonecznienia. Jednak to nie wszystkie ważne informacje. Rzetelny doradca z pewnością zapyta jakie urządzenia oraz sprzęty posiadamy w domu, aby kompleksowo oszacować moc instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego.
Prawidłowo wyliczona moc instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego powinna zaczynać się od 3 kWp. Wyliczane jest to na zasadzie jednej złotówki za tradycyjną energię, dobranie 27,5 Wp mocy instalacji fotowoltaicznej.
Ilości, jakie będą wychodziły, dobierane są indywidualnie dla każdego domu jednorodzinnego. Nie ma dwóch takich samych mocy instalacji fotowoltaicznych, ponieważ każde gospodarstwo domowe posiada inne zużycie prądu.
Maksymalna moc instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego
Moc instalacji fotowoltaicznej, jaką dobieramy dla domu jednorodzinnego, nie może przekraczać podanych w kalkulacji wyliczeń. W sytuacji, kiedy będziemy mieli zbyt wysoką moc instalacji fotowoltaicznej, nie wpłynie to korzystnie na zamontowane panele.
Maksymalna moc instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego zawsze jest podana w projekcie. Takie informacje są uwzględnianie, aby nie doszło do przekroczenia wartości przy montażu.
Przy obliczaniu mocy instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego maksymalna moc, jaką możemy zamontować to 20 kWp. Pobór prądu w gospodarstwach domowych, przy pełnej elektronice nie przekroczy tych wartości.
Nie dajcie się także nabrać na zapewnienia niektórych instalatorów o montowaniu mocniejszych paneli na zapas. Nie dostarczy to większej ilości prądu, jednak koszt montażu wzrośnie.
Sprawdźmy jeszcze, jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego.
Koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego – cena
W kosztorysie, jaki zostaje nam przedstawiony przez firmę zajmującą się fotowoltaiką, koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego zawiera kompleksowe wykonanie usługi. Wypisane są wszystkie urządzenia, kable oraz robocizna. Jeżeli sprawdzacie koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego w kalkulatorze internetowym, sprawdźcie, czy jest gdzieś szacowny koszt za pracę monterów.
Przez fakt, iż instalacje fotowoltaiczne dla domu jednorodzinnego mogą się różnić ze względu na moc, koszt instalacji fotowoltaicznej dla każdego domu jednorodzinnego może być inny. Jednak obecne ceny rynkowe za instalację fotowoltaiczną dla domu jednorodzinnego zaczynają się od 21 000 złotych, a kończą na 32 000 złotych.