Ile trwa suszenie drewna w suszarni? Jak wysuszyć drewno domowym sposobem?

Ile trwa suszenie drewna w suszarni Jak wysuszyć drewno domowym sposobem (1)

Na rynku jest wiele rodzai materiałów, które możemy wykorzystywać do różnych celów, jednak drewno jest najstarszym i najpopularniejszym surowcem, który wykorzystywany jest w wielu dziedzinach gospodarki. 

Drewno jest ponadczasowe oraz naturalne, dzięki czemu możecie wykorzystać je w wielu pracach domowych oraz w pracach przemysłowych. W każdym miejscu spotkacie chociaż jeden element drewniany. Pięknie wyglądające drewno przed wykorzystaniem musi przejść przez odpowiednie procesy, które pozwolą na bezpieczne oraz trwałe użytkowanie. Do najważniejszego zabiegu zaliczane jest suszenie drewna, bez tego kroku żadna konstrukcja nie będzie jakościowo dobra i wytrzymała. 

Cały proces suszenia drewna składa się z kilku etapów, jeżeli zastanawiasz się, jak przebiega suszenie, to bardzo dobrze trafiłeś, ponieważ w poniższym artykule wszystko opisujemy. Wyjaśniamy również, ile czasu suszy się drewno oraz ile trwa suszenie drewna w suszarni. Zdradzamy także, jak wysuszyć drewno domowym sposobem, jak układać drewno do suszenia. Na koniec prezentujemy, jak zrobić suszarnie do drewna. Zapraszamy do dalszej części wpisu.

Ile czasu suszy się drewno?

W takim razie, ile czasu suszy się drewno? Drewno przed wykorzystaniem musi być dobrze wysuszone, ten proces pozwala na pozbycie się wilgoci, która może zniekształcać wykonane konstrukcje. Cały proces suszenia drewna jest złożony, w zależności od metody, jaką zastosujecie czas potrzebny do suszenie drewna będzie inny. Tak samo to wygląda w przypadku rodzaju drewna, ponieważ każdy typ ma inną wilgotność. 

To, ile czasu suszy się drewno, zawsze sprawdzajcie przed rozpoczęciem zadania, ponieważ możecie przeprowadzić za krótki proces, który nie będzie korzystnie wpływał na końcową jakość surowca. Metody wykorzystywane do suszenia drewna to najczęściej technologicznie zaawansowane sposoby oraz naturalne. Ta pierwsza metoda umożliwia w znacznie krótszym czasie wysuszyć drewno, które możecie od razu wykorzystać. Naturalna metoda suszenia drewna wydłuża ten proces do nawet kilku lat. Opinie na forum wskazują, że optymalny czas suszenia się drewna to od 24 do 36 miesięcy. Wszystko zależy od warunków.

Sprawdź również – Piec zgazowujący drewno – opinie na forum, jak działa, forum, wady i zalety, cena

Ile trwa suszenie drewna w suszarni?

Na forach oraz wielu stronach poświęconych tematyce drewna, pojawiają się pytania, ile trwa suszenie drewna w suszarni. Ta kwestia budzi sporo kontrowersji, ponieważ naturalnie suszone drewno leżakuje nawet kilka lat, więc jak można przyśpieszyć ten proces, aby nie uszkodzić struktury surowca?

Odpowiedź na to pytanie nie jest aż tak bardzo skomplikowana, ponieważ innowacyjność pozwoliła na wprowadzenie metod przynoszących powodzenie, podczas suszenia drewna w suszarni. Takim rozwiązaniem jest suszenie komorowe. 

Suszenie komorowe, czyli nowoczesne zastosowanie sztucznej komory, która w żaden sposób nie wpływa negatywnie na drewno, pozwoli w szybszy sposób przygotować surowiec do produkcji. Specjalne urządzenia kontrolują poziom wilgoci w umieszczonym drewnie, dlatego jego struktura zostaje zachowana w doskonałym stanie. Sprawdzając, ile trwa suszenie drewna w suszarni, odpowiadamy, że proces zajmuje od kilku godzin do kilku dni. 

Jak wysuszyć drewno domowym sposobem?

Wprowadzanie wielu procesów do naszego codziennego życia jest coraz częściej praktykowane. W sieci jest wiele pytań, jak wysuszyć drewno domowym sposobem. 

Temat jest poruszany z różnych powodów, ale zamiary są u każdego takie same, chęć posiadania idealnie suchego drewna. 

Proces wysuszenia drewna domowym sposobem nie jest trudny, wystarczy przygotować do tego odpowiednią suszarnię, która będzie wyposażona w urządzenia dostępne w wielu sklepach na naszym rynku. Temperatura niezbędna do prawidłowego wysuszenia drewna domowym sposobem musi być utrzymana na poziomie 35 stopni, wtedy nie przegrzeje się materiał oraz nie będziecie musieli czekać długich miesięcy na efekt. 

Sprawdź również – Jak i czym rąbać drewno? Lepiej rąbać suche czy mokre?

Jak układać drewno do suszenia?

Dla lepszego wytłumaczenia procesu suszenia drewna zamieszczamy jeszcze informacje, jak układać drewno do suszenia, ponieważ ta kwestia jest także istotna. Jeżeli umieścicie nie prawidło ścięte drewno, występuje duże prawdopodobieństwo, że wasze starania pójdą na marne. Kawałki drewna zawsze układa się korą do góry z zachowaniem odpowiedniego odstępu pomiędzy każdym kawałkiem. Takie ułożenie drewna do suszenia pozwala na swobodny dopływ powietrza i tym samym skraca się czas suszenia drewna. 

Suszarnia do drewna – jak zrobić?

Pewnie wiele osób zastanawia się, jak zrobić suszarnie do drewna. Konstrukcja nie jest trudna, możecie wykorzystać istniejące pomieszczeniu lub zbudować tzw. blaszak, który sprawdza się jako domowa suszarnia do drewna. 

Domowa suszarnia drewna powinna przypominać tunel, dlatego montowane są w jej wnętrzu długie półki. Wyposażenie to komin wlotowy i wylotowy, zespół nagrzewający, wentylator oraz system sterowania. Ten ostatni element jest bardzo ważny, ponieważ za pomocą sterownika możecie zmierzyć poziom wilgotności w domowej suszarni, na tej podstawie będziecie mogli ocenić, czy wasze drewno jest już suche. 

Półki do suszarni powinny mieć długość minimum o 20 cm mniejszą od długości pomieszczenia oraz szerokość z zachowaniem po 100 cm z każdego strony, aby się swobodnie poruszać. 

Wentylację koniecznie zsynchronizujcie ze sterownikiem, wtedy będziecie mogli stale kontrolować system wyciągu z panującą wilgotnością. Po sprawdzeniu poprawności oprogramowania możecie rozpocząć układanie drewna w domowej suszarni.