Ile ekogroszku na sezon, zimę i ogrzanie domu 100m2?

Ile ekogroszku na sezon, zimę i ogrzanie domu 100m2

Ze względu na coraz to bardziej rozszerzające się problemy spowodowane konfliktem na bliskim wschodzie, węgiel zaczyna wracać do łask, choć jeszcze przed wybuchem wojny, pojawiały się plany, aby całkowicie z niego zrezygnować. Mimo, że do sezonu grzewczego jeszcze kilka miesięcy, sytuacja wokół węgla staje się coraz to bardziej napięta.  To wszystko spowodowane jest niezwykle wysoką ceną, która z miesiąca na miesiąc wzrasta i nic nie zapowiada się na to, aby doszło do jakiejkolwiek zmiany w tym kierunku. W ten sposób rodzi się nie pokój i wiele zapytań odnośnie ekogroszku. Przede wszystkim ekogroszek to alternatywa w stosunku do węgla, jednak czy warto zdecydować się na tego rodzaju opał, ile ton ekogroszku na sezon, zimę i ogrzanie domu 100m2 idzie? Jaka jest wartość opałowa ekogroszku kWh?

Sprawdź również – ekogroszek czeski opinie

Należy mieć na uwadze fakt, że sezon grzewczy w Polsce trwa nawet do 7 miesięcy, w związku z tym okres wakacyjny, jest odpowiednim czasem na to, aby przygotowywać zapas opału na zimę, oczywiście w przypadku, gdy mieszkamy w domu jednorodzinnym 100m2.  Oczywiście wszystko jest zależne od osobistych preferencji, czy chociażby od postawy ekonomicznej takich osób i również od samej lokalizacji. Bez względu na wszystko, sezon grzewczy to okres, do którego należy się w odpowiedni sposób przygotować. Obecnie słyszy się w TV i w radiu o tym, że panuje szaleństwo zakupowe na węgiel przez Internet w PGG. Wiele osób przed niepewnymi czasami i obawą przed srogą zimą, wykupuje znaczne ilości węgla.

Choć dla wielu osób, węgiel jest bardzo drogi, znaczna część szuka w ten sposób alternatywy w postaci m.in. ekogroszku. Jednak ze względu na to, że nigdy takie osoby nie korzystały z tego surowca, zadaje liczne pytania o to, ile ton ekogroszku na sezon, zimę i ogrzanie domu 100m2 idzie. My wychodząc naprzeciw tym wszystkim pytaniom, postanowiliśmy odpowiedzieć w szczegółowy sposób i nakreślić od czego i od jakich czynników zależna jest ilość spalanego ekogroszku.

Zanim przejdziemy do omówienia w szerszej perspektywie tego, ile ton ekogroszku idzie na sezon grzewczy, należy w pierwszej kolejność uwzględnić kilka kluczowych aspektów, a następnie na tej podstawie dokonywać obliczeń. Należy również uwzględnić to, że zużycie ekogroszku w trakcie zimy i sezonu jest nie tylko zależne od stanu budynku i tego, czy jest on energooszczędny, ale również od jego wielkości. Dom o powierzchni 100m2 będzie zużywał znacznie większą ilość ekogroszku niż w przypadku domu o powierzchni chociażby 75m2. W dalszej części wpisu dokładnie omówimy i przejrzymy, ile dokładnie ton ekogroszku będziemy potrzebować na sezon grzewczy i jaka jest wartość opałowa ekogroszku kWh.

Ile ton ekogroszku na sezon?

W takim razie, ile ton ekogroszku idzie na sezon grzewczy? W tym przypadku, aby dokładnie sprecyzować i wskazać potrzebną ilość ekogroszku, wszystko jest zależne od posiadanego kotła. Przede wszystkim kocioł grzewczy na ekogroszek, który jest zbyt mocny, może w pewnym sensie wygenerować znacznie większe spalanie opału – czyli w  tym przypadku ekogroszku. W związku z tym, aby dobrać odpowiedni kocioł grzewczy do domu, warto skontaktować się ze specjalistą w tej dziedzinie, który w jasny i klarowny sposób obliczyć powierzchnię, sprawdzi kondycję budynku i oceni, jaki kocioł grzewczy będzie potrzebny.

Tego rodzaju posunięcie pozwoli na to, aby w przyszłości nie tylko zaoszczędzić na niepotrzebnym spalaniu opału, ale również pozwoli oszacować ile ton ekogroszku na sezon grzewczy należy przygotować. Tutaj można w pewnym sensie porównać źle dobrany kocioł grzewczy do samochodu silnikowego, który porusza się na niskim biegu, w ten sposób spala on znacznie więcej paliwa, natomiast w przypadku zbyt mocnego kotła, który w konsekwencji nie wykorzysta swoich wszystkich możliwości i funkcji grzewczych, będzie w rezultacie nieefektywny. Dodatkowo należy mieć na uwadze fakt, że  taki piec będzie również generował znacznie więcej zanieczyszczeń.

W związku z tym, rodzi się pytanie, ile ton ekogroszku na sezon i zimę przygotować? Wiemy do tej pory to, że odpowiednio dobrany kocioł grzewczy to klucz do ekonomicznego spalania, kolejną kwestią jest to ile tak naprawdę ton ekogroszku przygotować na sezon grzewczy i jak to obliczyć?

Przede wszystkim na wstępie chcielibyśmy zaznaczyć to, że nie da się w precyzyjny sposób określić, ile ton ekogroszku na sezon przygotować, ponieważ wszystko jest zależne od docieplenia, jakości domu i od samej techniki spalania. Mimo wszystko postanowiliśmy przygotować pewne zestawienie i posłużyliśmy się pewnymi wzorami, które pozyskaliśmy z różnych for internetowych. W ten sposób mogliśmy oszacować i odpowiedzieć na pytanie, ile ton ekogroszku przygotować na sezon grzewczy.

W pierwszej kolejności, warto uwzględnić rodzaje zabudowań, w ten sposób wytypowaliśmy trzy rodzaje zabudowań:

  • Nowe budynki najczęściej mają średnioroczne zapotrzebowanie na generowane ciepło około 110kWh/m2. Uwzględniamy to, że jest to klasyczne i w prawidłowy sposób ocieplony budynek.

  • Drugim rodzaje są budowle wykonane w latach od 1984-1996 roku, w tym przypadku zapotrzebowanie na generowane ciepło to około 200kWh/m2.

  • Ostatni rodzaj zabudowań to budynki stawiane w latach 1969-1983 roku. Tutaj zapotrzebowanie liczone jest na około 250kWh/m2.

Kolejnym aspektem jest obliczenie kW/kg węgla, a więc w tym przypadku:

  • 1 kilogram węgla = około 27 000kJ = około 7.5kW.kg

W przypadku ceny za tonę ekogroszku, która oscyluje się w granicy 1200 złotych, wartość 1 kilograma wynosi około 1.20 złotych.

Jeżeli chcemy wiedzieć, ile ton ekogroszku będziemy potrzebować na sezon grzewczy, należy wykorzystać poniższy wzór. W tym przypadku „*” będzie oznaczać powierzchnię całkowitą budynku i zapotrzebowanie na ciepło liczone w kWh/m2, czyli roczne zapotrzebowanie na generowane ciepło.

  • Przykładowy wzór na podstawie budynku 100kWh/m2. Dom w nowym budownictwie o łącznej powierzchni 150m2 * 100kWh/m2= około 15 000kWh rocznie.

Jak na podstawie uzyskanych danych obliczyć to, ile ton ekogroszku będziemy potrzebować na sezon grzewczy?

  • W przypadku budynku w nowym budownictwie 100kWh/m2 = 15 000kWh rocznie. Najczęściej w tym celu wykorzystujemy sprawność kotła na poziomie 82%. 15 000kWh/ (7.2kWh pomnożyć przez wartość kotła, czyli 0.82)= 15 000kWh/5.904= około 2 500 kg ekogroszku.

Oczywiście należy mieć na uwadze fakt, że są to orientacyjne dane, w związku z tym należy najlepiej samemu przeanalizować swoje dokładne zużycie opału. W sieci wiele osób wskazuje, że optymalnym rozwiązaniem, jest kupno 4.5 ton ekogroszku na sezon.

Ile ekogroszku na ogrzanie domu 100m2?

Kolejnym chętnie zadawanym pytaniem jest to ile ekogroszku należy przygotować na ogrzanie domu o łącznej powierzchni 100m2? Tak, jak już wcześniej wskazaliśmy, aby odpowiedzieć dokładnie na to pytanie, należy uwzględnić wiele aspektów, w tym m.in. wartość opałową ekogroszku kWh. Chodzi tutaj m.in. o to, czy budynek jest ocieplony, jak wielki piec grzewczy mamy zamontowany w naszym budynku i jaka temperatura nas interesuje.

Kluczowym aspektem w odpowiedzi na pytanie, ile ekogroszku na ogrzanie domu 100m2 przygotować jest zależne właśnie od wykonanej izolacji. Im grubsza i lepsza jakościowo izolacja, która jest np.: wykonana ze styropianu lub wełny mineralnej, przynosi lepsze efekty, a palenie ekogroszkiem staje się nie tylko efektywniejsze, ale i również ekonomiczniejsze. Chodzi tutaj o to, że właściwie ocieplony budynek, pod każdym aspektem, utrzymuje zdecydowanie dłużej ciepło wewnątrz budynku, w ten sposób ciepło nie ma gdzie uciec, a co za tym idzie wykorzystamy mniejszą ilość opału, czyli ekogroszku.

Innym sposobem na oszacowanie tego, ile ekogroszku wykorzystać na ogrzanie domu 100m2 jest skorzystanie z powyższego wzoru, który w przybliżony sposób wskaże, ile przygotować opału na zimę.

Na rzecz artykułu, korzystaliśmy z opinii, jakie panują na forach internetowych. Zdecydowana większość osób, w odpowiedzi na pytanie, ile ekogroszku na ogrzanie domu 100m2 przygotować, wskazywała, że najczęściej na sezon grzewczy kupuje około 4-5 ton ekogroszku.  Wiele komentarzy również wskazywało na 3 tony, w związku z taką różnicą, ciężko w jednoznaczny sposób określić zapotrzebowanie, choć jest to pewnego rodzaju ułatwienie.

Ile ekogroszku na zimę?

W takim razie, ile ekogroszku idzie na zimę? Przede wszystkim wiele się mówi o tym, że nadchodząca zima może być niezwykle sroga. Dodatkowo cena i dostępność opału sprawia, że wiele osób zaczyna wykupować znaczne zapasy w obawie przed tym, że nie będą mieli czym palić w zimę. Choć wiele głosów wskazuje, że ekogroszek najlepiej już zacząć gromadzić, wiele osób zadaje sobie pytanie, które odnosi się do tego, ile ekogroszku na zimę przygotować?

Powyżej przygotowaliśmy liczne wskazówki, wzory i czynniki, które należy uwzględnić podczas przygotowywania zapasów opałowych na zimę. Oczywiście nie tylko duży wpływ ma rodzaj budownictwa i kocioł, ale również sam gatunek i wartość opałowa kWh ekogroszku.

Najbezpieczniejszym szacunkiem wskazującym to, ile ekogroszku na zimę przygotować jest wartość 4-5 ton, w przypadku, gdy mamy do czynienia z domem o powierzchni od 90-110m2. Dodatkowo wartość jest zależna od jakości ocieplenia i samej techniki spalania ekogroszku.

Wartość opałowa ekogroszku kWh

We wcześniejszej części publikacji skupiliśmy się na oszacowaniu tego, ile ekogroszku będziemy potrzebować na sezon grzewczy. W tej części wpisu, skupimy się na wskazaniu wartości opałowej ekogroszku kWh. Przede wszystkim wartość opałowa ekogroszku jest zależna m.in. od gatunku i rodzaju opału. Czym dokładnie jest wartość opałowa?

Wartość opałowa to inaczej tak zwana kaloryczność opału – w tym przypadku chodzi o kaloryczność ekogroszku. Na podstawie tej wartości można oszacować parametr ciepła. Z kolei sama kaloryczność to inaczej wartość energetyczna ciepła, która powstaje w wyniku spalania kilograma ekogroszku, w tym przypadku przyjmuje się to, że im jest ona wyższa, tym lepiej dla nas. W ten sposób wartość opałowa zależna jest od wcześniej wspomnianego gatunku Wymienia się najczęściej trzy wartości opałowe:

  • Na przykładzie ekogroszku CLASSIC – wartość opałowa wynosi około 24mJ/kg.

  • Na przykładzie ekogroszku PREMIUM  – wartość opałowa wynosi około 27mJ/kg.

  • Na przykładzie ekogroszku PREMIUM PLUS – wartość opałowa wynosi 29mJ.kg.

Na podstawie tego można wywnioskować to, że im lepsza wartość opałowa ekogroszku, tym jego cena za tonę jest zdecydowanie wyższa, choć w ostateczności przekłada się to na generowane ciepło w trakcie spalania.