Igor Mitoraj rzeźby – kto to jest, dzieła, żona, dzieci, rodzina, na co zmarł?

Igor Mitoraj rzeźby - kto to jest, dzieła, żona, dzieci, rodzina, na co zmarł (1)

Na całym świecie podziwiane są różnego rodzaju rzeźby, obrazy oraz artystyczne dzieła. Wiele z nich jest wpisanych do księgi dóbr narodowych, ponieważ artyści, którzy są autorami takich prac, często już pośmiertnie zostali docenieni oraz uznani za wybitnych twórców. 

Wiele prac w akademiach sztuk, służą jako inspiracja dla młodych początkujących twórców nowej historii danego kraju. Taką funkcję pełnią wybrane dzieła znanego na całym świecie artysty Igora Mitoraja. Twórczość tego człowieka jest niezwykła, początkujący artyści przyznają, że dzięki możliwości poznania sztuki Igora Mitoraja mogli odkryć w sobie większe, nieznane pokłady twórczości.  

Z tego powodu w dzisiejszym artykule przedstawiamy wam wszystkie znane fakty o Igorze Mitoraju, zdradzamy, kto to jest. Opisujemy oraz przybliżamy rzeźby i dzieła Igora Mitoraja. Sprawdzamy wszystkie dostępne dane i to jak wyglądało prywatne życie Igora Mitoraja, czy w życiu Igora Mitoraja była obecna żona i czy Igor miał dzieci. Rodzina Igora Mitoraja jest często wyszukiwaną frazą, dlatego zamieszczamy wszystkie ważne informacje na ten temat. Na koniec zdradzamy, na co zmarł Igor Mitoraj. 

Igor Mitoraj – kto to jest?

Igor Mitoraj od wielu lat służy jako wzór dla młodych, początkujących artystów w kategorii rzeźbiarstwa. Twórczość tego człowieka została uwieczniona w wielu miejscach. Igor Mitoraj był światowej sławy rzeźbiarzem, urodzony w Niemczech w 1944 roku miał polskie korzenie oraz narodowość, dlatego wiele prac jest umieszczonych w naszych narodowych galeriach. 

Igor Mitoraj przez większość czasu swoje prace tworzył w innych krajach, głównie we Francji oraz Włoszech. Początki życia Igora Mitoraja nie należy do najlepszych, ponieważ artysta był synem wydalonej i zmuszonej do prac niewolnicy oraz jeńca wojennego, który był oficerem Legii Cudzoziemskiej. Początkowe lata życia Igora Mitoraja przypominały koszmar, jednak po zakończonej wojnie razem z matką wrócił do Polski, gdzie mieszkali rodzice kobiety. 

W późniejszych latach Igor Mitoraj mieszkał w niewielkiej wsi Grojec. Swoją naukę od początku kierował zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, ponieważ uczęszczał do plastycznego liceum w Bielsku-Białej, studia rozpoczął w Krakowie w Akademii Sztuk Pięknych na kierunku malarstwo. 

Od 1968 roku Igor Mitoraj rozpoczął swoją artystyczną drogę, jego prace tworzone były we Francji oraz we Włoszech. Ostatnie lata spędził w Polsce, ponieważ w 2013 roku wrócił do ojczystego kraju. 

Sprawdź również – Dominik Strzelec – kim jest, życiorys, wiek, z żoną, dzieci, gdzie mieszka, Wikipedia

Igor Mitoraj – rzeźby, dzieła 

Igor Mitoraj jest międzynarodowym artystom, jego dzieła są znane na całym świecie, wielu studentów wzoruje się na twórczości Igora Mitoraja. Rzeźby oraz dzieła Igora Mitoraja prezentowane są na wielu zagranicznych wystawach. 

Najpopularniejszymi oraz najbardziej rozpoznawalnymi dziełami artysty są m.in. rzeźby tj.:

  1. ” Luci di Nara”
  2. ” Eros Bendato”
  3. ” Torso di Ikaro”
  4. ” Beeld boulevard”
  5. ” Per Adriano”
  6. ” Thsuki-no-hikari”.

Dzieła Igora Mitoraja obiegły cały świat, głównym oraz przodującym punktem inspiracji był antyk, co Igor Mitoraj umieścił w swoich dziełach. 

Igor Mitoraj – życie prywatne

Twórczość Igora Mitoraja była wielokrotnie opisywana przez różne media, życie prywatne Igora Mitoraja nie zawsze było brane pod uwagę, ponieważ każdy skupiał się na jego wspaniałej sztuce. Artyści tacy jak Igor Mitoraj nie zawsze kierowali swoim życiem prywatnym zgodnie z przyjętymi zasadami. 

Artystyczna dusza potrafiła pokierować ich drogi na nieznane oraz nie zawsze rozumiane tory. Igor Mitoraj większość życia spędził poza granicami kraju, po namowach kolumbijskiego rzeźbiarza Igor Mitoraj kupił pracownie we włoskiej prowincji Pietrasanta. Miejsce było atrakcyjne dla rzeźbiarza, ponieważ tam tworzył oraz rozwijał swoją twórczość Michał Anioł – Michelangelo.

Życie prywatne Igora Mitoraja jest często wyszukiwaną frazą, ponieważ artysta takie pytania zawsze ignorował lub odpowiadał pytaniem na pytanie „ale co chcecie usłyszeć?”, po czym milczał lub zmieniał temat, kierują uwagę na otaczający świat.

Pytania, co poza rzeźbiarstwem robił Igor Mitoraj, powielają się na różnych stronach. Kim była żona Igora Mitoraja oraz czy artysta miał dzieci? Odpowiedź na te pytania zamieszczamy poniżej. 

Sprawdź również – Natalia Lopatniuk – kim jest, wzrost, wiek, Brzezinski, Wikipedia

Igor Mitoraj – żona, dzieci 

Igor Mitoraj niechętnie mówił o swoim życiu prywatnym, żona, dzieci Igora Mitoraj do dziś są tematem tabu, ponieważ artysta nie udzielał takich informacji. O swojej twórczości oraz pracach mógł opowiadać godzinami, zapraszany na wywiady oraz podczas goszczenia dziennikarzy w swoim domu we Włoszech z przyjemnością opowiadał o lokalnych atrakcjach, oraz pięknie otaczającego świata. 

Z wywiadów możemy się nawet dowiedzieć, że Igor Mitoraj naprawdę nazywał się Jurek, jednak posługiwał się imieniem Igor. 

Potwierdzoną oraz sprawdzoną informacją jest, że Igor Mitoraj nie miał żony oraz dzieci, artysta był tak bardzo pochłonięty sztuką, że nie zdążył założyć swojej rodziny. 

Igor Mitoraj – rodzina

Brak żony oraz dzieci w życiu Igora Mitoraja nie oznaczało, że nie miał on rodziny. W wielu wywiadach możecie przeczytać, że rodzina Igora Mitoraja, mama oraz przyrodnie rodzeństwo, stanowili nieocenioną wartość dla artysty. 

Przyjaciele oraz znajomi Igora Mitoraja potwierdzają, że rodzina była dla niego bardzo ważna, o czym mówił otwarcie. 

Igor Mitoraj – na co zmarł?

Niestety nie jesteśmy w stanie zmienić zapisach nam wydarzeń. Igor Mitoraj chorował, jednak nikt o tym nie wiedział, ponieważ zawsze był uśmiechnięty oraz pełen życzliwości do ludzi. O chorobie Igora Mitoraja świat dowiedział się 6 października 2014 roku, kiedy włoska agencja Ansa podała informację o śmierci Igora Mitoraja. 

Igor Mitoraj zmarł w wieku 70 lat, jego prace oraz wspaniałą twórczość zostaną z nami na zawsze. Mieszkańcy Włoch do dziś pamiętają wspaniałego człowieka, jakim był Igor Mitoraj.