Difenbachia – jaka ziemia, uprawa, rozmnażanie, odmiany, choroby

Difenbachia - jaka ziemia, uprawa, rozmnażanie, odmiany, choroby

W każdym domu, mieszkaniu, a nawet w firmach spotykamy rośliny doniczkowe. Są nieodłącznym elementem dekoracyjnym. Do wyboru mamy kilkaset odmian kwiatów. Począwszy od maleńkich, które mogą zdobić nasze biurka po naprawdę okazałe rozmiary kwiatów doniczkowych. Wielbiciele tych zielonych przyjaciół mają nieograniczone możliwości na podziwianie najbardziej wyszukanych gatunków roślin w ogrodach, zakładanych przez fanów kwiatów. 

Co więcej, możemy kupić rzadko spotykane lub niedostępne w naszym naturalnym środowisku rośliny. Daje nam to nowe wyzwania, abyśmy prawidłowo dbali o nowości w naszych kwiatostanach. W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam difenbachie i cyprysik. Zdradzimy, jak wygląda jej uprawa, rozmnażanie, jak kwitnie, jakie są odmiany difenbachie, i co najważniejsze czy difenbachie jest trująca.

Difenbachia – uprawa

W takim razie, jak wygląda uprawa difenbachia? Difenbachia jest bardzo dobrze znaną rośliną w naszych domach i często jest uprawiana. Często zdobi nasze okna. Swoim wyglądem dodaje uroku naszym pomieszczeniom. Jej fantastyczne duże zielone liście pokryte są białymi kropkami. Dzięki takiemu wyglądowi difenbachia świetnie komponuje się w każdym wnętrzu. 

Mimo iż difenbachia rzadko kwitnie, nie brakuje jej czaru i powabu. Uprawiając difenbachie, nie jest zalecane trzymanie jej w domu, w którym mieszkają małe dzieci. Dzieci mogłyby się nią zainteresować i wpaść na pomysł, aby spróbować difenbachię. Co warto jeszcze wiedzieć nt. uprawy difenbachii? Wedle legend Indianie używali difenbachii do zatruwania strzał. Jednak kiedy zdecydujemy się na uprawę difenbachii w domu, co nie stanowi zagrożenia zapoznajmy się z jej preferencjami. 

Difenbachia - jaka ziemia, uprawa, rozmnażanie, odmiany, choroby

Oto szczegółowe informacje dotyczące uprawy difenbachii. Wybierając stanowisko do uprawy difenbachii, zwracajcie uwagę, aby difenbachia nie była narażona na bezpośrednie działanie słońca. W takim miejscu nasza uprawa difenbachii będzie dosyć problematyczna, ponieważ jej liście zrobią się żółte i będziemy musieli szukać specjalnych odżywek, aby ją uratować.

Difenbachia do prawidłowego wzrostu potrzebuję temperaturę ok. 20-25°C. Difenbachia dosłownie uwielbia zraszanie, jednak zimą pamiętajcie o ograniczeniu podlewania oraz zapewnienie chłodniejszego miejsca. Uprawa difenbachii nie jest skomplikowana, wystarczy zadbać o odpowiednią temperaturę oraz wilgotność. W okresie wiosenno-jesiennym difenbachia pragnie nawożenia 1-2 razy w tygodniu odżywkami dla ozdobnych roślin. Wiedząc już jak dbać o uprawę difenbachii, zobaczmy, jak wygląda jej rozmnażanie

Difenbachia – rozmnażanie 

Co warto wiedzieć nt. rozmnażania difenbachii? Rozmnażanie difenbachii jest naprawdę proste, nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Najlepszym momentem do rozmnożenia difenbachii, jest moment, kiedy difenbachia jest za wysoka i chcemy ją podciąć. Po obcięciu difenbachia wypuści nowe, piękne liście, a ucięty odcinek dzieli się na mniejsze kawałki, które będziemy mogli wykorzystać jako sadzonki. 

Odpowiednim momentem jest wiosna lub lato, aby rozmnażać difenbachie. Obcięta na długość do 15 cm łodyga powinna zachować co najmniej jeden węzeł. Przy tak przygotowanych pędach możemy zacząć rozmnażanie naszej difenbachii. Konieczne jest, poziome ułożenie korzeni w mieszance piasku z torfem. Aby rozmnażanie difenbachii się powiódł, należy zapewnić sadzonkom stałą wilgotność oraz temperaturę 21 – 24°C. Proces rozmnażania difenbachii już znamy, zobaczmy jakie kwiaty możemy podziwiać na naszej difenbachii. 

Difenbachia – kwitnienie

Co ma wpływ na kwitnienie difenbachii? Jak wcześniej wspominaliśmy, difenbachia zachwyca swoim wyglądem cały rok. Niezależnie od tego, czy difenbachia kwitnie w danym czasie. Będąc posiadaczem difenbachii, podziwiamy jej wygląd, poprzez piękne zielone liście w białe kropki. Jednak jakie difenbachia rodzi kwiaty?

Jeżeli nasza difenbachia zakwitnie, możemy poczuć zachwyt, ponieważ difenbachia kwitnie bardzo rzadko w domowych uprawach. Jeżeli już to nastąpi i nasza cudowna difenbachia zakwitnie, naszym oczom ukaże się fenomenalna kolba kwiatowa. Owocem naszego kwiatu difenbachii będzie okrągła jagoda. 

Difenbachia - jaka ziemia, uprawa, rozmnażanie, odmiany, choroby

Warto zaznaczyć, iż kwitnienie difenbachii osłabia nasz kwiat, dlatego zalecane jest usuwanie kwiatu difenbachii. W tym celu sprawdźmy jaką ziemię zaleca się do prawidłowego wzrostu difenbachii. 

Difenbachia – jaka ziemia? 

Jaka ziemia będzie idealna do uprawy i rozmnażania difenbachia? Prawidłowo dobrana ziemia dla difenbachii jest podstawą jej uprawy. Gleba, jaką difenbachia uwielbia, powinna być kwaśna. Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie mieszanki kompostu i torfu. 

W takiej ziemi nasza difenbachia będzie w fantastycznej kondycji. Ważne, aby raz w roku przesadzać difenbachie do większej doniczki, ponieważ jej korzenie bardzo szybko się rozrastają. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o difenbachii, jak o nią dbać, kiedy podlewać? 

Difenbachia – podlewanie 

Jak wygląda podlewanie difenbachii? W kwestii podlewania difenbachii, mamy jasny podział na podlewanie letnie oraz zimowe. Difenbachia znakomicie odnajduję się w wilgotnym środowisku, dlatego latem konieczne jest podlewanie difenbachii 2-3 razy w tygodniu. 

Dodatkowo dla zapewnienia difenbachii lepszej kondycji codziennie zraszaj liście. 

Zimą podlewanie difenbachii powinno odbywać się raz w tygodniu. Pamiętaj, aby difenbachia miała zapewnioną odpowiednią wilgotność powietrza. Zajmijmy się teraz rodziną difenbachii, zobaczmy, jakie difenbachia ma odmiany. 

Difenbachia – odmiany

Difenbachia posiada w swojej rodzinie kilkanaście odmian. Każda z odmian difenbachii różni się od siebie kolorem, rozmiarem czy też wyglądem liści. Do najpopularniejszych odmian difenbachii należą difenbachia Exotica, jej liście są zjawiskowo ciemnozielone, a plamki przechodzą z jasnozielonego do kremowego koloru. 

Kolejną odmianą difenbachii jest Rudolph Roehrs, wzbudza ogromne zainteresowanie, ponieważ jej liście są kremowobiałe, a nie zielone jak w większości difenbachii. Natomiast plamki na powierzchni liści są w kolorze jasnozielonym. 

Mamy jeszcze jedną bardzo popularną odmianę difenbachii. Mowa tu o difenbachii Tropic Snow. Jak sama nazwa wskazuję, ta odmiana difenbachii cechuję się białym kolorem liści oraz plamkami wzdłuż unerwień na listkach. Wymienione przez nas rośliny są najpopularniejszymi odmianami difenbachii. Rozwijając temat difenbachii, zobaczmy czy difenbachia choruje. 

Difenbachia – choroby 

Odpowiadając na pytanie, czy difenbachia choruje, niestety musimy odpowiedź, że tak. Mimo dużej tolerancji na panujące warunki difenbachia jest podatna na choroby, dlatego tak ważne jest umiejętne dbanie o nią. Do najczęstszych chorób difenbachii, należą szara pleśń liści, gnijąca podstawa pędu, pierścieniowa plamistość liści, fytoftorozę oraz rizoktoniozę.

Difenbachia w kwestii infekcji jest wrażliwa. Może do nich dojść przez wełnowce, miseczniki oraz przędziorki. Te bakterie wywołują choroby difenbachii. Pamiętajcie, aby uważnie obserwować difenbachie. W takim razie, gdzie powinniśmy trzymać difenbachie

Difenbachia – w sypialni

Jeżeli zastanawiamy się, czy możemy umieścić difenbachie w sypialni, nasze jakiekolwiek wątpliwości są zbędne. Difenbachia doskonale sprawdza się w sypialni. W naszych sypialniach panuje optymalna temperatura do spania, co korzystnie wpływa na difenbachie. 

Jest jeszcze teoria o trującym działaniu difenbachii, dlatego ludzie boją się umieszczać difenbachie w sypialni. 

Difenbachia – trująca

Jest wiele teorii o trującym działaniu difenbachii. Z tego względu wielbiciele tych pięknych kwiatów czasami rezygnują z uprawy difenbachii. Jak głoszą legendy, Indianie używali difenbachii do smarowania swoich strzał. Difenbachia kiedyś była stosowana jako środek antykoncepcyjny, ponieważ po spożyciu difenbachii cierpimy na chwilową niepłodność. 

Tylko, czy difenbachia jest trucizną?

Difenbachia – czy jest trująca?

W odpowiedzi na pytanie, czy difenbachia jest trucizną, odpowiadamy, że może wykazywać takie działanie. Szkodliwa substancja difenbachii to jej sok zawarty w liściach. Po zjedzeniu liści difenbachii trująca wydzielina dostaje się do naszego gardła. 

I to właśnie gardło jest narażone na zatrucie difenbachią. Dochodzi do podrażnienia gardła, a czasami do obrzęku, który utrudnia mowę. A jak wyglądają dobroczynne właściwości difenbachii, czy difenbachia może oczyszczać powietrze? 

Difenbachia – oczyszcza powietrze

Difenbachia podobnie jak inne rośliny o dużych liściach, wykazuje ogromne możliwości oczyszczania powietrza. Difenbachia oczyszcza powietrze z toksyn takich jak ksylenu, toluenu. Wiedząc już wszystko o difenbachii, sprawdźmy, ile kosztuje. 

Difenbachia – cena

Cena difenbachii podobnie jak wiele innych roślin jest zależna od jej wielkości oraz gatunku. Sprawdzając ceny difenbachii za sadzonkę ok. 25 cm, zapłacimy 30 zł. Ceny difenbachii mogą wynosić nawet 150 zł. 

Difenbachia fenomenalnie prezentuje się w naszych mieszkaniach, jej właściwości przyciągają a radość z pielęgnowania difenbachii, dodaje nam powodów do dumy.