Nasz teren wokół domu musi zachwycać każdego przechodzącego, jak i naszych gości. Starannie dobieramy każdy najmniejszy detal, który zagości na naszym podwórku. Uwielbiamy nasze kwiaty, drzewka oraz kamienne dekoracje. Z miłości do kwiatów mamy ich wiele koło domu, jak i w domu czy mieszkaniu. Nie ma mieszkania bez choćby jednego kwiatka. Kwiaty wprowadzają w naszych wnętrzach wyjątkowy klimat, uspokajają nas oraz dodają energii. W chwilach, kiedy kwitną, nam również chce się żyć.
Pielęgnacja uczy nas niezwykłej delikatności, bo nasze rośliny nie tolerują szorstkiego traktowania. Niektóre gatunki roślin rozpieszczają nas swoimi odmianami, które możemy uprawiać w domu oraz na zewnątrz. Takie cechy roślin przyciągają nas, ponieważ mamy je cały czas obok siebie. Do takich roślin należy cyprysik i lilak pospolity.
To zielone drzewko posiada wiele odmian, co jedna to ładniejsza. Z tego właśnie powodu przedstawiamy Wam kilka odmian cyprysika, takie jak: groszkowy, doniczkowy, Lawsona. Odpowiemy Wam na pytania, jak dbać o cyprysik, co robić jak cyprysik w doniczce usycha oraz jaka jest cena cyprysika.
Spis treści
Cyprysik – odmiany
W takim razie, jakie pojawiają się odmiany Cyprysika? Cyprysik to piękne drzewko z rodziny iglastych, który charakteryzuje się wysoką ilością odmian. W zależności od odmiany cyprysika możemy je podzielić na drzewa i na krzewy. Cyprysik w przeciwieństwie do tradycyjnych iglaków posiada malutkie i bardzo delikatne gałązki zamiast igieł. Zastosowanie cyprysików jest zależne od gatunku. Możemy wybrać odmianę cyprysika jako krzew, a nawet jako żywopłot. Zieleń cyprysików zachwyca każdego, a dodatkowo zauważalne są różne odcienie zielonego koloru.
Jakie wyróżnia się odmiany cyprysika? Kolejną fenomenalną cechą cyprysików, są ich wiecznie zielone gałązki, zimoodporność sprzyja w uprawie cyprysików w ogrodzie. Do najpopularniejszych odmian cyprysika należy cyprysik groszkowy, Lawsona. Dzielimy je również na cyprysiki doniczkowe i ogrodowe. Zapoznajmy się z nimi bliżej.
Cyprysik groszkowy
Czym wyróżnia się cyprysik groszkowy? Jedną z odmian cyprysika to cyprysik groszkowy. Odmiana cyprysika groszkowego wyróżnia się swoją ogromną urokliwością. Cyprysik groszkowy jest półkolistym, karłowatym krzewem co dodaje mu powabu. Wzrost cyprysika groszkowego jest wolny, bo zajmuje ok. 10 lat, a wysokość, jaką osiąga to 50 cm. Szerokość cyprysika groszkowego również jest filigranowa, od 50 cm do 80 cm.
Cyprysik groszkowy idealnie pasuje do ogrodu ze względu na swoje kolory, ponieważ barwy cyprysika groszkowego zmieniają się z zielonego – po żółty, aż do złotego. Pędy są rozłożyste i opadające co tworzy zjawiskową kompozycję. W kwestii podłoża cyprysik groszkowy nie jest wymagający, gleba powinna być wilgotna, a miejsce umiarkowanie nasłonecznione. Jak wygląda cyprysik Lawsona?
Cyprysik Lawsona
Co warto wiedzieć na temat odmiany cyprysika Lawsona? Cyprysik Lawsona w odróżnieniu od cyprysika groszkowego jest drzewem. Charakterystyczną cechą cyprysika Lawsona jest wysokość, która sięga nawet 30 m. Jego gałązki są pokryte małymi listkami, które są spłaszczone. Kolorem również wzbudza zachwyt, ponieważ górna część jest zielona, a dolna mniej nasycona, pokryta białym nalotem. Cyprysik Lawsona początkowo pokryty jest brunatno szarą korą, która jest gładka. W późniejszym okresie ciemnieje i robi się zielona.
Cyprysik Lawsona posiada gruczoły żywicowe. W czasie kwitnienia cyprysik Lawsona zaskakuje swoimi różowymi lub czerwonymi kwiatami. Jednak nie tylko kwiaty wzbudzają zachwyt, szyszki cyprysika Lawsona również potrafią zaskoczyć. Są małe, kuliste z niebiesko-białym woskowatym nalotem.
Uprawa cyprysika Lawsona wymaga pewnej wiedzy. Gleba powinna być żyzna, z odpowiednim nawodnieniem. Cyprysik Lawsona w odróżnieniu od cyprysika groszkowego nie jest mrozoodporny. Młodsze drzewa na okres jesienno-zimowy należy okrywać. Co ważne cyprysik Lawsona nie jest podatny na zanieczyszczenia powietrza, więc świetnie się sprawdza w miastach. Przekonajmy się, jaka jest cena cyprysika Lawsona.
Cyprysik Lawsona – cena
Jaka jest cena cyprysika Lawsona? Przeszukując oferty sprzedaży cyprysika Lawsona, napotykamy różne propozycje cenowe cyprysika Lawsona. Miejsca, w których możemy kupić cyprysik Lawsona to sklepy internetowe, stacjonarne punkty oraz szkółki ogrodnicze. Cena cyprysika Lawsona w zależności od wielkości sadzonki kształtuje się w przedziale od 20 zł do 50 zł. Im większa sadzonka tym cena cyprysika Lawsona będzie wyższa.
Jakie jeszcze możemy spotkać odmiany cyprysika?
Cyprysik nutkajski – odmiany
Na naszej liście cyprysików nie może zabraknąć cyprysika nutkajskiego. Jest to wyjątkowo ciekawa odmiana, ponieważ cyprysik nutkajski jest wieloodmianową rośliną. Wyróżnia się zwisłymi pędami, które pokrywają niewielkie szyszki. Poszczególne odmiany cyprysika nutkajskiego są dostępne w przystępnej cenie i delikatnie różnią się od siebie wyglądem, co z przyjemnością przedstawiamy.
Jako pierwszą odmianą cyprysika nutkajskiego jest cyprysik nutkajski Jubilee, cechuje się rozłożystym, wąskim przekrojem oraz zielonym kolorem. Wysokość, jaką osiąga cyprysik nutkajski Jubilee to 2,5 m po 10 latach.
Następna odmiana to cyprysik nutkajski Variegata, który wyglądem przypomina piramidę. Zielone listki posiadają białe przebarwienia. Cyprysik nutkajski Variegata rośnie dosyć wolno, przez 10 lat osiąga ok. 2 m wysokości.
Kolejna odmiana cyprysika nutkajskiego to cyprysik nutkajski Compacta. Ta odmiana cyprysika nutkajskiego jest koloru jasnozielonego. Wyglądem przypomina kulę, co przyciąga spojrzenia. Cyprysik nutkajski Compacta jest karłowatą odmianą. Następny cyprysik nutkajski to cyprysik Aurea. Ta odmiana cyprysika nutkajskiego rośnie dosyć szybko, dorosłe drzewo osiąga 2,5 m. Kolor jego listków na początku jest żółty, później zielony.
Warto również wspomnieć o cyprysiku Pendula. Ta odmiana cyprysika nutkajskiego przyciąga swoją atrakcyjnością. Wygląd cyprysika Pendula jest smukły, płaczący, kolor listków ciemnozielony. Wysokość, jaką osiąga cyprysik Pendula to 15 m. Ostatni cyprysik z rodziny nutkajskiego cyprysika to Glauca, który posiada przepiękne niebiesko-zielone listki, kształt piramidalny, a jego wysokość sięga do 10 m.
Znamy już wszystkie odmiany cyprysika nutkajskiego, sprawdźmy, czym cechuje się doniczkowa odmiana cyprysika.
Cyprysik doniczkowy
Idealną odmianą cyprysika doniczkowego jest cyprysik Chamaecyparis. Planując uprawę cyprysika Chamaecyparis, powinniśmy na samym początku wybrać większą doniczkę, ponieważ w czasie wzrostu w doniczce cyprysik Chamaecyparis rozwija bardzo gęstą sieć korzeni. Dodatkowo otwór odpływowy musimy wyłożyć drenażem z kawałków tłucznia albo grubym żwirem.
Cyprysik Chamaecyparis nie lubi zbyt dużej wilgotności, dlatego należy uważać z podlewaniem. Naszą doniczkową uprawę cyprysika powinniśmy ustawiać w nasłonecznionym miejscu, przez brak światła cyprysik Chamaecyparis przestaje rosnąć. W kwestii podłoża cyprysik doniczkowy nie ma szczególnych wymagań. Aby nasz cyprysik Chamaecyparis prawidłowo się rozwijał, musimy pamiętać o regularnym nawożeniu oraz podlewać go miękką wodą.
Cyprysik doniczkowy należy podlewać, dopiero gdy zauważymy, że jego górna warstwa ziemi jest sucha. Wygląd naszego doniczkowego cyprysika w dużym stopniu zależy od nas, aby nie rozrastał się we wszystkie strony, należy podcinać cyprysik doniczkowy. Tylko jak pomóc naszemu cyprysikowi doniczkowemu, jak zaczyna usychać?
Cyprysik w doniczce usycha – co robić?
Co robić w przypadku, gdy cyprysik w doniczce usycha? Cyprysik doniczkowy może nieoczekiwanie usychać. Mimo, iż podlewamy go regularnie, dbamy, o naszego cyprysika doniczkowego on usycha. Powodem może być przesuszony korzeń jeszcze w sklepie. W takiej sytuacja ważne jest uzupełnienie potrzebnych minerałów. Musimy się udać do sklepu ogrodniczego i kupić odżywkę, która zapobiega zasychaniu cyprysika doniczkowego. Dodatkowo cyprysik musi stać w nasłonecznionym, jasnym miejscu.
Jeżeli zastosujemy powyższe rady, nasz cyprysik doniczkowy odżyje. Tylko pamiętajmy o poprawnym podlewaniu cyprysika.
Cyprysik – podlewanie
Jak wygląda podlewanie i zimowanie cyprysika? Cyprysik nie lubi przesiąkniętych podłoży. W związku z tym podlewanie cyprysika musi być dobrze zaplanowane. Dwa razy w tygodniu możemy zraszać listki naszego cyprysika, co poprawi jego kondycję. Prawidłowe podlewanie cyprysika powinno nastąpić w momencie, kiedy jego górna warstwa ziemi jest całkowicie sucha. A jak dbać o cyprysik zimą?
Cyprysik zimowanie
Jak wygląda zimowanie tej rośliny? Zimą powinniśmy szczególnie zadbać o nasze cyprysiki. Doniczkowe odmiany cyprysika, które są w domu, powinny znaleźć kącik w jasnym, ciepłym miejscu. Cyprysik zimuje i potrzebuje mniejszej ilości wody oraz jasnego otoczenia.
Zewnętrzne odmiany cyprysika podczas zimowania potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia. Na okres jesienno-zimowy koniecznie obłóżmy nasze drzewka otuliną, zabezpieczymy je przed mrozem oraz wiatrami.