Co można produkować w garażu – jaki biznes otworzyć, mała produkcja, co się opłaca?

Co można produkować w garażu - jaki biznes otworzyć, mała produkcja, co się opłaca (2)

NIe da się ukryć, iż garaż jest miejscem szczególnym. To właśnie w garażu rozpoczęły swoją działalność takie giganty jak Google, Apple, Amazon oraz Dell. Jest to idealna przestrzeń dla początkujących przedsiębiorców, których marzeniem jest innowacyjny biznes. 

Jeżeli masz więc do dyspozycji taką przestrzeń zastanów się czy nie wykorzystać jej do rozkręcenia własnego biznesu zamiast trzymać tam samochody. W poniższym tekście przedstawimy naszym Czytelnikom porady, jaki biznes można spokojnie prowadzić w przestrzeni takiej jak garaż. Wyjaśnimy co się opłaca, a czego unikać. 

Co można produkować w garażu?

Dlaczego więc warto się zdecydować na rozpoczęcie biznesu w garażu? Jest to świetne rozwiązanie dla początkujących przedsiębiorców lub mikroprzedsiębiorców, którzy mimo innowacyjnych pomysłów nie mają środków na rozwinięcie swojej działalności w tradycyjny, konwencjonalny sposób. 

Po pierwsze, produkcja w garażu pozwala uniknąć płacenia czynszu za wynajem pomieszczeń produkcyjnych, biur, magazynów czy dużych hal. Cały biznes jest skoncentrowany w jednym miejscu, w którym to powstaje wszystko od pierwszego projektu do gotowego produktu. Oczywiście jest to rozwiązanie jedynie na pierwsze fazy rozwoju firmy, ale wszyscy wielcy zaczynali od czegoś, prawda? Poza tym, jeżeli taki biznes w garażu nabierze wiatru w żagle, będzie można zdecydować się na jego skalowanie m.in. poprzez otwarcie nowej siedziby, wynajem przestrzeni biurowych i zatrudnienie pracowników.

Sprawdź również – Elektronarzędzia Hikoki – opinie na forum, gdzie produkowane, czy warto?

Jaki biznes otworzyć w garażu?

Zdecydowanie najlepszą formą pod którą może działać początkujący przedsiębiorca jest zarejestrowanie działalności gospodarczej. Rejestracja naszej firmy jest bezpłatne i możliwe do dokonania w całości on-line. Do rozpoczęcia działalności gospodarczej w takiej formie wystarczy wypełnienie wniosku CEIDG oraz wysłanie go do odpowiedniego urzędu miasta lub gminy. Warto do takiego wniosku dołączyć druk VAT-R, aby w tym samym momencie zarejestrować się jako czynny płatnik podatku VAT. 

Ponadto, przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą ma obowiązek zgłosić się do ZUS jako płatnik składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne. Ustawodawca wprowadził zwolnienie w postaci 6 pierwszych miesięcy przez które taki początkujący przedsiębiorca może skorzystać ze zwolnienia opłacania składek ZUS. Pamiętajmy jednak, iż są konkretne typy działalności, których prowadzenie wymaga uzyskania zezwolenia, koncesji lub posiadania specjalistycznych kwalifikacji. Taką działalnością jest m.in. prowadzenie agencji detektywistycznej. 

Mała produkcja w garażu – co się opłaca?

A więc, czy mała produkcja w garażu może się opłacać? Przede wszystkim, początkowa działalność, aby mogła skończyć się sukcesem musi być przemyślana. Warto więc skorzystać z dostępnych poradników i skomponować biznesplan, oparty o analizę rynku i twarde fakty. Ważne, aby na docelowym rynku nie było zbyt wiele, a idealnie aby całkowicie nie było przedsiębiorstw oferujących podobne produkty. Jeżeli takowe są, musimy pomyśleć jak stać się atrakcyjniejszym niż konkurencja. 

Powiedzmy szczerze, produkcja na małą skalę jest absolutnie możliwy. Ponadto, mała działalność produkcyjna nie wymaga posiadania zaawansowanych technologicznie maszyn lub wielu pracowników. Przechodząc do konkretów wskazujemy przykładowe produkty, które można wytwarzać w garażu. Produkować można m.in. biżuterię, wyroby garncarskie, świece, naczynia ceramiczne, zabawki tkane kosze, papeterię, zaproszenia ślubne, winietki i ozdoby weselne. 

Jeżeli jednak chcemy produkować w garażu coś więcej niż rękodzieła czyli produkty wymagające użycia maszyn i narzędzi przemysłowych możemy wymienić produkcję np. materiałów budowlanych, kubków, zniczy, kosmetyków, poduszek i mat do jogi. 

Sprawdź również – Korowarka do kabli domowej roboty krok po kroku – jak zrobić i czy warto?

Produkcja w garażu – na co uważać?

W kontekście produkcji w garażu warto wskazać również potencjalne błędy oraz na co należy uważać. Warto podkreślić, iż biznes prowadzony w garażu może mieć również charakter usługowy. Będzie to znacznie różnić się od pomysłów opisanych powyżej, lecz warto otworzyć się również na taką działalność. 

Wasz garaż może stać się prawdziwym punktem usługowym, w którym stworzyć można m.in. własną pralnię, pracownię krawiecką, usługi poligraficzne, warsztat samochodowy czy serwis komputerowy. Pamiętajmy jednak, iż usługi wiążą się stricte z posiadanymi przez nas umiejętnościami. Kluczowa będzie również lokalizacja naszego garażu, gdyż dobre położenie np. w centrum, przy dużej uczelni lub nowym osiedlu zwiększy szanse na powodzenie działalności. 

Pamiętajmy również, aby nie poddawać się przy pierwszych niepowodzeniach lub problemach finansowych. Przedsiębiorca może również sfinansować swój pomysł na biznes za pomocą grantów czy dofinansowań dla firm. Świetnym rozwiązaniem może być również tzw. crowdfunding czyli finansowanie społecznościowe lub podjęcie współpracy z inwestorem.