Korowarka do kabli domowej roboty krok po kroku – jak zrobić i czy warto?

Korowarka do kabli domowej roboty krok po kroku - jak zrobić i czy warto (1)

W wielu domach leży masa niepotrzebnych kabli, które nie są już do niczego potrzebne, jednak ludzie nie zawsze wiedzą, co z nimi zrobić. Fajnym pomysłem jest oskórowanie takich kabli w celu odzyskania umieszczonej wewnątrz miedzi, ponieważ w skupie możecie otrzymać pokaźną sumę pieniędzy za oddaną miedź. 

Elektrycy doskonale wiedzą, jak odzyskać miedź z przewodów elektrycznych, ale osoby, które nie mają z tym nic wspólnego nie zawsze wiedzą w jaki sposób się za to zabrać. Próby opalania kabli są zabronione i za tego rodzaju czynność grozi mandat karny, dodatkowo warto mieć na uwadze fakt, że zatruwacie w ten sposób środowisko, dodatkowo miedź będzie osmolona. Z tego powodu pojawia się wiele pytań, jak obrać przewody i odzyskać cenny surowiec w postaci miedzi? 

W takiej sytuacji bardzo dobrze sprawdza się korowarka, urządzenie do sprawnego skórowania, czyli obierania kabli. Jeżeli nie wiecie, co to jest korowarka, to wszystkie informacje zamieszczamy w dalszej części. 

Zdradzamy, jak szybko obierać kable miedziane, jak działa korowarka do kabli oraz jak zrobić korowarkę do kabli. Wyjaśniamy działanie korowarki do kabli na wiertarkę. w podsumowaniu naszego wpisu postaramy się przybliżyć, czy warto korzystać z domowej korowarki do kabli. 

Jak szybko obierać kable miedziane?

Posiadacze całych stert starych, niepotrzebnych kabli coraz częściej sprawdzają, jak szybko obierać kable miedziane? Takie pytania nie są zadawane bez powodu, ponieważ odzyskując miedź z kabli, możecie dostać w skupie złomu pokaźną kwotę pieniędzy, obecnie cena za kilogram miedzi waha się w okolicach 26-30 złotych. 

Wyszukiwań w sieci, jak szybko obierać kable miedziane jest wiele, ludzie na całe szczęście odchodzą od opalania przewodów, co korzystnie wpływa na nasze środowisko. Jednak ręczne obieranie kabli jest czasochłonne i męczące, czasami możecie nawet sobie zrobić krzywdę, ponieważ do obrania kabli miedzianych potrzeby jest ostry nóż. 

Przeprowadzane prace podczas obierania kabli wymagają ostrożności, dlatego używając noży, nie będziecie w stanie zrobić tego ekspresowo. To, jak szybko obierać kable miedziane może być zagadką, ale my znamy odpowiedź, dlatego zdradzamy Wam, jak szybko obierać kable miedziane. 

Do tego zadania dobrze sprawdza się korowarka do kabli, to urządzenie znacznie szybciej poradzi sobie z obraniem kabli niż tradycyjny nóż. 

Korowarka do kabli – jak działa?

Osoby, które nie wiedzą, jak działa korowarka do kabli wszystkie informacje znajdą w naszym artykule. Mechaniczne obieranie kabli za pomocą korowarki do kabli jest proste oraz możliwe dla każdego, nawet dla osób, które nigdy nie miały z tym zajęciem styczności. 

Działanie korowarki do kabli jest proste, cała technika jest oparta o równomierne poruszanie się kilku ostrych noży, które podczas pracy jednostajnie obierają umieszczone w korowarce kable. 

Korowarki do kabli mają różne rozmiary, ponieważ możecie w niej umieszczać inne rozmiary przewodów. W zależności od ilości żył oraz przekroju w korowarce znajdują się inne prowadnice przesuwające kable. 

Po wprowadzeniu kabla do korowarki kabel jest powoli zaciągany do jej wnętrza, gdzie następuje automatyczne nacinanie przewodu. 

Element ściągający izolacje usuwa wszystkie zbędne elementy kabla, do tego momentu, że z maszyny wychodzi sama miedź. Tak właśnie działa korowarka do kabli. 

Jak zrobić korowarkę do kabli?

W takim razie, jak zrobić korowarkę do kabli? Zastanawiacie się, jak zrobić korowarkę do kabli, dlatego odpowiadamy na te pytania. Samodzielne zrobienie korowarki do kabli jest proste, wymaga jedynie precyzji oraz skupienia. 

To, jak zrobić korowarkę do kabli przez specjalistów jest określane, jako proste zadanie. Konieczne będzie kupienie co najmniej dwóch noży do tapet, które posłużą jako ostrza tnące. Dodatkowo potrzebna będzie prowadnica oraz mechanizmy na łożyskach, które poprowadzą umieszczony w prowadnicy kabel. Jeżeli będziecie chcieli przyśpieszyć pracę swojej korowarki, do kabli wyposażcie się w silnik akumulatorowy. 

Sprawdź również – Jak pokruszyć węgiel na ekogroszek? Kruszarka do węgla własnej domowej roboty

Noże, które będą obierały kable, należy umieścić na wspornikach powyżej prowadnic. Po włączeniu korowarki opadające noże będą skutecznie obierać umieszczony przewód. 

Korowarka do kabli na wiertarkę

Wasza prywatna domowa korowarka do kabli może być zasilana także wiertarką. Tutaj konstrukcja korowarki do kabli na wiertarkę będzie trochę inaczej wyglądała, ponieważ zamiast silniczka musicie podłączyć pod korowarkę wiertarkę. 

Do zmontowania korowarki do kabli na wiertarkę koniecznie zaopatrzcie się w łożyska kulkowe z wejściem na wiertło, które nie zostanie uszkodzone, oczywiście, możecie zabezpieczyć koniec wiertła, tak żeby nie rozwiercał żadnej części. 

Po uruchomieniu wiertarki korowarka do kabli zacznie swoją pracę. Pamiętajcie, aby zaczynać od niskich obrotów wiertarki w celu sprawdzenia konstrukcji. 

Korowarka do kabli własnej roboty – czy warto?

Ostatnim kluczowym pytaniem jest, czy warto używać korowarki do kabli własnej roboty? Ta kwestia jest oczywista dla osób, które korzystają z korowarki do kabli, ponieważ w taki sposób, mogą odzyskać spore ilości miedzi. 

Sprawdzając różne wypowiedzi, czy warto mieć korowarkę do kabli własnej roboty, odpowiadamy, że tak. Macie wtedy fajne urządzenie do wzbogacenia domowego budżetu. W sieci pojawia się wiele pytań, które odnoszą się do tego, jak zrobić taką korowarkę do kabli własnej roboty.

Aby zrobić własną korowarkę do kabli, potrzebujesz kilku narzędzi i materiałów, takich jak:

  • Koło zębate o odpowiedniej średnicy.
  • Silnik elektryczny.
  • Przekładnia (opcjonalnie).
  • Układ napędowy (np. pasek klinowy).
  • Rama do mocowania silnika i koła zębatego.
  • Sterownik (np. sterownik PWM).
  • Przewody i złącza do połączenia silnika, sterownika i zasilania.
  • Materiały do wykonania ramy (np. aluminium, tworzywo sztuczne).

Konstrukcja korowarki do kabli jest dość skomplikowana i wymaga pewnej wiedzy z zakresu elektroniki oraz napędów. Jeśli nie masz doświadczenia w tej dziedzinie, lepiej skorzystać z gotowego rozwiązania, oferty takich korowarek znaleźć można na różnych serwisach aukcyjnych.