Ciekawostki o kopalni węgla brunatnego Turów – właściciel, ile węgla wydobywa, co dalej?

Ciekawostki o kopalni węgla brunatnego Turów - właściciel, ile węgla wydobywa, co dalej (1)

Ze względu na zbliżającą się zimę, coraz większa ilość osób wyszukuje surowców, dzięki którym będą mogli ogrzać swoje gospodarstwa domowe. Ostatnie zawirowania wokół węgla i ekogroszku spowodowały, że ludzie w panice wykupują każdy dostępny surowiec, jaki pojawia się na Polskim rynku. Poza wcześniej wspomnianym ekogroszkiem i węglem, na rynku spotkać można pellet z drewna, z łuski słonecznika czy chociażby ze słomy, które zyskują dość przychylne opinie. My w dzisiejszym wpisie skupimy swoją uwagę wokół węgla brunatnego, które sprzedaż jakiś czas temu rozpoczęła Polska Grupa Górnicza.

W ten sposób oczy wielu osób zostały zwrócone w stronę kopalni węgla brunatnego Turów zlokalizowanej w Bogatyni. Zanim przejdziemy do omówienia tej kwestii, warto wspomnieć o tym, że węgiel brunatny mimo swojej złej popularności odgrywa niezwykle istotną rolę m.in. w sąsiednich Czechach i w Niemczech. To właśnie w tych krajach węgiel brunatny stanowi główne źródło w branży energetycznej. Z kolei Polska jest jednym z największych producentów tego surowca w Unii Europejskiej i sama również zasila elektrownie i elektrociepłownie w ten brunatny surowiec.

Głównym miejscem, z którego wydobywany jest ten węgiel to kopalnia węgla brunatnego Turów w Bogatyni. Wiele osób w ten sposób w ten sposób zastanawia się ile węgla dokładnie wydobywa Turów i kto jest głównym właścicielem elektrowni Turów. Czy kopalnia Turów wydobywa również coś poza węglem brunatnym? Na te i wszystkie pozostałe pytania odpowiemy w dalszej części wpisu.

Kopalnia węgla brunatnego Turów w Bogatyni

W takim razie co wiemy na temat kopalni węgla brunatnego Turów w Bogatyni? Przede wszystkim kopalnia węgla brunatnego Turów jest zlokalizowana w okolicach Obniżenia Żytawskiego, który tak naprawdę umiejscowiony jest pomiędzy Masywem Łużyckim, a jej zachodnią partią Gór Izerskich,\. Kopalnia Turów znajduje się praktycznie w województwie dolnośląskim i znajduje się blisko granicy z Niemcami i Czechami. Kopalnia Turów znana jest w całej Polsce z tego, że specjalizuje się on w wydobywaniu węgla brunatnego, złoża tej kopalni są niezwykle wielkie, a sam fragment odkrywkowy również robi wrażenie.

Poza węglem brunatnym, kopalnia Turów wydobywa różne kruszce oraz glinę na potrzeby przemysłowe. Historia kopalni Turów jest niezwykle długa, pierwszy raz zaczęto wydobywać węgiel metodą odkrywkową już w 1904 roku, wcześniej nosiła nazwę – Herkules. Z kolei 20 lat później zagłębie kopalniane zostało przekształcone i zrestrukturyzowane, tym samym właścicielem stał się koncern o nazwie Aktiengesellschaft Sächsische Werke. W posiadaniu tego koncernu kopalnia dostarczała węgiel brunatny do niemieckiej elektrowni Hirschfelde.

Sprawdź również – Węgiel brunatny a kamienny – różnice, kaloryczność, zastosowanie, który lepszy?

Na podstawie zgromadzonych źródeł wskazuje się, że to właśnie w latach 1946-1947 po zakończeniu drugiej wojny światowej, kopalnia zmieniła nazwę na „Turów”. Od tamtej pory kopalnia przechodziła szereg modyfikacji i zaczęto wprowadzać w życie wiele różnych, nowoczesnych rozwiązań, które przyczyniły się do tego, że z roku na rok wydobywano z kopalni węgla brunatnego Turów coraz większą ilość tego surowca. Obecnie powierzchnia odkrywkowa tej kopalni wynosi 2500 ha/ Natomiast sama kopalnia wchodzi w skład spółki Skarbu Państwa – PGG.

Ile węgla wydobywa Turów?

Wiele osób ciekawi fakt, który odnosi się do tego, ile węgla wydobywa kopalnia Turów? Nic w tym dziwnego nie ma, patrząc od strony gospodarczej i ekonomicznej, po prostu taka wiedza może być przydatna do tego, aby określić, jak wielkie zasoby znajdują się pod kopalnią i na jak długo starczy węgla brunatnego do tego, aby zasilać polskie elektrownie i elektrociepłownie. Poza tą kwestią, sama kopalnia węgla brunatnego Turów przechodzi obecnie kryzys, w związku z tym powstają pytania, które odnoszą się do tego co dalej będzie z Turowem, czy wydobywanie surowca zostanie wstrzymane? Tę kwestię poruszymy w dalszej części wpisu.

Ile węgla wydobywa Turów?

  • Obecnie szacuje się na podstawie dogłębnej analizy, że kopalnia w Turowie wydobywa od 11 900 000 do 12 100 000 ton węgla brunatnego rocznie. Dodatkowo złoża w kopalni Turów szacowane są jeszcze na 30 0000 000 m3 nadkładu.

Ciekawostką jest fakt, że wydobyty węgiel brunatny jest błyskawicznie transportowany bezpośrednio do elektrowni w Turowie przy użyciu kilku kilometrowych przenośników taśmowych.

Kto jest właścicielem elektrowni Turów?

Wiemy już, jaką powierzchnię ma kopalnia w Turowie i ile ton rocznie wydobywa, kolejnym często zadawanym pytaniem jest kwestia odnosząca się do tego, kto jest właścicielem elektrowni Turów? Obecnie właścicielem elektrowni Turów jest Polska Grupa Energetyczna. Warto cofnąć się również do 20 września 2021 i wspomnieć o tym, że na podstawie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, kopalnia węgla brunatnego Turów otrzymało ważne pozwolenia środowiskowe i niezwykle cenną koncesję, która upoważnia do legalnego wydobycia złóż kopalnianych.

Co wydobywa się w kopalni Turów?

Wiemy, że kopalnia Turów specjalizuje się od ponad 115 lat w wydobywaniu węgla brunatnego, wiele osób zastanawia się nad tym, co wydobywa się w Kopalni Turów poza węglem brunatnym.

Co wydobywa się w kopalni Turów?

  • Głównym surowcem jest węgiel brunatny.
  • Glina.
  • Kruszywa mineralne towarzyszące.
  • Torf.
  • Piasek i żwir.
  • Kreda jeziorna

Sprawdź również – Węgiel brunatny – opinie na forum, zastosowanie, czy można palić w piecu?

W jakiej miejscowości znajduje się kopalnia Turów?

Kolejną kwestią, często zadawaną w sieci jest to, w jakiej miejscowości znajduje się kopalnia Turów? Przede wszystkim warto zaznaczyć fakt, że kopalnia Turów jest zlokalizowana w Bogatyni, w miejscowości zlokalizowanej w województwie dolnośląskim, kopalnia umiejscowiona jest w zagłębieniu zlokalizowany pomiędzy takimi państwami, jak Czechy i Niemcy.

Co dalej z Turowem?

Kopalnia Turów to strategiczna dla polskiej gospodarki miejsce, w którym wydobywa się cenny kruszec – węgiel brunatny. To dzięki złożom, które wydobywane są z tej kopalni zaopatrywane są elektrownie i elektrociepłownie, które w ostatecznym rozrachunku dostarczają ciepłą wodę i energię elektryczną do naszych gospodarstw domowych. Przez wiele lat kopalnia Turów miewała głównie problemy, w związku z tym wiele osób zastanawia się co dalej będzie z Turowem.

Wszystkie decyzje związane z kopalnią Turów mają podłoże polityczne, bowiem z pewnością uwagę przykuło to, że TSUE nałożyło na Polskę karę w wysokości 500 000 euro dziennie. Z kolei pojawiają się ciągle głosy, iż kopalnia Turów musi działać i będzie kontynuować pracę kopalniane i zaopatrywanie elektrowni w Turowie. Czas pokaże co dalej będzie z omawianą kopalnią.