Wiosna jest tą porą roku, na którą czekamy z upragnieniem. Zima, choć jest piękna, nie jest przez nas uwielbiana ze względu na niskie temperatury. Chociaż są osoby, które lubią zimę i nie mają problemu z zimową aurą, wiosną również zaczynają żyć pełnią życia. Koniec chłodnych, wietrznych, śnieżnych dni i początek ciepłych, słonecznych coraz dłuższych dni dodaje nam energii oraz motywuje do działania. Wychodzimy z domów, a nasza aktywność wzrasta.
Wiosną wszystko zaczyna budzić się do życia, nie tylko my, ale rośliny, zwierzęta, a nawet owady. Nie ma wątpliwości, że to magiczny czas. Podczas spacerów możemy podziwiać przepiękne rośliny, które powoli kończą okres hibernacji i obdarzają nas wspaniałymi kwiatami. W parkach budzące się życie, zieleniące się drzewa oraz krzewy pokazują nam, że to najwyższa pora na wyjście z naszych domów.
Sprawdź również – Sosna do kominka – czy to dobry pomysł?
W tym urokliwym czasie budząca się natura nie zawsze i nie dla każdego jest cudownym okresem. Są osoby, które lubią wiosnę i lato, jednak nie wszystkie aspekty tych pór roku napawają je radością.
Mamy na myśli osoby, które cierpią na insektofobie. Nie ma żadnych wątpliwości, że wiosną razem z budzącą się naturą budzą się również owady. Nikt z nas nie lubi, jak jakiś owad lata nam koło uszu. A osoby, które się ich boją, mogą odczuwać duży dyskomfort. Większość owadów występujących w naszym kraju, nie jest groźnych dla naszego zdrowia, oczywiście, jeżeli nie jesteśmy uczuleni, jednak nie zmienia to faktu, że nie przepadamy za nimi.
Pierwsze owady mogą być nad wyraz dokuczliwe, jednak nie musimy się ich bać, krzywdy nam nie zrobią. Żeby rozwiać Wasze wątpliwości, chcemy Wam przedstawić chrabąszcza majowego, który może budzić lęk ze względu na swój wygląd.
Sprawdzimy, jak wygląda larwa chrabąszcza majowego, czy chrabąszcz majowy gryzie, jak zwalcza się chrabąszcza majowego oraz jakie sposoby zwalczania chrabąszcza majowego znajdziemy na forum.
Spis treści
Chrabąszcz majowy – larwa
Larwa chrabąszcza majowego potocznie zwana pędrakiem jest niebagatelnym szkodnikiem dla naszych roślin. Larwy chrabąszcza majowego zimują pod ziemią. Potrafią się zakopać na głębokość do 1 m. Wiosną w kwietniu i maju dojrzałe osobniki larwy chrabąszcza majowego wybudzają się i wychodzą na wierzch ziemi, gdzie zaczynają obsiadać nasze rośliny.
Zapłodnione żeńskie chrabąszcze majowe obcują w ziemi na głębokości do 20 cm, gdzie znoszą kolejne jaja. Larwy chrabąszcza majowego są rozwinięte po 6 tygodniach. Po wylęgu larwy chrabąszcza majowego żywią się opadniętymi liśćmi roślin, jednak w drugim roku żerują na naszych roślinach.
Największe szkody w naszych uprawach larwy chrabąszcza majowego robią w trzecim roku życia. Apetyt larwy chrabąszcza majowego w tym okresie jest najintensywniejszy. Nasze rośliny w tym czasie są narażone na ataki larwy chrabąszcza majowego. Jest to dosyć uciążliwe, ponieważ staramy się dbać o nasz ogród, a larwy chrabąszcza majowego niszczą wszystko.
Larwy chrabąszcza majowego mają biało-żółte ubarwienie, na głowie znajdują się czułki a na końcu odwłoka kolec. Larwy chrabąszcza majowego są grube, lekko zawinięte. Aparat gębowy larwy chrabąszcza majowego jest wyposażony w silne receptory. W czwartym roku larwy chrabąszcza majowego dokonują przeobrażanie i stają się chrabąszczem majowym.
W tym momencie pojawia się kolejne pytanie. Czy chrabąszcz majowy gryzie?
Chrabąszcz majowy – czy gryzie?
Pojawiające się pytania, czy chrabąszcz majowy gryzie są coraz częstsze. Przychodzi nam to do głowy, ponieważ wygląd chrabąszcza majowego budzi w Was lekkie obawy. Otwór gębowy oraz koniec odwłoka zakończony kolcem odstrasza, dlatego zastanawiamy się, czy chrabąszcz majowy gryzie.
Fakt niesienia przez chrabąszcza majowego ogromnych zniszczeń w uprawach rolnych oraz leśnych jest kolejnym aspektem, który nas składania do podejrzeń, że chrabąszcz majowy gryzie. Skoro chrabąszcz majowy niesie tyle szkód, to czy chrabąszcz majowy jest niebezpieczny dla człowieka i czy chrabąszcz majowy gryzie?
Odpowiadając na Wasze pytanie oraz rozwiewając Wasze obawy, chrabąszcz majowy nie gryzie ludzi. Jest sporym problemem dla rolników, sadowników, a nawet dla osób, którzy mają przydomowe ogródki, jednak ludzi chrabąszcz majowy nie gryzie. Jeżeli się nie boicie, możecie to sprawdzić, biorąc chrabąszcza majowego na dłoń. Jedynie co poczujecie to lekkie łaskotanie łapkami chrabąszcza majowego.
Jednak zastanawiamy się, jakie są sposoby zwalczania chrabąszcza majowego. Skoro niesie tyle złego w uprawach roślin, dobrze jest znać skuteczne sposoby zwalczania chrabąszcza majowego.
Chrabąszcz majowy – zwalczanie
Szukając najlepszych sposobów zwalczania chrabąszcza majowego, mamy do wyboru kilka sposobów. Oczywiście nie chcemy nigdy zabijać żadnych stworzeń, dlatego zwalczanie chrabąszcza majowego może być czasochłonne.
Pierwszym bezpiecznym sposobem zwalczania chrabąszcza majowego jest strącenie go z naszych drzew. Na ziemi pod drzewem rozkładamy płachtę z materiału i rano, kiedy chrabąszcz majowy jest jeszcze otępiały, potrząsamy drzewem. Tym sposobem chrabąszcz majowy spada z drzewa. Płachtę należy zawinąć i w oddalonym miejscu wypuścić chrabąszcze. Jest to dobry sposób zwalczania chrabąszcza majowego w mniejszych ogrodach.
Następnie chcąc zwalczyć chrabąszcze majowe, możemy stosować opryski. Takie rozwiązanie sprawdzi się w dużych uprawach. Dobrze jest zabezpieczyć nasze rośliny wczesną wiosną, aby chrabąszcz majowy nie zadomowił się na naszych drzewach. Jeżeli przegapimy ten moment, warto kupić bezpieczny środek dla roślin, jednak skuteczny, który pomoże nam zwalczyć chrabąszcze majowe.
A jakie sposoby zwalczania chrabąszcza majowego znajdziemy na forum?
Chrabąszcz majowy – zwalczanie, forum
Na forum zwalczanie chrabąszcza majowego nie jest obcym tematem. Jest wiele wpisów jak radzić sobie z tymi niszczącymi stworzeniami. Zwalczanie chrabąszcza majowego na forum to głównie stosowanie oprysków. Ciężko jest się pozbyć chrabąszcza majowego, ponieważ w dzień chrabąszcz majowy obcuje pod ziemią. Użytkownicy forum w zwalczaniu chrabąszcza majowego polecają środki takie jak Basudin 25, Diazinon 250 oraz Dursban 480. Te środki są bezpieczne dla naszych roślin i skutecznie zwalczają chrabąszcza majowe.
Mam nadzieję, że w Waszych ogrodach chrabąszcze majowe nie występują, a jeśli się pojawią to, wiecie jak z nimi walczyć.