Brykiet z trawy – jak zrobić, opinie na forum, parametry, cena

Brykiet z trawy - jak zrobić, opinie na forum, parametry, cena (1)

Zmuszeni do poszukiwania alternatywnych źródeł opału mieszkańcy Polski (i nie tylko) w obliczu rosnących cen energii coraz częściej zwracają swoją uwagę na paliwa powstające z tzw. biomasy. Do tego typu paliw należy m.in. będący przedmiotem tego artykułu brykiet. W poniższym tekście weźmiemy pod lupę odmianę brykietu powstałą po obróbce trawy.

Kupujący mogą się zastanawiać czy brykiet z trawy to ekonomiczne rozwiązanie na ogrzanie domu tej zimy? Czy pozwoli na zaoszczędzenie odpowiedniej sumy pieniędzy? Jakie opinie na temat tego produktu możemy znaleźć na forum? Odpowiedzi na te pytania, a także informacje dotyczące jego parametrów, ceny za tonę, jak i informacje jak przygotować brykiet z trawy samodzielnie, przedstawiamy poniżej.

Brykiet z trawy – opinie na forum

Zatem, jakie pojawiają się opinie na forum odnośnie brykietu z trawy? Na forum możemy zauważyć, iż wiele osób decyduje się na to rozwiązanie. Forumowicze argumentują, iż ceny węgla czy innych tradycyjnych paliw stale idą w górę, a przecież nie jest to paliwo niezamienne. Węgiel można zastąpić brykietem z trawy, siana czy trocin. Ogrzewanie takim surowcem jest dużo tańsze, a dla tych posiadający stały dostęp do traw, również niezwykle wygodne. Zamiast wypalać suche trawy przed zimą, można je skosić i niewielkim kosztem przerobić na taki materiał opałowy.

Na forum pojawiają się też odmienne opinie, które sugerują, iż pomysł palenia brykietem z trawy opłaca się jedynie na dużą skalę, a dla pojedynczych osób będzie to bardzo angażujące przedsięwzięcie, graniczące z nieopłacalnością. Warto odnotować, iż ministerstwo środowiska nie znajduje żadnych przeciwwskazań odnośnie palenia brykietem z trawy, a samo zagadnienie zostało zauważone jak i promowane w ubiegłych latach przez Unię Europejską.

Sprawdź również – Brykiet z łuski słonecznika – opinie na forum, parametry, kaloryczność, gdzie kupić?

Brykiet z siana – opinie

Kupujący wskazują na wiele zalet jakie posiada odmiana brykietu z siana. Brykiet z siana jest produktem łatwym do transportu oraz przenoszenia do konkretnych miejsc. Mnóstwo kupujących w swoich opiniach wskazuje, że dużą zaletą brykietu z siana jest jego przyjazność dla środowiska. Powoduje on minimalną emisję dwutlenku węgla przy spalaniu, a dzięki temu jest ekologicznym źródłem opału.

Brykiet z siana posiada wady i zalety, lecz zdecydowanie więcej jest tych pierwszych. Warto wskazać, iż ekologicznie pozyskana biomasa może zostać przetworzona na opał i sprzedawana. Przynosi to korzyści finansowe i pokazuje innym, iż również da się zarobić chroniąc przyrodę. 

Jak zrobić brykiet z trawy?

Czytelnicy mogą zastanawiać się, jak w takim razie samodzielnie zrobić brykiet z trawy? Czy jest to czasochłonne i kosztowne? Czy może spowodować niepożądane skutki? Jak zrobić brykiet z trawy bez narażania się na nieprzyjemne konsekwencje? Czy przeciętny człowiek poradzi sobie z taką czynnością? Poniżej prezentujemy sprawdzone porady. 

Brykietowanie czyli prasowanie suchej trawy może odbyć się poprzez wytłaczanie, jak i formowanie przy pomocy prasy hydraulicznej. W obu metodach dochodzi do silnego sprasowania surowca, a metoda prasy hydraulicznej dodatkowo powoduje samoistne nagrzewanie się surowca, co przyczynia się następnie do powstania charakterystycznego podłużnego, walcowatego kształtu. Niektórzy z forumowiczów wskazują, iż podczas domowej produkcji niewielkich ilości brykietu z trawy można posłużyć się zwykłą domową maszynką do mięsa, a nawet sokowirówką.

Sprawdź również – Brykiet bukowy –  opinie na forum, producent, parametry, kaloryczność, cena

Brykiet z trawy – parametry 

Brykiet z trawy jako alternatywne źródło energii charakteryzuje się, podobnie do innych odmian brykietu, wysoką wartością opałową. Podkreślić należy, iż w zależności od jakości pozyskanej biomasy, jakość brykietu z trawy również będzie się różnić. Biomasa z podmokłych łąk będzie niższej jakości od brykietu z trawy wysokiej i suchej. Lecz mimo wszystko, parametry brykietu z trawy zdecydowanie przemawiają za jego zakupem.

Warto wskazać też, iż produkcja i składowanie brykietu zajmuje dużo mniej miejsca niż składowanie drewna opałowego. Każda samodzielnie zrobiona kostka brykietu to zaoszczędzone pieniądze w portfelu. Istotne jest również to, iż brykiet z trawy można łączyć podczas produkcji ze starymi gazetami, makulaturą czy drobnymi naturalnymi odpadami, co jeszcze bardziej wpływa na ekologiczność i ekonomiczność rozwiązania. 

Brykiet z trawy – cena

Z zatem pozostaje odpowiedzieć na pytanie, ile w tej chwili kosztuje brykiet z trawy? Wszystkim zainteresowanym odpowiadamy poniżej. Brykiet z trawy lub słomy sprzedawany jest z belach lub bryłkach. W zależności od wagi i wielkości takiej beli, cena będzie wynosić od ok. 40,00 zł za sztukę ważącą od 5 do 10 kg. 

Warto nadmienić, iż aby samemu produkować brykiet z trawy lub słomy warto będzie zaopatrzyć w brykieciarkę. Cena brykieciarki ręcznej inaczej prasy do brykietu zaczyna się od ok. 300,00 zł i w zależności od modelu i konkretnych parametrów może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Najdroższe modele brykieciarki skierowane są zdecydowanie do profesjonalnych podmiotów zajmujących się działalnością gospodarczą w tym przedmiocie.