Brykiet z miału węglowego – opinie na forum, parametry, cena, jak zrobić?

Brykiet z miału węglowego - opinie na forum, parametry, cena, jak zrobić (1)

Wraz z nadchodzącą zimą coraz częściej stawiamy sobie pytanie, na jakie surowce opałowe postawić w tym sezonie grzewczym? Jak wskazują analitycy i meteorologowie, tegoroczna zima może być dla większości bardzo trudna, przede wszystkim z powodu rosnących cen energii. Wielu kupujących aktywnie poszukuje alternatywnych rozwiązań na ogrzanie swojego domu bądź mieszkania w nadchodzących miesiącach. Czy tania zima jest możliwa?

Wychodzimy naprzeciw naszym Czytelnikom i przedstawiamy zagadnienie brykietu z miału węglowego. Jakie opinie na temat tego alternatywnego paliwa pojawiają się na forum? Jakie parametry ma brykiet z miału węglowego? Czy jest to kosztowne czy raczej tanie rozwiązanie? Jaka jest jego cena? A także, czy i jak zrobić samodzielnie brykiet z miału węglowego? Odpowiedzi na poniższe zagadnienia przedstawiamy poniżej.

Brykiet z miału węglowego – opinie na forum 

Czy w obecnym czasie brykiet z miału węglowego może być odpowiednim rozwiązaniem dla kupujących? Jakie wady i zalety przedstawiają forumowicze? Brykiet z miału węglowego to przede wszystkim łatwopalne bloki materii używane przez wielu jako paliwo. Wykonuje się go ze sprasowanych rozdrobnionych materiałów palnych, w tym przypadku z miału węglowego. Miał węglowy to jeden z najpowszechniejszych materiałów z których można zrobić brykiet.

Ogromną zaletą jest fakt bycia zamiennikiem dla paliw konwencjonalnych. Nie należy zapominać, iż brykiet to jedno z najlepszych odnawialnych źródeł energii, również przez to, iż nie wydziela siarki ani popiołu lotnego, czym powoduje on znacznie mniejsze zanieczyszczenie. Brykiet z miału węglowego według opinii na forum ma świetną wartość opałową, która tylko podnosi jego atrakcyjność jako alternatywny dla tradycyjnych surowców paliwowych.

Sprawdź również – Brykiet z trawy – jak zrobić, opinie na forum, parametry, cena

Brykiet z miału węgla kamiennego – opinie

Czym charakteryzuje się więc brykiet z miału węgla kamiennego? Jest on produktem relatywnie tanim, co podkreślają zarówno producenci, jak i kupujący. Jego ogromną zaletą, jest relatywnie łatwe przechowywanie, przenoszenie, jak i transport. Brykiet z węgla kamiennego charakteryzuje się wszechstronnością, jeżeli chodzi o jego zastosowania. Może być używany w obszarach domowych, handlowych, jak i przemysłowych.

Wśród opinii kupujących możemy wychwycić, iż nie każdy brykiet z miału węgla kamiennego dostępny na rynku będzie cechował się zadowalającą jakością. Słabej jakości brykiet może sprawić dużo problemów m.in. słabo się spalać, dawać mało ciepła. Najgorszy gatunek brykietu z miału węglowego jest prześmiewczo nazywany “mułem”.

Brykiet z miału węglowego – parametry

Zastanawiający się nad zakupem brykietu z miału węglowego powinni szczególnie zainteresować się jego parametrami, gdyż jest to cecha przyczyniająca się do atrakcyjności wyboru właśnie tego źródła opału. Kaloryczność energetyczna brykietu z miału węglowego jest porównywalna do np. pelletu drzewnego i oscyluje ona w granicach 15-20 GJ/t. Jest to stosunkowo wysoki współczynnik, w dużej mierze zawdzięczamy dzięki niskiej zawartości popiołu oraz równie niskiej wilgotności.

Tu należy jednak zastrzec, że brykiet z miału węglowego nie jest jednakowy! Za wyższą jakością będzie podążać wyższa kaloryczność, mniejsza wilgotność oraz znikoma zawartość popiołu. Dlatego przed zakupem warto spokojnie i uważnie rozważyć towar dostępny obecnie na rynku.

Sprawdź również – Brykiet z łuski słonecznika – opinie na forum, parametry, kaloryczność, gdzie kupić?

Jak zrobić brykiet z miału węglowego?

Czytający niniejszy wpis mogą zastanawiać się, jak w takim razie samodzielnie zrobić brykiet z miału węglowego? Czy jest to czasochłonne i kosztowne? Co robić, a czego nie robić aby nie wystąpiły potencjalnie niebezpieczne, niepożądane skutki? Jak zrobić brykiet z miału węglowego bez narażania się na nieprzyjemne konsekwencje? Czy przeciętna osoba poradzi sobie z taką czynnością? Poniżej prezentujemy sprawdzone rady przetestowane przez nas, jak i naszych forumowiczów. 

Brykietowanie możemy przeprowadzić poprzez wytłaczanie, jak i formowanie przy pomocy prasy hydraulicznej. Obie metody opierają się na silnym sprasowaniu surowca, formując go w charakterystyczne walce. Wielu forumowiczów wskazuje, iż na rynku dostępnych jest szereg dobrej jakości brykieciarek, jak również maszyn do brykietowania miału. Nic tylko zakasać rękawy i brać się do roboty.

Brykiet z miału węglowego – cena

Jedyne pytanie na które pozostaje nam odpowiedzieć czytelnikom, to jaka jest w tej chwili cena brykietu z miału węglowego? Jak wygląda sytuacja na rynku surowców i czy potencjalni kupujący muszą przygotować spore sumy na zakup? W czwartym kwartale 2022 r. cena brykietu z miału węglowego waha się od 750,00 zł do nawet 1 500,00 zł za tonę.

Nadmienić należy, iż odrębnym zagadnieniem jest cena samej brykieciarki, jeżeli ktoś woli zaopatrzyć się w maszynę, a nie wyprodukowany już surowiec. Cena brykieciarki ręcznej inaczej prasy do brykietu zaczyna się od ok. 300,00 zł, a jej koszt będzie się wahał, w zależności od modelu i konkretnych parametrów nawet w granicach kilkunastu tysięcy złotych.