Wraz z nadchodzącą zimą i stale rosnącymi cenami konwencjonalnych źródeł energii, Polacy coraz częściej kierują wzrok w stronę alternatywnych źródeł opału. Niezwykle popularne wśród kupujących stały się paliwa powstające z tzw. biomasy. Do tego typu paliw należy m.in. będący przedmiotem tego artykułu brykiet z siana. W poniższym tekście weźmiemy pod lupę właśnie ten rodzaj paliwa opałowego.
Kupujący mogą się zastanawiać czy brykiet z siana jest ekonomicznym rozwiązaniem na ogrzanie domu nadchodzącej zimy? Czy pozwoli nam to zaoszczędzić pieniądze? Jakie opinie na temat tego produktu możemy zaobserwować wśród forumowiczów? Odpowiedzi na te pytania, a także informacje dotyczące kaloryczności brykietu z siana, ceny za tonę, jak i informacje jak przygotować brykiet z siana samodzielnie, przedstawiamy naszym czytelnikom poniżej.
Spis treści
Brykiet z siana – opinie na forum
Na forum możemy zauważyć wiele osób decydujących się na palenie tej zimy brykietem z siana. Forumowicze argumentują, iż ceny węgla, jak również innych tradycyjnych paliw stale idą w górę, a przecież nie jest to paliwo niezamienne. Węgiel można zastąpić brykietem z siana, jak i jego odmianą zrobioną z przetworzonych trocin czy trawy. Ogrzewanie takim surowcem okazuje się być dużo tańsze, a dla tych posiadający stały dostęp do siana np. rolników, również niezwykle wygodne. Zamiast pozbywać się siana, można je zebrać, przechować i niewielkim kosztem przerobić na taki materiał opałowy.
Niektórzy z forumowiczów wyrażają odmienne opinie, sugerując, że pomysł palenia brykietem z siana opłaca się tylko i wyłącznie na dużą skalę, a dla pojedynczych osób będzie to bardzo angażujące przedsięwzięcie, prowadzące do nieopłacalności. Ministerstwo środowiska nie wskazuje obecnie jakichkolwiek przeciwwskazań odnośnie palenia brykietem z siana, a samo rozwiązanie jest także niezwykle ekologiczne, gdyż wykorzystuje tzw. biomasę czyli naturalne odpadki, które zostają w ten sposób ponownie wykorzystane.
Sprawdź również – Brykiet z trawy – jak zrobić, opinie na forum, parametry, cena
Brykiet z siana i papieru – opinie
Analizując zagadnienie brykietu, należy zauważyć, iż obecnie na rynku dostępnych jest wiele odmian brykietu z biomasy. Czy odmiana brykietu z siana i papieru różni się znacząco od innych odmian? Warto wskazać na to, że brykiet z siana można bez problemu łączyć ze starymi gazetami, makulaturą czy innymi drobnymi odpadkami naturalnymi. Papier jest materiałem, który może być łączony z sianem właśnie przy produkcji brykietu.
Brykiet z siana i papieru jako alternatywne źródło opału charakteryzuje się, podobnie do innych, wspomnianych wyżej odmian brykietu, wysoką wartością opałową. Na podkreślenie zasługuje również kwestia, iż zależnie od pozyskanej biomasy, jakość brykietu z siana będzie się różnić. Biomasa z mokrego, zgniłego siana będzie dużo niższej jakości od brykietu siana prawidłowo składowanego i wysuszonego. Pomimo tego, parametry brykietu z siana zdecydowanie przemawiają za jego zakupem.
Jak zrobić brykiet z siana?
Czytelnicy artykułu, jak i potencjalni kupujący brykietu z siana, mogą zastanawiać się, jak samodzielnie zrobić brykiet z siana? Ile może trwać zrobienie brykietu z siana? Czy jest to kosztowne przedsięwzięcie? Czy nie posiadająca doświadczenia osoba jest w stanie poradzić sobie z taką czynnością? Poniżej prezentujemy czytelnikom kilka sprawdzonych porad i technik.
Brykiet to inaczej silne prasowanie suchego siana. Dochodzi do niego na kilka sposobów m.in. przez wytłaczanie, jak i formowanie przy pomocy prasy hydraulicznej. W obu tych przypadkach dochodzi do silnego sprasowania surowca. Forumowicze wskazują, iż dla wielu osób dobrym rozwiązaniem jest zakup niedrogiej brykieciarki, a małą produkcję może przeprowadzić nawet przy pomocy zwykłej domowej maszynki do mięsa.
Brykiet z siana – kaloryczność
Brykiet z siana jako alternatywne źródło opału charakteryzuje się, podobnie do innych odmian brykietu, wysoką wartością opałową. Czy jest to opłacalne źródło opału? Jak wygląda jego kaloryczność w porównaniu do innych odmian brykietu? Odpowiadamy poniżej.
Brykiet z siana cieszy się sporym uznaniem i popularnością wśród kupujących. Zdecydowanie największą zaletą brykietu z siana jest jego wysoka kaloryczność, która waha się w granicach od 15 do 25 MJ/k w zależności od jakości produktu. Aby zachęcić kupujących do swojego produktu, producenci poświadczają odpowiednio wysoką kaloryczność posiadanymi certyfikatami, co jedynie podnosi poziom atrakcyjności kupowanego produktu.
Sprawdź również – Brykiet z miału węglowego – opinie na forum, parametry, cena, jak zrobić?
Brykiet z siana – cena
A więc jedyne co pozostaje, to odpowiedzieć na pytanie, ile w tej chwili wynosi cena brykietu z siana? Wszystkim zainteresowanym odpowiadamy zatem poniżej. Brykiet z siana lub słomy sprzedawany jest przeważnie w belach. W zależności od wagi i wielkości takiej beli, cena będzie wynosić od ok. 40,00 zł za sztukę ważącą od ok. 10 kg. Im większe zamówienie, tym bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie dla kupujących brykiet z siana.
Warto nadmienić, iż aby samemu produkować brykiet z trawy lub słomy warto będzie zaopatrzyć w brykieciarkę. Cena brykieciarki ręcznej inaczej prasy do brykietu zaczyna się od ok. 300,00 zł i w zależności od modelu i konkretnych parametrów może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Najdroższe modele brykieciarki skierowane są zdecydowanie do profesjonalnych podmiotów zajmujących się działalnością gospodarczą w tym przedmiocie.