Będąc posiadaczem balkonu oraz tarasu, już wczesną wiosną zaczynamy budzić życie na balkonie. Dekoracyjne światełka to hit ostatnich lat, lampiony, donice z kwiatami na balkon, meble, podwieszane huśtawki, różnego rodzaju fotele z palet, świece. Te wszystkie elementy wprowadzają niesamowity nastrój na naszym balkonie. Jednak jak jest w przypadku kwiatów balkonowych wieloletnich?
Sprawdź również – płytki Cerrad opinie
Możliwości przystrojenia naszego balkonu mamy wiele. Nawet malutkie balkony mogą zachwycać swoją urodą i pięknem. Nie musimy się martwić, jeżeli nasz balkon jest wąski bądź mało ustawny. Przy odrobinie wyobraźni oraz możliwościach, jakie mamy, efekt zaskoczy każdego. Jedna z popularniejszych metod zdobienia balkonu należą kwiaty. Rośliny w każdym miejscu sprawdzają się świetnie, ponieważ wprowadzają naturalność oraz życie. Kwiaty, które wybieramy na balkon, muszą być jednak dobrze dobrane do panujących warunków. Nikogo to nie dziwi, że nasze balkony są usytuowane w różnych miejscach. Bardziej zacienionych lub nasłonecznionych. Od strony wietrznej lub od strony ulicy.
Dlatego przed dokonaniem trafnego wyboru, warto sprawdzić, jakie kwiaty będą pasowały do naszego balkonu. Pragniemy pomóc i w dzisiejszym artykule przedstawiamy kwiaty balkonowe. W pierwszej kolejności, jakie nazwy kwiatów balkonowych możemy spotkać, które kwiaty balkonowe lubią słońce, które nadają się na słońce i wiatr. Jakie kwiaty na zacieniony balkon, które kwiaty na balkonie będą odmianami wieloletnimi. Poruszymy jeszcze jeden ważny temat. Jak zabezpieczyć kwiaty na balkonie na czas naszego urlopu.
Spis treści
Kwiaty balkonowe – nazwy
Miłośnicy roślin znają wiele różnych nazw kwiatów balkonowych. Doskonale wiedzą, jakie odmiany nazw noszą poszczególne gatunki, ponieważ czasami jeden kwiat posiada kilka imion. W zależności od regionu tak będzie nazywany. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kwiatami na balkon, ich nazwy mogą za wiele nie mówić. W zależności od tego, jaka odmiana nas interesuje, taka nazwa będzie dostępna. Czasami nawet kolory mogą zmienić nazwę kwiatów.
Najpopularniejsze nazwy kwiatów balkonowych są dosyć powszechne i wiele osób je zna, choć może się tak zdarzyć, że nazwy kwiatów są nam znane jednak ich wygląd nie do końca. Bądź odwrotnie, znamy kwiaty z wyglądu, ale nazwy nie znamy. Najbardziej znane nazwy kwiatów balkonowych to: lawenda, bratki, dzwonek, fuksja, pelargonie. Dodatkowo rośliny często uprawiane na balkonie to mięta czy bazylia.
Warto sprawdzić, które kwiaty będą pasowały na nasz balkon. W zależności od tego, jakie warunki dominują na naszym balkonie, takie kwiaty warto dobierać. W przeciwnym wypadku nasza praca może nie przynieść oczekiwanego efektu. W pierwszej kolejności zobaczmy, jakie kwiaty balkonowe zwisające lubiące słońce, możemy posadzić.
Kwiaty balkonowe – zwisające lubiące słońce
Kwiaty są bardzo delikatnymi roślinami, dlatego podczas uprawy, musimy zapewnić odpowiednie warunki naszym roślinom. Jeżeli chcemy posadzić na naszym słonecznym balkonie zwisające kwiaty, upewnijcie się, które gatunki będą najlepsze.
Dodatkowo pielęgnacja kwiatów w nasłonecznionych miejscach nie będzie taka sama jak uprawy w zacienionych obszarach. Kwiaty balkonowe, które zwisają, dodatkowo mogą wprowadzić fantastyczny wygląd, ponieważ będą widoczne również z ulicy. Dzięki tym roślinom jesteśmy w stanie stworzyć niezwykłe kwiatostany rozciągające się na całej długości balkonu.
Do kwiatów balkonowych zwisających lubiących słońce zaliczamy kwiaty takie jak:
- Pelargonia
- Prusznik Victoria
- Żagnin
- Rodochilton
- Pilea
- Surfinia
- Petunia
- Wilec.
Te rośliny znakomicie odnajdują się w nasłonecznionych miejscach, nie są im straszne warunki panujące na balkonach. A co ważne, niesamowicie wyglądają. Kwiaty balkonowe, które lubią słońce, nie zawsze lubią wiatr. A na balkonach, zwłaszcza wysokich wiatr może być uciążliwy dla naszych upraw.
Kwiaty balkonowe – lubiące słońce i wiatr
Wiatr podczas upałów dla nas bywa ukojeniem, jednak nasze kwiaty na balkonie mogą źle reagować na wiatr. Dlatego uważajcie na swoje rośliny. Jeżeli chcecie, aby wasze kwiaty na balkonie nie zostały zniszczone przez wiatr, wybierające takie odmiany, które lubią słońce oraz wiatr.
Do kwiatów balkonowych lubiących słońce i wiatr należy dobrze wszystkim znana lawenda. Ta roślina znosi naprawdę dużo. Susza nie jest dla niej zagrożeniem, podobnie jak wiatr, czy nawet lekkie przymrozki. Lawenda jest bardzo dobrym wyborem na balkon, oprócz pięknego wyglądu, daje nam piękny zapach oraz chroni przed komarami.
Następnym kwiatem na słoneczny i wietrzny balkon jest Ligustr. Pochodzi z Europy oraz Azji, przez co wykazuje ogromną odporność na zmienne warunki.
Zobaczmy jeszcze, które kwiaty na zacieniony balkon warto wybrać.
Kwiaty balkonowe do cienia
Jeżeli nie lubimy spędzać czasu na słońcu i wybieramy balkon zacieniony, nie musimy się obawiać, że nie będziemy mogli uprawiać kwiatów balkonowych w cieniu. Wybór jest całkiem spory.
Kwiaty balkonowe do cienia to niecierpek walleriana, fuksja, begonia bulwiasta, lobelia przylądkowa, plektrantus koleusowaty, kalmia.
Cień nie oznacza braku kwiatów na naszym balkonie. Jedynie musimy poznać odmiany roślin dobrze znoszące takie warunki.
Kwiaty, które wybieramy na nasz balkon, często są roślinami jedno lub kilku letnimi. Dlatego sprawdzamy dla Was, jakie kwiaty balkonowe wieloletnie warto wybrać.
Kwiaty balkonowe wieloletnie
Kwiaty balkonowe wieloletnie to doskonałe rozwiązanie, nie tylko na czas wiosenno letni, ale także na czas jesienno zimowy. Zwłaszcza jeżeli wybierzemy kwiaty o intensywnych zielonych liściach. Jeżeli przestaną kwitnąć, ich liście dalej mogą zdobić nasze balkony.
Do kwiatów wieloletnich na balkon zaliczamy takie odmiany jak:
- Żurawki
- Pstrolistka sercowata
- Heucherelle
- Funkie
- Bergenie sercowate
Te kwiaty na balkon będą z nami przez wiele lat. Co ważne, podczas jesiennych szarych wieczorów będą przypominały nam miłe letnie wieczory.
Tylko jak zabezpieczyć nasze kwiaty na balkonie przed wyjazdem na urlop? Specjalnie dla Was sprawdzamy najlepsze metody.
Jak zabezpieczyć kwiaty balkonowe przed wyjazdem na urlop?
Jeżeli uprawiamy kwiaty na balkonie, nie zawsze wiemy, jak zabezpieczyć kwiaty balkonowe przed wyjazdem na urlop. Podczas naszej nieobecności pozostawienie roślin bez podlewania grozi uschnięciem. Tego oczywiście nie chcemy.
Nie martwcie się na zapas. Zabezpieczenie kwiatów balkonowych przed wyjazdem na urlop jest bardzo proste. Pierwsze, ściągnijcie rośliny z miejsc najbardziej nasłonecznionych. Możecie je również schować w domu.
Możecie także kupić lub zrobić dozowniki wody. Po wbiciu do donic woda będzie systematycznie nawadniać ziemię w donicy. Możecie zastosować jeszcze kule silikonowe, które utrzymują wilgoć ziemi.
Najlepszym rozwiązaniem jest poproszenie zaufanej osoby, aby podlewała nasze kwiaty, jeżeli nie mamy nikogo takiego, powyższe rozwiązania będą idealne.