Węgiel z Indonezji – opinie na forum, parametry, kaloryczność, gdzie kupić, cena

Węgiel z Indonezji - opinie na forum, parametry, kaloryczność, gdzie kupić, cena (1)

Zima czeka na nas tuż za rogiem, a w niektórych regionach w kraju możemy zauważyć jej pierwsze oznaki. Razem ze zmieniającą się pogodą, krótszymi dniami i ciemnymi popołudniami, zmieniają się także nastroje Polek i Polaków. Nadchodząca zima będzie szczególna ze względu na sytuację na rynku stałych paliw oraz napięcie na arenie międzynarodowej, w szczególności za naszą wschodnią granicą, a dokładnie chodzi tutaj o trwający już od kilku miesięcy konflikt na wschodzie.

Głośni sceptycy, już od kilku miesięcy ogłaszali, że może zabraknąć czym palić w piecach i ogrzewać nasze domy i mieszkania. Czy jest to prawda? Wieści o braku dostępności m.in. węgla w polskich kopalniach, sprawiła iż wielu w pośpiechu udało się do lokalnych i regionalnych składów opałowych. Czy polski węgiel to jednak jedyne wyjście? Już w sierpniu i wrześniu do polskich portów dotarły pierwsze statki z węglem Australii, RPA oraz Indonezji. To właśnie węgiel z Indonezji weźmiemy pod lupę w poniższym tekście.

Węgiel z Indonezji – opinie na forum

W takim razie, jakie pojawiają się opinie na forum odnośnie węgla z Indonezji? Po dotarciu do Polski pierwszych statków załadowanych indonezyjskim węglem w sieci pojawiły się skandaliczne filmy pokazujące rzekomo surowiec, który rozpada się w rękach i bardziej przypomina błoto niż węgiel. W ten sposób w sieci rozlała się fala hejtu w opiniach na forum. Czy rzeczywiście jest tak źle? Jakie opinie na temat węgla z Indonezji pojawiają się na forum? Jaką jakość przedstawia zagraniczny surowiec? Jakie ma parametry, kaloryczność? Ile zapłacimy na tonę? Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na te oraz inne pytania.

Niestety, przytłaczająca większość opinii na temat węgla z Indonezji na forum jest negatywna. Forumowicze wskazują, iż surowiec ma znacznie niższą jakość niż polski węgiel. Pojawiają się również informacje, że z jednej tony węgla z Indonezji możemy uzyskać jedynie od 15 do 20 % węgla, który jest zdatny do palenia według krajowych norm. A zatem z tony zakupionego węgla do opału użyjemy tylko 200 kg, gdyż reszta to odpad.

Jakie jeszcze pojawiają się opinie użytkowników, którzy stosują węgiel z Indonezji? W tym przypadku ze świecą szukać pozytywnych opinii na forum. Zdecydowana większość odradza zakup tego surowca opałowego, głównie przez wzgląd na nie tylko jego strukturę, ale i wysoką wilgotność. Paląc węglem z Indonezji, może pojawić się zwiększone ryzyko powstawania sadzy, który w konsekwencji może osadzać się na przewodach kominowych.

Sprawdź również – Ekogroszek kolumbijski workowany – opinie klientów na forum, gdzie kupić, parametry, jaka cena?

Węgiel z Indonezji – parametry

Pomimo przytłaczającej ilość negatywnych opinii warto przedstawić parametry opału z Indonezji. Czy rzeczywiście różnią się one znacząco od np. polskiego węgla z kopalni Janina lub kopalni Wujek? Niestety, nie znamy dokładnych parametrów węgla z Indonezji. Wiemy natomiast, że węgiel z tego kraju charakteryzuje się niższą jakością opałową niż polski węgiel. Pomimo tego, Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie zauważyło problemu w wątpliwej jakości importowanym produkcie. Władze wskazują, iż w obecnej chwili nawet słabszej jakości produkt jest na wagę złota. Ale czy Polacy powinni być zdani na palenie przez zimę takim surowcem. 

Nie jest to z pewnością dobra wiadomość dla potencjalnych kupujących. Wydając pieniądze w tak ciężkich czasach, powinniśmy skupić na zakupie najlepszej jakości surowca dostępnego na naszym rynku. Warto wskazać, iż kupując w polski produkt zapewniamy, iż wydane środki zostaną wstrzyknięte z powrotem w polską gospodarkę.

Węgiel z Indonezji – parametry:

  • W tym przypadku jedyną informację jaką posiadamy jest to, że kaloryczność i jej wartość średnia wynosi około 25 MJ/kg.
  • Eksperci na forum oceniają, że zawartość siarki wynosi około 0.7%.
  • Rozdrobnienie na poziomie około 0.10-0.40 mm.
  • Wilgotność na poziomie około 20%.

Węgiel z Indonezji – kaloryczność

Bezpośrednio powiązany z tematyką parametrów jest temat kaloryczności odmiany węgla jakim jest węgiel z Indonezji. Jaka jest zatem jego kaloryczność? To zagadnienie jest kluczowe dla każdego potencjalnego kupującego. Zebrane informacje przedstawiamy poniżej.

Kaloryczność węgla z Indonezji wynosi w granicach 25 MJ/kg. Jak widać zakres jest stosunkowo szeroki, a często brak jest konkretnych informacji dotyczących kaloryczności danego produktu. Kolejnym minusem jest potencjalna wysoka zawartość PM10 oraz PM2,5, które są w znacznym stopniu szkodliwe dla naszego zdrowia, z powodu uwalniana metali cieżkich podczas spalania. Nie jest też dobrze, kiedy mówimy o innych parametrach, takich jak wilgotność czy zasiarczenie.

Sprawdź również – Ekogroszek z Australii – testy, opinie na forum, parametry, gdzie kupić, cena za tonę

Węgiel z Indonezji – gdzie kupić?

Jeżeli pomimo przedstawionych powyżej informacji nadal zastanawiacie się nad zakupem węgla z Indonezji, poniżej przedstawiamy informacje na temat potencjalnych sprzedawców surowca.

Nie ma obecnie wielu sprawdzonych informacji na temat gdzie można zakupić węgiel z Indonezji. Duże składy opałowe, które zamówiły surowiec nie mogły dopuścić go do sprzedaży ze względu na słabą jakość. Obecnie brak jest wiadomości, aby ten trend miał się zmienić. Co warto podkreślić, polskie porty nie widzą również możliwości na wielkie transporty zagranicznego węgla, gdyż nie mają one miejsca na składowanie i transport surowca w głąb kraju. Okazać się więc może, iż temat węgla z Indonezji będzie za kilka miesięcy już jedynie nieudanym epizodem z przeszłości.

Węgiel z Indonezji – cena

Po tak przedstawionym zarysie informacji na temat węgla z Indonezji, jedyne pytanie na które pozostaje odpowiedzieć naszym Czytelnikom, to ile kosztuje surowiec z Azji. Czy jest to jakkolwiek opłacalne przedsięwzięcie? Jaka jest cena za tonę węgla z Indonezji? Przedstawiamy poniżej.

Wskazuje się, iż cena węgla importowanego z Indonezji wynosi od ok. 3 000 do nawet 4 500 zł za tonę. Jest to stosunkowo wysoka cena, tym bardziej że płacimy za potencjalnie gorszej jakości produkt. Jak słychać od sprzedawców, jest to mało atrakcyjny produkt o wątpliwej jakości, a na polskim rynku z pewnością znajdziemy lepszej jakości węgiel ze sprawdzonych kopalni.