Węgiel i ekogroszek Ziemowit – parametry, kaloryczność, opinie na forum, cena

Węgiel i ekogroszek Ziemowit - parametry, kaloryczność, opinie na forum, cena (1)

Wraz z czekającą na nas za rogiem zimą i krytyczną sytuacją na rynku paliwowym, jak też utrzymującą się niestabilną sytuacją na arenie międzynarodowej, analitycy i specjaliści podtrzymują stanowisko i wystawiają opinie, iż tegoroczny sezon grzewczy może być dla przeciętnego Polaka dużo trudniejszy niż sezony poprzednie. Sytuacji nie poprawiają również informacje o ogromnym popycie na krajowym rynku surowców cieplnych. Wielu kupujących, w związku z uczuciem zagrożenia za wszelką cenę poszukuje najlepszego rozwiązania na ogrzanie domu czy mieszkania tej zimy. 

Większość kupujących zastanawia się, jaka jest najlepsza opcja na tegoroczny sezon grzewczy. Klasyczne paliwo opałowe? A może jego tańsze, lecz również wydajne alternatywy np. pellet czy ekogroszek. Wychodząc naprzeciw utrzymującemu się popłochowi przedstawiamy na chłodno zagadnienie węgla Ziemowit czyli polskiego węgla z kopalni Ziemowit. Poniżej przedstawiamy zagadnienia takie jak jego parametry, kaloryczność, a także cena za tonę. Przybliżymy także co na temat węgla Ziemowit sądzą forumowicze, a także przedstawimy inny produkt kopalni – ekogroszek Ziemowit. 

Węgiel orzech Ziemowit – opinie na forum

W tym miejscu musimy przybliżyć naszym Czytelnikom zagadnienie samej kopalni Ziemowit. Kopalnia Węgla Kamiennego Ziemowit znajduje się w Lędzinach w Małopolsce. Kopalnia należy do PGG – Polskiej Grupy Górniczej, a pierwsze prace projektowe i budowa kopalni rozpoczęły się podczas II wojny światowej. Kopalnia rozpoczęła wydobycie w grudniu 1952 r. Czy tak bogata historia oznacza, że węgiel orzech Ziemowit jest produktem wartym zakupu? 

Należy podkreślić, iż węgiel orzech z kopalni Ziemowit przyciąga wielu kupujących. W szczycie paniki związanej z paliwami opałowymi, kopalnia Ziemowit, podobnie jak wiele innych polskich kopalń przeżyła ogromne zainteresowanie wydobywanym węglem, a pod kopalnią tworzyły się ogromne kolejki osób, często również spoza regionu. 

Zatem, jakie panują opinie na forum odnośnie węgla Ziemowit? Przede wszystkim na forum, które poświęcone jest tematyce ogrzewania znaleźć można szereg opinii użytkowników, którzy stosując węgiel orzech z kopalni Ziemowit. Najczęściej pojawiające się opinie wskazują na przychylność co do palenia tego rodzaju węglem w kotłach grzewczych. Klienci wskazują dość dobry poziom kaloryczności i spiekalność. Dodatkowo opinie odnoszą się do tego, że jest to naprawdę dobry płomienny węgiel dostępny na rynku.

Sprawdź również – Węgiel z Indonezji – opinie na forum, parametry, kaloryczność, gdzie kupić, cena

Ekogroszek Ziemowit – opinie klientów

W tym momencie warto nakreślić, iż węgiel orzech nie jest jedynym produktem proponowanym przez kopalnię Ziemowit. W ofercie znajdziemy również ekogroszek Ziemowit, czyli paliwo alternatywne dla tradycyjnych źródeł opału jak np. węgiel kamienny. Czy ekogroszek Ziemowit jest dobrym produktem? Jakie opinie wśród forumowiczów posiada ekogroszek Ziemowit? 

Więc czy warto zdecydować się na zakup ekogroszku z kopalni Ziemowit? Ekogroszek od lat zyskuje popularność wśród forumowiczów, pozostając jedną z lepszych opcji dla tych, którzy nie zdecydowali się na węgiel. Na forum znajdziemy tylu przeciwników ekogroszku, jak i zwolenników. Zwolennicy tego rozwiązania wskazują na świetną wartość opałową ekogroszku Ziemowit, a przeciwnicy m.in. na potencjalne problemy z sadzą czy pyłem po paleniu w piecu czy kominku. 

Kopalnia Ziemowit węgiel – opinie

Czy warto w takim razie zdecydować się na węgiel z kopalni Ziemowit? Należy wskazać, iż w obecnych czasach czyli czasach szalejącej inflacji warto decydować się na krajowe surowce. Dzięki temu wydane pieniądze mogą zostać z powrotem wstrzyknięte w polską gospodarkę. 

Należy również wskazać, iż zdecydowana większość kupujących wskazuje węgiel jako najlepsze rozwiązanie na nadchodzącą zimę, przede wszystkim charakteryzuje stosunkowo wysoką jakością opałową, a co za tym idzie świetnie sprawdzi się zarówno podczas mniej, jak i bardziej wymagających temperaturowo zim. Forumowicze wskazują również na dobrą jakość polskiego surowca. Kopalnia Ziemowit proponuje dobrej jakości, krajowy węgiel, który będzie się długo palił i utrzymywał wysoką temperaturę w kotłach i piecach. 

Sprawdź również – Węgiel z Bogdanki – jakiej jest jakości, opinie na forum, parametry, gdzie kupić?

Węgiel Ziemowit – kaloryczność

Kluczowym tematem związanym z zakupem surowca takiego jak węgiel jest znajomość jego parametrów, w tym najważniejszego – jego kaloryczności. A więc jaką kalorycznością cechuje się węgiel orzech z kopalni Ziemowit? Kaloryczność tej odmiany węgla wynosi od 25 do 26 MJ/kg. Jednakże, warto pamiętać, że nie tylko kaloryczność będzie wyznacznikiem jakości węgla. 

Węgiel ziemowit jest też rodzajem węgla kamiennego klasyfikowanym jako węgiel gruby. Ma to ścisły związek z granulacją produktu, a dokładnie w wielkością brył, które to mają średnicę od ok. 20 do aż 80 mm. Węgiel kamienny z kopalni Ziemowit będzie palił się długim i jasnym płomieniem. 

Węgiel Ziemowit – parametry

Jednakże, należy pamiętać, że nie tylko kaloryczność jest tutaj wyznacznikiem jakości węgla. Niezwykle istotne będą też parametry jego wilgotności, zawartości siarki czy popiołu. W stosunku do nich wszystkich istnieje jedna zasada – im mniejsza jest ich ilość, tym węgiel mniej zanieczyści nasz piec, ale też naturalne środowisko wokół nas. 

Węgiel ziemowit ma świetne parametry. Zgodnie z podawanymi przez producenta informacjami zawartość popiołu w granicach od 5 do 9%, zaś zawartość siarki tylko od 0,81 do 1%. Takie parametry czynią węgiel z kopalni Ziemowit całkiem atrakcyjnym produktem. Ważna jest również wilgotność, gdyż jej poziom wskazuje, jak dużo energii będzie musiało zostać straconej na podgrzenia i odparowanie wody, która znajduje się w węglu. Niestety, brak jest informacji na ten temat. 

Węgiel Ziemowit – parametry:

  • Węgiel charakteryzuje się dość niskim poziomiem spiekalność wynoszący – RI 0-5
  • Kaloryczność węgla  z kopalni Ziemowit wynosi 26-27 Mj/kg.
  • Ziarnistość na średnim poziomie 50.00.
  • Popiół na średnim poziomie 7%.
  • Siarka na poziomie średnim około 0.90%.

Węgiel Ziemowit – cena

A więc jedyne pytanie, na które pozostało nam opowiedzieć naszym Czytelnikom w tym momencie, to ile obecnie wynosi cena za tonę tego surowca. Jaką kwotę będzie musiał wyłożyć zainteresowany zakupem, aby nabyć węgiel z kopalni Ziemowit? Odpowiadamy już teraz poniżej. 

Należy wskazać, iż w zależności od źródła, z którego kupimy węgiel cena będzie się różniła.

Zaopatrując się w niego bezpośrednio z kopani będziemy musieli wydać od 1470 zł za tonę. Węgiel z kopalni ziemowit jest obecnie sprzedawany zarówno stacjonarnie u producenta, jak i u sprzedawców detalicznych czyli autoryzowanych. Kupując np. przez OLX czy Oferteo będziemy musieli godzić się na wydanie większej ilości pieniędzy.