Elektrycy są podzielni na różne kategorie, ponieważ nie każdy ma takie same uprawnienia, co jest zrozumiałe, w różnych pracach jest potrzebne inne wyszkolenie. Podstawowe uprawnienia elektryczne ma każdy z nich, ale rozszerzenia elektrycy wyrabiają sobie na własną rękę lub są kierowani z zakładu pracy. Prosząc o pomoc w domu elektryka, warto, sprawdzić, jakie i czy w ogóle ma uprawnienia, ponieważ samouków jest wielu, jednak takie prace nie będą potwierdzone pieczątką elektryka.
Elektrycy również interesują się tematem uprawnień, ponieważ dodatkowe kwalifikacje pozwalają na zdobycie lepszej pracy. Z tego względu postanowiliśmy umieścić rzeczowy wpis o uprawnieniach SEP, ponieważ są to dokumenty pozwalające na rozwijanie się w zawodzie oraz zdobycie naprawdę dobrej pracy.
W dalszej części opisujemy uprawnienia SEP rodzaje, rodzaje uprawnień SEP G1 oraz rodzaje uprawnień SEP do 1 kV. Dołączamy informacje o uprawnieniach SEP do pomiarów, zdradzamy, czy uprawnienia SEP trzeba odnawiać oraz jaka jest cena uprawnień SEP do pomiarów.
Sprawdź również – Aktualna stawka roboczogodziny w budowlance 2023 – co zawiera stawka roboczogodziny?
Spis treści
Uprawnienia SEP rodzaje
Początkujące osoby w zawodzie elektryka, w utrzymaniu ruchu lub stawiający swoje pierwsze kroki z instalacjami gazowymi bardzo często sprawdzają, jakie są uprawnienia SEP, ponieważ chcą zdobyć obszerną wiedzę oraz wartościowe dokumenty. Przez takie ambicje, pytania o rodzaje uprawnień SEP powielają się na wielu stronach, dlatego postanowiliśmy raz na zawsze wyjaśnić tę kwestię i zdradzamy, jakie są rodzaje uprawnień SEP.
Stanowiący zagadkę skrót SEP w rozwinięciu jest Stowarzyszeniem Elektryków Polskich, dlatego już na wstępie możecie się domyślać, że uprawnień SEP jest kilkanaście, ponieważ każdy rodzaj uprawnia elektryka do wykonywania innego rodzaju pracy przy instalacjach elektrycznych.
Rodzaje uprawnień SEP wyróżniają różne kategorie, które są jasno opisane, każdy instalator musi przestrzegać obowiązujących zasad. W przypadku, kiedy ma jedno uprawnienie SEP wykonywanie pracy, na które potrzebny jest inny rodzaj uprawnienia SEP, jest zabronione. Potwierdzeniem na posiadanie konkretnego rodzaju uprawnienia SEP jest poświadczenie zgodności instalacji z imienną pieczątką, na której jest znak uprawnień.
W naszym kraju rodzaje uprawnień SEP to kwalifikacje potwierdzone literką G, E i D.
Uprawnienia SEP G1 – rodzaje
Najczęściej zdobywanym rodzajem uprawnień SEP jest rodzaj G1, ponieważ uprawnia do wykonywania wielu zadań oraz prac elektrycznych, które są wymagane oraz regulowane przepisami prawnymi. Rodzaje uprawnień G1 dzielą się na podkategorię, dlatego jeden elektryk może mieć aż trzy różne rodzaje uprawnień SEP G1, G2, G3.
Dla lepszego zrozumienia rodzajów uprawnień SEP G1 poniżej opisujemy, czego poszczególna kategoria dotyczy.
- Uprawnienia SEP G1 dla osób pracujących przy sieciach oraz instalacjach elektroenergetycznych, które produkują oraz zużywają prąd. Elektryk może wtedy wykonywać prace przy tradycyjnych instalacjach elektrycznych, przy zespołach prądotwórczych powyżej 50 kW, przy elektrolizie, oświetleniu ulicznym, przy urządzeniach elektrotermicznych.
- Uprawnienia SEP G2 dla instalatorów, którzy sprawdzają oraz prowadzą użytkowanie instalacji i ciągów cieplnych. W tym przypadku instalator może przeprowadzić odbiór kotła wodnego lub parowego o mocy większej niż 50 kW, instalować pompy ciepła, wentylatory, nadmuchy i ssawki powyżej 50 kW, odbierać piece przemysłowe powyżej 50 kW.
- Uprawnienia SEP G3 dla osób zajmujących się instalacjami gazowymi. W tym przypadku mogą monitorować przemysłowe sieci gazowe, gazowe turbiny, instalacje gazowe powyżej 5 kPa, urządzenia do kumulacji gazowych paliw oraz oczyszczalnie gazowe.
Uprawnienia SEP do 1 kV – rodzaje
Rodzaje uprawnień SEP do 1 kV umożliwiają pracę elektryka ze wszystkimi możliwymi instalacjami elektrycznymi oraz maszynami, które nie przekraczają 1 kV mocy. Na liście uprawnień SEP do 1 kV znajdziecie oczywiście wymienione wyżej G1 i G2.
Dodatkowo w skład rodzajów uprawnień SEP do 1 kV należy doliczyć uprawnienia E, które oznaczają pracę przy urządzeniach i instalacjach elektrycznych oraz uprawnienia z literką D, które oznaczają dozór wszystkich instalacji elektrycznych.
Uprawnienia SEP – pomiary
Początkujący elektrycy, jeżeli zastanawiają się, które uprawnienia SEP umożliwiają pomiary, to dobrze trafili. Zdradzamy, które z powyższych uprawnień SEP pozwolą robić pomiary, które są niezbędne do oddania instalacji elektrycznej.
Zgodnie z przepisami uprawnienia SEP pozwalające na pomiary to uprawnienia G1.
Uprawnienia SEP czy trzeba odnawiać?
Sprawdzacie także, czy uprawnienia SEP trzeba odnawiać. Takie informacje są bardzo ważne, dlatego od razu informujemy, że tak uprawnienia SEP trzeba odnawiać. Oczywiście nie musicie robić tego, co roku, ponieważ uprawnienia SEP trzeba odnawiać co pięć lat.
Uprawnienia SEP pomiary – cena
Duża popularność jest wokół uprawnienia do pomiarów, dlatego sprawdzamy, jaka jest cena uprawnień SEP do pomiarów. Oczywiście nie dajcie się nabrać na oferty, które gwarantują uprawnienia elektryczne od 30 złotych. Uprawnienia SEP na pomiary są droższe, cena zaczyna się od 400 złotych.