Ogrzewanie w naszych domach jest niezbędnym elementem i głównym źródłem ciepłej wody. Bez ogrzewania nie jesteśmy w stanie funkcjonować podczas jesieni oraz srogiej zimy. W niektórych domach ogrzewanie jest potrzebne przez cały rok, aby móc korzystać ciepłej wody. Z tego względu, w każdym domu oraz mieszkaniu ogrzewanie jest wymogiem technicznym. Bez instalacji cieplnej nasze budynki nie otrzymają odbioru budowy. Jednak czym grzać w piecach, czy warto stosować ekogroszek, ile kosztuje i na ile starcza tona tego surowca?
Sprawdź również – Ekogroszek Czeski opinie zalety i wady, czy warto stosować?
Rodzaje ogrzewań możemy wybierać, na rynku pojawia się ich cała masa, w związku z tym może wybrać spośród nich takie, jakie chcemy. Możemy wybrać ogrzewanie z płaszczem cieplnym, kominek, ogrzewanie podłogowe, centralne na ekogroszek, elektryczne i gazowe.
To, jakie ogrzewanie zainstalujemy w naszym domu, zależy tylko i wyłącznie od naszych upodobań i zasobności portfela. Niekiedy może się okazać, że wybrane przez nas rozwiązanie jest niemożliwe, przez brak zamontowanego przyłącza np. gazu. Jednak w większości przypadków, możemy działać tak, jak chcemy. Oczywiście zgodnie z prawem budowlanym. Jednak ze względu na zawirowania gospodarcze i konflikt na bliskim wschodzie pojawia się pytanie, czy warto stosować ekogroszek, jeżeli tak, to na ile starcza tona?
Jeżeli zdecydujemy się na ogrzewanie centralne, możemy używać kilka rodzai surowca do palenia. Na rynku jest dostępny węgiel, koks, czy ekogroszek. My skupimy się na ostatnim opale, jakim jest ekogroszek. W związku z tym w poniższej części wpisu sprawdzamy, co to jest ekogroszek, jak pokruszyć węgiel na ekogroszek, tona ekogroszku na ile starczy, ile kosztuje tona ekogroszku?
Spis treści
Ekogroszek – co to jest?
W takim razie, czym jest ekogroszek i czy da się pokruszyć węgiel na ekogroszek? Ekogroszek jest surowcem do opału pozyskanym z węgla. Skład ekogroszku musi być odpowiednio dobrany. Proporcję, jakie należy zachować to 1% siarki oraz 10% popiołu. Popularność ekogroszku polskiego i czeskiego doprowadziła do produkcji pieca właśnie pod ten surowiec, który jest idealnym rozwiązaniem dla zapracowanych lub najzwyczajniej leniwych ludzi. Piece wyposażone są w automatyczny podajnik, dlatego nie musimy codziennie podkładać, cały zaprogramowany system będzie dokładał ekogroszek za nas.
Ekogroszek w pierwszej fazie był zwykłym odpadem produkcyjnym. Oczywiście składy węgla prowadziły sprzedaż tego materiału w dużo niższych cenach, zatem rodzi się pytanie, ile kosztuje tona ekogroszku i na ile starczy? W momencie, w którym sprzedawcy zorientowali się, jak dużym zainteresowaniem cieszy się ekogroszek, ruszyła produkcja. Podczas masowej produkcji ekogroszku oraz dużej sprzedaży, zauważono, że surowiec jest efektywniejszy, wytwarzający więcej ciepła niż zwykły węgiel. Co ważne ekogroszek jest ekologicznie lepszym materiałem niż tradycyjny węgiel. Dzieje się tak za sprawą wstępnej obróbki oraz oczyszczeniu produktu.
Ekogroszek w stosunku do węgla, czy koksu ma mniejszą objętość, jego mniejsze kawałki nie powodują zapychania rusztu. Dodatkowo objętościowo dostajemy więcej surowca. Zakup ekogroszku jest możliwy na gotowe zapakowane worki lub luzem na tony, na ile starczy i ile kosztuje tona ekogroszku? Jednak tak jak już wspominaliśmy, ekogroszek jest pozyskany z węgla. Sprawdzamy zatem, jak wygląda produkcja, jak pokruszyć węgiel na ekogroszek?
Jak pokruszyć węgiel na ekogroszek?
W takim razie, jak pokruszyć węgiel na ekogroszek? Produkcja ekogroszku odbywa się przy pomocy specjalnych maszyn. Niekiedy możemy spotkać oferty maszyn do produkcji ekogroszku, jednak samodzielnie możemy jedynie pokruszyć węgiel. Zatem, jak pokruszyć węgiel na ekogroszek? Proces kruszenia węgla na ekogroszek rozpoczynamy od zmniejszenia dużych kawałków węgla kamiennego na mniejsze części. Ważne jest to, że węgiel musi posiadać wysoką kaloryczność. Otrzymane kawałki lądują na sicie, aby wydobyć odpowiednie wielkości kruszywa. Przyjęte wartości to od 5 do 25 mm.
Producenci ekogroszku podczas produkcji bardzo często używają kilku rodzai węgla, aby uzyskać najlepszą jakość oraz kaloryczność ekogroszku. W takiej postaci surowiec jest oczyszczany poprzez płukanie. Czynność jest konieczna, ponieważ resztki pyłu powstałe podczas kruszenia węgla na ekogroszek, mogłyby obniżyć jego jakość.
Po wyczyszczeniu ekogroszku przychodzi czas na suszenie. Wilgotność opału w końcowym momencie musi być na poziomie 5-10%. Dzięki takim parametrom nasz ekogroszek nie będzie pylił oraz się rozwarstwiał. Jeżeli producent wykona wszystkie powyższe czynności, to ma pewną receptę na sukces i zadowolenie klientów. Jak widzicie, kruszenie węgla na ekogroszek wymaga złożonego procesu.
Pytacie również, na ile starcza tona ekogroszku, zatem my odpowiadamy.
Tona ekogroszku – na ile starcza?
Jeżeli chcemy się dowiedzieć na ile starcza tona ekogroszku, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić jego kaloryczność. To właśnie te parametry odpowiadają za ciepło w naszym domu. A co za tym idzie, im więcej wytworzonego ciepła z jednego kilograma, to na dłużej wystarczy nam tona ekogroszku.
Kolejna sprawa to ustawienia naszego pieca centralnego. Piece na ekogroszek mają automatyczny podajnik, to na ile starcza tona ekogroszku zależy w głównej mierze również od ustawienia programu. W zależności od tego, jaką ilość nasz piec będzie pobierał i spalał, tak będziemy mogli przeliczyć wystarczalność jednej tony ekogroszku. Ogólnie przyjęta wartość spalania ekogroszku w domu wynoszącym 150 m², przy utrzymywaniu średniej temperatury w domu 21 stopni to 25 kilogramów ekogroszku dziennie. Przy takim spalaniu ekogroszku tona wystarczy nam na 40 dni.
Zostaje nam ostatnia kwestia do poruszenia. Ile kosztuje tona ekogroszku?
Ile kosztuje tona ekogroszku?
W takim razie, ile kosztuje tona ekogroszku? Ceny za tonę ekogroszku zależą od jego jakości i pochodzenia. Im wyższa cena, tym ekogroszek będzie lepszy a co za tym idzie droższy. Cena za tonę ekogroszku nie będzie taka sama we wszystkich punktach. W większych miastach możemy zapłacić więcej.
Jednak średnie ceny za tonę ekogroszku na rynku zaczynają się od 700 złotych, a kończą na 1300 złotych.
To ile będziemy musieli wydać w sezonie grzewczym na ekogroszek, zależy od spalania surowca oraz jakości, jaką wybierzemy.