Sauna w domu – czy warto? Koszt eksploatacji sauny w domu, wymiary

Sauna w domu - czy warto Koszt eksploatacji sauny w domu, wymiary

Sauna to pomieszczenie, w którym możemy się zrelaksować, odprężyć oraz naładować baterie. Podczas kojącego rytuału w saunie nasze ciało zostaje poddane oddziaływaniu wysokiej temperatury. Sesje w saunie mają rozkurczający, rozluźniający oraz zdrowotny wpływ na nasz ciało, oraz na nasze zmysły. Sauna poprawia wygląd naszej cery, włosów, zmniejsza bóle mięśni, dlatego sauna jest często polecana sportowcom. Dodatkowo sauna z powodzeniem oczyszcza nasz organizm z toksyn. 

Sprawdź również – Veldman opinie

Sauna oraz jej zbawienne właściwości były znane już w starożytnym Rzymie. Za sprawą kojących właściwości sauna przetrwała wiele lat. W dzisiejszych czasach jest spotykana w każdym hotelu, salonach spa oraz w gabinetach kosmetycznych. Sauna jest bardzo popularna w krajach o zimnym klimacie. Głównie mieszkańcy Rosji, Szwecji, Finlandii czy Łotwy mogą regenerować swoje organizmy za pomocą sauny. 

Sauna, mając tak drogocenne właściwości dla naszego organizmu, jest wyjątkowo cenionym pomieszczeniem w różnych ośrodkach wspomagających regenerację naszego ciała. Dlatego pojawiają się pytania, czy jest możliwe posiadanie własnej sauny w domu i czy warto zdecydować się na nią? 

Z przyjemnością rozjaśniamy pojawiające się wątpliwości. Sauna jest możliwa nawet w małych pomieszczeniach. W dalszej części wpisu przedstawimy, jaki jest koszt sauny w domu, ile kosztuje sauna, jakie są wymiary sauny w domu, czy warto zamontować saunę w domu. 

Ile kosztuje sauna?

W takim razie przejdziemy do odpowiedzi na pierwsze pytanie, a mianowicie ile kosztuje sauna? Sauna poprzez swoje drogocenne właściwości może kojarzyć się z luksusowym, drogim, przeznaczonym tylko dla zamożnych ludzi pomieszczeniem. Możemy domniemać, iż sauna to spory wydatek. Nie znając cenników, ile kosztuje sauna, będziemy bezpodstawnie sądzić, iż koszt sauny będzie dla nas zbyt wysoki. 

Zgłębiając temat, ile kosztuje sauna, może się okazać, że koszt sauny jest przystępny i będziemy w stanie zapewnić sobie w domu naszą własną, luksusową przyjemność w postaci sauny.

Ile kosztuje sauna to kwestia zależna oczywiście od wielkości oraz materiałów, z których sauna została wykonana. Z tego powodu sprawdzamy, jakie są koszty sauny w domu, co wchodzi w ogólną wycenę sauny i ile kosztuje sauna, opierając się o wyceny producenta. 

Koszt sauny w domu 

Koszt sauny w domu może być różny w zależności od materiałów, z jakich nasza sauna została wykonana oraz jakiej wielkości saunę wybraliśmy. Materiały, które wybierzemy, mogą zaważyć nad komfortem naszej sauny oraz nad prawidłowym funkcjonowaniem sauny. Koszt sauny w domu zależny jest również od miejsca, w którym planujemy umiejscowić naszą wymarzoną saunę. 

Sauny możemy podzielić na różne rodzaje, które kształtują koszt sauny w domu. Do najpopularniejszych należą sauny parowe, mokre, suche oraz nowość na rynku sauny infraredowe. Decydując się na budowę sauny w domu, koszt zaczyna się od 3000 zł. Bardzo ważne jest, aby wpisać w koszt sauny w domu robociznę firmy, która postawi nam w domu saunę. Prace firmy wycenianie są od 1000 zł do 2000 zł. Piec sauny ze sterownikiem to od 900 zł do 2000 zł. W koszt sauny w domu dodatkowo musimy doliczyć materiały niezbędne do wybudowania sauny, które oscylują w kwocie 2500 zł. 

Łączny koszt sauny w domu możemy wycenić na 4000 zł za saunę do 12 m².Oczywiście możemy wybrać większą saunę, wykonaną na zamówienie, której wielkość będzie dopasowana do naszego pomieszczenia. Takie sauny wycenia się nawet na 20 000 zł. 

Przy planowaniu sauny w domu, warto również sprawdzić, jaki jest koszt eksploatacji sauny w domu, żebyśmy mieli pewność, że wybraliśmy najlepsze rozwiązanie. 

Koszt eksploatacji sauny w domu 

Sprawdzając koszt eksploatacji sauny w domu, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Pierwsza, najważniejsza to długość nagrzewania się pieca. Piec jest najważniejszym elementem naszej sauny. Jeżeli wybierzemy saunę do 6 m², pobór mocy będzie do 4,5 kW, i nasza instalacja nie będzie wiązała się z przerobieniem elektryki na 3 fazową instalację. 

Standardowe zużycie prądu to 3,6-4,2 kWh, co generuje koszt eksploatacji sauny w domu w kwocie od 2,50 zł do 3 zł za jedną sesję. W tym koszcie eksploatacji sauny w domu jest wliczone nagrzewnie ok. 20 minut oraz sesja grzewcza ok. 15 minut. Sauna domowa może różnić się od siebie w zależności od wymiarów sauny w domu. Zobaczmy jakie wymiary sauny w domu mamy do dyspozycji. 

Sauna w domu wymiary

Odpowiednio dobrana sauna powinna mieć prawidłowe wymiary sauny w domu. W prostym przeliczeniu zostało przyjęte, że wymiary sauny domowej powinny mieścić się w 200-210 cm wysokości wewnętrznej, wysokość 200-210 cm oraz głębokość 175-200 cm. Wymiary sauny w domu na jedną osobę, to 60 cm na ławce górnej, oraz 200 cm na ławce leżącej. 

Sauna w domu nie powinna być duża, ponieważ generuje dodatkowy koszt utrzymania. Jednak, czy warto zamontować saunę w domu? 

Sauna w domu – czy warto?

Zadając pytanie, czy warto posiadać saunę w domu, nie powinniśmy się długo zastanawiać. Sauna w domu to świetny sposób na poprawę odporności, witalności naszej cery, lepsze krążenie oraz poprawienie samopoczucia. 


Sauna w domu czy warto? Warto i to bardzo ! Sauna w domu to doskonały pomysł i bez wątpienia warto posiadać saunę w domu.