Jak uruchomić kosiarkę po zimie? Sprawdź najlepsze sposoby

Jak uruchomić kosiarkę po zimie Sprawdź najlepsze sposoby (1)

Wiosna jest czasem, kiedy wszystko budzi się do życia, przyroda rozkwita, a ludzie zaczynają wiosenne porządki w domach, ogrodach i na działkach. Wszystkie zaplanowane czynności chcemy wykonać szybko, sprawienie oraz dobrze, ale nie zawsze mamy na to wpływ. Czasami podczas wiosenny prac w ogrodzie nasz sprzęt po zimie może odmówić posłuszeństwa. Takie sytuacje mogą się pojawić podczas próby odpalenia kosiarki. 

Nie każdy domowy ogrodnik będzie wiedział, jak uruchomić kosiarkę po zimie w sytuacji, kiedy maszyna nie chce odpalić, ponieważ w głowie mogą się pojawić różne myśli. Zachodzicie w głowę, co mogło się wydarzyć, przecież na jesień z Waszą kosiarką wszystko było dobrze. Ilość zapytań w sieci dotyczących nieodpalającej kosiarki jest spora, ale nie zawsze otrzymujecie konkretną odpowiedź, dlatego postanowiliśmy raz na zawsze rozwiązać ten problem, ponieważ w wielu przypadkach zakup nowej kosiarki jest zbędny. 

W dalszej części sprawdzamy, jakie są przyczyny, że kosiarka nie odpala po zimie oraz jak uruchomić kosiarkę po zimie. Podpowiadamy co robić, kiedy kosiarka spalinowa nie odpala, gdy jest iskra, jak sprawdzić cewkę zapłonową w kosiarce. Na zakończenie odpowiadamy, jak odpalić traktorek kosiarkę bez rozrusznika. 

Sprawdź również – Kosiarka spalinowa odpala i gaśnie po chwili – przyczyny, co robić?

Kosiarka nie odpala po zimie

Wiosenne porządki w ogrodach po zimie są bardzo ważne, ponieważ niedopilnowanie przycięcia roślin, posprzątania zalegających liści oraz nieskoszenie trawy może odbić się na wyglądzie ogrodu podczas wiosny i wakacji. W ziemie nasze ogrody przechodzą przez trudny czas, niskie temperatury oraz zalegający śnieg może obciążać wiele roślin. Trawa także jest nadszarpnięta zimą, dlatego koniecznie trzeba ją wzmocnić pierwszym solidnym skoszeniem oraz odżywką. 

Moment, kiedy zabieracie się do tego zadania i kosiarka po zimie nie odpala, może pokrzyżować wszystkie plany, ponieważ nie każdy od razu wie, dlaczego kosiarka nie odpala po zimie. Urządzenie jesienią było sprawne i nie zauważyliście żadnych niepokojących dźwięków oraz pracy silnika, a teraz kosiarka nie chce odpalić. 

Przyczyn, dlaczego kosiarka nie odpala po zimie, może być kilka, przede wszystkim nieprawidłowe zabezpieczenie maszyny na okres przestoju, ponieważ bak z paliwem na zimę zawsze musi być pusty. Kolejną przyczyną, dlaczego kosiarka po zimie nie odpala, jest brud z resztek trawy, który pozostał z poprzedniego sezonu. 

Jak uruchomić kosiarkę po zimie Sprawdź najlepsze sposoby (1)

Kosiarka nie chce odpalić po zimie

Kosiarki często sprawiają problemy tuż po zimie, szczególnie gdy nie były one przechowywane w odpowiednich warunkach. Wysoka wilgotność i skrajne temperatury mogą doprowadzić do uszkodzenia wrażliwych elementów. Niemniej jednak, awarie w kosiarkach mogą pojawić się również w trakcie sezonu, gdy są używane najczęściej. Poniżej przedstawiono najczęstsze przyczyny takich usterek i sposoby na ich naprawę.

  • Silnik to najważniejszy element kosiarki, a jego awaria jest bardzo poważna. Przyczyną problemów z silnikiem może być niewłaściwa konserwacja, brak wymiany oleju, zużyte lub zanieczyszczone filtry powietrza lub paliwa, a także brak paliwa w zbiorniku. W przypadku uszkodzenia silnika, najlepiej skontaktować się z fachowcem, który przeprowadzi naprawę.
  • Brak iskry jest częstym powodem problemów z odpalaniem kosiarki. Może to być spowodowane pęknięciem przewodów, awarią wyłącznika, zwarciami lub zużytą świecą zapłonową. W takiej sytuacji warto dokładnie sprawdzić urządzenie i wymienić uszkodzone elementy.
  • Zużyte wtyczki to problem, który można łatwo rozwiązać. Wystarczy wymienić uszkodzone wtyczki na nowe i spróbować ponownie odpalić silnik. Jeśli to nie pomoże, należy poszukać innej przyczyny awarii.
  • Rozregulowany silnik może prowadzić do problemów z odpalaniem kosiarki, a w skrajnych przypadkach nawet do jego całkowitego zepsucia. Warto zatem zwrócić uwagę na konserwację urządzenia i zadbać o jego odpowiednie dostosowanie do pracy.
  • Zapchany filtr powietrza lub paliwa jest jednym z najczęstszych powodów problemów z silnikiem w kosiarkach. Warto zadbać o regularną wymianę filtrów, aby uniknąć takiej sytuacji. W przypadku awarii należy dokładnie oczyścić filtry lub wymienić je na nowe.
  • Stare paliwo zalegające w zbiorniku może powodować problemy z odpalaniem kosiarki. Jeśli paliwo jest przechowywane w zbiorniku dłużej niż 30 dni, zaczyna tracić swoje właściwości, co wpływa na działanie silnika. Długotrwałe zaleganie paliwa w nieużywanej kosiarce może prowadzić do poważnego zapchania gaźnika oraz filtra paliwa.
  • Rozładowany akumulator to częsty problem, z którym borykają się właściciele kosiarek elektrycznych. Zbyt długa przerwa w użytkowaniu urządzenia bez jego odpowiedniej konserwacji i ładowania może doprowadzić do poważniejszych awarii. W takiej sytuacji konieczne może być zakupienie nowego akumulatora.
  • Uszkodzona linka zapłonowa jest również częstym problemem, zwłaszcza w starszych kosiarkach. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest jej wymiana. Dlatego warto zawsze mieć przy sobie zapasowy przewód.

Aby naprawić wymienione powyżej awarie, konieczne może być skorzystanie z pomocy specjalisty, zwłaszcza w przypadku awarii silnika. W przypadku innych problemów warto spróbować samodzielnie dokonać niezbędnych napraw lub wymian elementów. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy jednak pamiętać o wyłączeniu urządzenia oraz o zachowaniu wszelkich środków ostrożności, aby uniknąć wypadków lub uszkodzenia sprzętu.

Sprawdź również – Jaki olej wybrać do agregatu prądotwórczego? Mineralny czy syntetyczny – opinie na forum

Jak uruchomić kosiarkę po zimie? 

W sytuacji, kiedy Wasza kosiarka nie odpala po zimie sprawdzacie, jakie są najlepsze sposoby, aby uruchomić kosiarkę po zimie, ponieważ nie chcecie kupować nowego urządzenia, serwis może być drogi i potrwa kilka dni, co spowoduje opóźnienie w pracy. 

Jeżeli zastanawiacie się, jak uruchomić kosiarkę po zimie to mamy jeden z szybszych oraz skuteczniejszych sposobów, jakim jest użycie plaka, ale to może być doraźnym sposobem.

Najlepszym oraz niezawodnym sposobem, jak uruchomić kosiarkę po zimie jest dokładne wyczyszczenie maszyny, wlanie nowego, świeżego paliwa oraz kilkukrotne wciśnięcie guzika pompy paliwa, wtedy obieg zostanie wypełniony paliwem i kosiarka z pewnością odpali. 

Kosiarka spalinowa nie odpala iskra jest 

Kolejnym pojawiającym się problemem z kosiarką jest problem z odpaleniem kosiarki spalinowej, pomimo tego, że jest iskra. Takie sytuacje zaskakują, ale nie martwcie się, ponieważ są także sposoby na kosiarkę spalinową, która nie chce odpalić, chociaż pojawia się iskra. 

W sytuacji, kiedy kosiarka nie odpala, a iskra jest, zawsze, sprawdzajcie, czy wszystkie świcie są sprawne, jeżeli są w porządku, problem może leżeć w zapłonie. 

Czasami pojawia się zwarcie w rdzeniu zapłonu, które uniemożliwia odpalenie kosiarki, wtedy należy wymienić cały podzespół i wszystko wróci do normy. 

Jak sprawdzić cewkę zapłonową w kosiarce?

Sprawdzacie także, jak sprawdzić cewkę zapłonową w kosiarce. To zadanie jest akurat proste, potrzebujecie jedynie mieć tester iskry zapłonowej, który podłączycie do kosiarki, dokładnie należy go umieścić na przewodzie zapłonowym a drugi koniec testera zamocować o uziemiającą głowicę cylindrów. 

Po poprawnym umieszczeniu testera kolejnym krokiem jest wprawienie koła rozruchowego w ruch, ponieważ wtedy będziecie mogli odczytać wartości ze wskaźnika. W momencie, kiedy zaobserwujecie iskrę, to znak, że Wasza cewka jest sprawna. W taki sposób najszybciej sprawdzicie cewkę zapłonową w kosiarce. 

Sprawdź również – Dmuchawa do liści nie odpala – sprawdź co robić

Jak odpalić traktorek kosiarkę bez rozrusznika?

Na zakończenie sprawdzamy, jak odpalić traktorek kosiarkę bez rozrusznika, czy jest w ogóle taka możliwość? Możecie się obawiać takich czynności, ale spokojnie, traktorek kosiarkę możecie odpalać bez rozrusznika.

Zastosujcie się tylko do odpowiedniej kolejności, aby odpalić traktorek kosiarkę bez rozrusznika. Po pierwsze zawsze odciągajcie dźwignię hamulca, ponieważ jest ona połączona z linką rozrusznika. Następnie należy chwycić linkę, która wychodzi z rozrusznika i energicznie ją pociągnąć.