Rodzaje paliw grzewczych stanowią rozbudowaną sieć surowców. Na rynku jest kilkanaście różnych rozwiązań znakomicie się sprawdzających jako materiał grzewczy. Różne rozwiązania stosowane przez ludzi pozwalają na skorzystanie z ogrzewania, które będzie najkorzystniejszą opcją dla danego miejsca.
Najbardziej popularne i wybierane rozwiązania to gaz, ogrzewanie fotowoltaiczne, piece z podajnikiem zasilane ekogroszkiem, piec zasilany pelletem, kominki drzewne wyposażone w płaszcze wodne, pompy ciepła oraz węgiel w przypadku ciepłowni mieszkaniowych, oraz bloków.
Sprawdź również – ekogroszek z kopalni Piast i Bobrek, czy warto?
Nie każdy, kto posiada surowce grzewcze pozyskiwane z surowców wydobywczych, ma świadomość, jaki rodzaj paliwa grzewczego używa. Podział kopalnianych materiałów opałowych jest prosty, jeśli zapoznacie się z ich wartościami, bez większych problemów wskażecie rodzaj danego surowca.
W dzisiejszym artykule zgłębiamy ten temat i pod lupę bierzemy ekogroszek. Sprawdzamy, jakim rodzajem paliwa grzewczego jest ekogroszek, czy ekogroszek jest paliwem stałym. Dla lepszego rozbicia rodzaju ekogroszku odpowiadamy, czy ekogroszek jest paliwem węglopochodnym, a może ekogroszek jest biomasą? Te wszystkie właściwości sprawdzamy oraz opisujemy poniżej.
Spis treści
Ekogroszek – jaki to rodzaj paliwa?
W takim razie ekogroszek, jaki to rodzaj paliwa? Planując zakup ekogroszku, zawsze każdy zainteresowany sprawdza, jakie parametry grzewcze oraz właściwości posiada konkretny produkt. Sprawdzane są opinie o producencie, z jakiej kopalni pochodzi ekogroszek, jakie ma spalanie oraz czy oddawane ciepło jest na wysokim poziomie. Mało kto zastanawia się jakim rodzajem paliwa jest ekogroszek.
W składzie opału rzadko kiedy można usłyszeć pytanie, jakim rodzajem paliwa jest ekogroszek. Z tego powodu szczegółowo opisujemy, do którego rodzaju paliwa zaliczany jest ekogroszek czeski czy też Karlik. Wartości grzewcze ekogroszku z kopalni mogą być różne w zależności od jakości surowca, procesów wytwarzania, kaloryczności węgla, dlatego tak ważne dla wielu jest podanie informacji przez producenta, z jakiej kopalni pozyskiwany jest ekogroszek. Jednak rodzaj ekogroszku jest tylko jeden.
W dalszej części artykułu szczegółowo odpowiadamy czy ekogroszek jest paliwem stałym, paliwem węglopochodnym a może biomasą.
Czy ekogroszek jest paliwem stałym?
Paliwo może się kojarzyć z płynną substancją dostępną na stacjach paliw, Jednak jak już wcześniej napisaliśmy, ekogroszek podobnie jak inne surowce grzewcze jest nazywany paliwem, ponieważ zasila nasz dom w ciepłe powietrze oraz w ciepłą wodę.
Tylko, czy ekogroszek jest paliwem stałym? Jaka jest definicja paliwa stałego, aby dobrze skategoryzować rodzaj ekogroszku? Otóż paliwo stałe to naturalnie lub chemicznie pozyskiwane stałe związki palne. Główne zastosowanie paliwa stałego to pozyskiwanie ciepła podczas spalania. Zastosowanie paliwa stałego jest dozwolone w przemyśle, gospodarstwach domowych oraz rolnych.
Ekogroszek jest paliwem pozyskiwanym z węgla brunatnego lub kamiennego. Jego struktura jest ziarnista, a konsystencja stała. W odpowiedzi na pytanie, czy ekogroszek jest paliwem stałym, odpowiadamy tak, podobnie, jak węgiel czy koks, ekogroszek jest stałym paliwem grzewczym.
Czy ekogroszek jest paliwem węglopochodnym?
Jest wiele pytań dotyczących ekogroszku. Kolejne pytanie to, czy ekogroszek jest paliwem węglopochodnym? W tej kwestii zadania mogą być różne, ponieważ czasami te najprostsze odpowiedzi rodzą wiele znaków zapytania.
Węgiel jest głównym składnikiem ekogroszku, cała produkcja ekogroszku opiera się na wysokowartościowym węglu. Wątpliwości co do tego, czy ekogroszek jest węglopochodnym paliwem grzewczym wzięły się z jego czystego procesu spalania. Nadmierne zadymienie oraz pylenie nie jest odnotowywane, dlatego wielu posiadaczy pieca na ekogroszek nie zawsze kategoryzuje ekogroszek jako paliwo węglopochodne. A jak brzmi odpowiedź na pytanie, czy ekogroszek jest biomasą? Sprawdzamy poniżej.
Czy ekogroszek jest biomasą?
Czy ekogroszek jest biomasą? Takie pytanie często się pojawia na forach. Przez nazwę ekogroszku można domniemać, że jest to ekologiczny produkt wykorzystywany do palenia w piecu. Jednak definicja biomasy lekko odstępuję od właściwości ekogroszku.
Biomasa to naturalne paliwo opałowe, które wykazuje dobre właściwości dla środowiska, a dodatkowo biomasa jest tania. Zasada stosowania biomasy w piecach jest bardzo prosta. Ilość wydzielanego dwutlenku węgla musi być równa ilości dwutlenku węgla oddawanego przez rośliny podczas fotosyntezy. Ponadto biomasa podczas spalania nie uwalnia siarki.
Ekogroszek w swoim składzie zawiera siarkę, w niewielkich ilościach, ale zawiera. Sam proces spalania ekogroszku nie jest taki czysty oraz pozbawiony wydzielania się szkodliwych substancji. W odpowiedzi, czy ekogroszek to biomasa, odpowiedź brzmi nie, ekogroszek to paliwo stałe. Biomasą jest pellet, idealnie pasuje do podanej definicji.