Ekogroszek –  jaki powinien być kolor płomienia? Co gdy pojawia się niebieski i pomarańczowy płomień?

Ekogroszek -  jaki powinien być kolor płomienia Co gdy pojawia się niebieski i pomarańczowy płomień

Coraz więcej Polaków decyduje się na spalanie ekogroszku, co stanowi dobrą wiadomość, szczególnie biorąc pod uwagę, że wiele osób nadal stosuje tradycyjny węgiel lub nawet śmieci w swoich piecach. Ekogroszek jest lepszym wyborem ze względu na jego czystość i wysoką jakość, a także dzięki nowoczesnym technologiom stosowanym w procesie oczyszczania i przesiewania, co przekłada się na mniejszą ilość emitowanych zanieczyszczeń podczas spalania.

Wybierając ekogroszek do ogrzewania, możemy pozytywnie wpłynąć na stan środowiska, które w obecnych czasach jest bardzo zanieczyszczone. W Polsce oraz innych krajach Europy i poza nią, problem smogu jest bardzo realny, ale stosowanie dobrych jakościowo pieców na ekogroszek może pomóc w znaczącym ograniczeniu tego zagrożenia. Dlatego warto rozważyć zmianę sposobu ogrzewania i wybrać bardziej ekologiczne paliwo, takie jak ekogroszek.

Sprawdź również – Ekogroszek – jaki to rodzaj paliwa? Deklaracja dotycząca źródeł ciepła

Ekogroszek – jaki kolor płomienia?

Podczas spalania ekogroszku ważne jest obserwowanie płomienia, który może wiele powiedzieć o procesie spalania. Płomień powinien być stabilny, spokojny i mieć żółty odcień. Jaśniejszy odcień płomienia oznacza pełniejsze spalanie. Natomiast niebieski odcień płomienia może być spowodowany zbyt dużą ilością powietrza w palenisku, co prowadzi do palenia się tlenku węgla. Żółto-czerwony kolor płomienia może świadczyć o niepełnym spalaniu, spowodowanym zbyt małą ilością powietrza.

Jeśli ilość powietrza jest zbyt duża, paliwo może się żużlować, a ciepło zostanie oddane do komina. Natomiast zbyt mała ilość powietrza prowadzi do osadzania się czarnego osadu na drzwiczkach i ściankach kotła. Odpowiednia ilość powietrza zapewnia prawidłowe spalanie opału i minimalną ilość popiołu.

Najlepszym rozwiązaniem jest zmiana proporcji ustawienia czasu podawania węgla do czasu przedmuchu. W klasycznych proporcjach stosunek wynosi 1 do 3, ale latem można ustawić go na 1 do 4.

Kolor płomienia zależy głównie od ilości powietrza do spalania. Jaśniejszy odcień płomienia oznacza pełniejsze spalanie, natomiast żółto-czerwony kolor to efekt niepełnego spalania. Czerwona barwa płomienia może być spowodowana niespalonym węglem lub sadzą w spalinach. Sadza pojawia się, gdy płomień jest chłodzony przez płaszcz wodny, co przerywa proces dopalania i powoduje powstanie czarnego kożucha na wymienniku kotła. Niebieski kolor płomienia może być spowodowany spalaniem się tlenku węgla w kotłach GS, po całkowitym odgazowaniu węgla i przejściu do spalania od dołu w fazie koksu, przy zbyt wysokim nasypie w stosunku do granulatu paliwa.

Podsumowując, stabilny, spokojny płomień o żółtym odcieniu jest oznaką pełniejszego spalania przy użyciu ekogroszku. Obserwowanie płomienia i odpowiednia ilość powietrza to kluczowe czynniki w prawidłowym spalaniu opału.

Niebieski płomień w piecu na ekogroszek

W przypadku spalania ekogroszku, kolor płomienia jest ważnym wskaźnikiem procesu spalania. Jeśli płomień ma niebieski odcień, oznacza to, że palący się tlenek węgla jest przyczyną tego zjawiska. Przetlenienie paleniska, czyli zbyt duża ilość powietrza, może być przyczyną niebieskiego płomienia. Z kolei, jeśli płomień ma żółto-czerwony kolor, to jest to skutek niepełnego spalania, wynikającego z braku odpowiedniej ilości powietrza. W takim przypadku, może występować spora ilość dymu. Dlatego, odpowiednia ilość powietrza jest kluczowa dla prawidłowego procesu spalania i minimalizowania ilości emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Pomarańczowy płomień w piecu na ekogroszek

Przyczyną pomarańczowego płomienia podczas spalania w kotłach może być niedobór tlenu w pomieszczeniu, zanieczyszczenie kotła lub nieodpowiednio ustawione parametry spalania. Pomarańczowy płomień może skutkować m.in. większą ilością tlenku węgla, co oznacza gorsze spalanie, a kocioł będzie słabiej grzał, w przeciwieństwie do niebieskiego płomienia, który ma wyższą temperaturę. Przyczyną może być także przewymiarowanie lub nieprawidłowa regulacja kotła, co powoduje, że moc minimalna jest zbyt duża. Możliwe jest również zablokowanie dysz igłą, zwłaszcza zbyt grubą, co może spowodować rozkalibrowanie. W przypadku pomarańczowego płomienia warto więc sprawdzić wszystkie te czynniki, aby zapewnić odpowiednie i bezpieczne spalanie w kotłach.