Czym ciąć płytki ceramiczne, klinkierowe i gres polerowany?

Czym ciąć płytki ceramiczne, klinkierowe i gres polerowany

Remont w domu jak doskonale wiecie, nie jest prostym projektem. Podczas różnych prac, po drodze możemy napotkać pewne utrudnienia. Wiele rzeczy bez problemu możemy zrobić samodzielnie. Malowanie ścian czy położenie paneli nie wymaga od nas specjalnej wiedzy oraz specjalnych narzędzi. Większość potrzebnych rzeczy kupimy w każdym sklepie budowlanym. 

Sprawdź również – Agregaty Pezal opinie

Jednak przy zmianie lub położeniu płytek pojawiają się większe problemy. Nie zawsze będziemy wiedzieli, jak poprawnie ułożyć płytki oraz czym ciąć płytki. Z tego względu w dzisiejszym artykule postaramy się Wam pomóc i podpowiadamy jak ciąć płytki, czym ciąć gres, co potrzebujemy do cięcia gresu polerowanego. Czym ciąć płytki ceramiczne oraz czego powinniśmy użyć do cięcia płytek klinkierowych?

Czym ciąć płytki?

Planując samodzielnie położyć płytki, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Oprócz kleju, krzyżaków oraz ołówka będzie nam potrzeba jeszcze maszyna do cięcia płytek. Jednak czym ciąć płytki, żeby nasze płytki się nie kruszyły oraz aby cięcie było idealnie gładkie? Czym ciąć płytki? W odpowiedzi przedstawiamy kilka rozwiązań. Do cięcia płytek możemy użyć noża szklarskiego. 

Zaczynając całą operację cięcia płytek nożem szklarskim, musimy idealnie wymierzyć docelowe wielkości płytek. Jeżeli odrysowujemy ołówkiem linie w odpowiednim miejscu, przystępujemy do cięcia płytki. Następnie nożem szklarskim przejeżdżamy po narysowanych liniach. Jeżeli wykonaliśmy nasze nacięcie, płytkę należy szybko i zdecydowanie przełamać. Cięcie płytek nie jest skomplikowane jednak do wyboru mamy wiele innych materiałów takich jak gres, gres polerowany oraz płytki gresowe. Czy zatem ciąć gres? 

Czym ciąć gres polerowany?

Gres jest innym materiałem niż płytki. Gres występuje w formie matowej oraz polerowanej. Gres oraz gres polerowany to materiały twardsze od płytek, dlatego zastanawiając się czym ciąć gres, warto skorzystać z pomocy osoby, która się na tym zna lub poczytać na forach. Czym ciąć gres polerowany? Z pewnością będziemy potrzebowali bardziej precyzyjnej oraz ostrzejszej maszyny. Do cięcia gresu najlepiej jest użyć wiertła diamentowego. Przy wykorzystaniu takiego ostrza będziemy mieli pewność, że nasz gres nie ulegnie zniszczeniu podczas cięcia gresu. 

Czym jeszcze możemy ciąć gres? Jeżeli chcemy, żeby nasza praca oraz cięcie gresu szło nam szybciej, możemy użyć specjalnej automatycznej maszyny do cięcia gresu. Maszyna do cięcia gresu oraz gresu polerowanego posiada wbudowane diamentowe ostrza, oraz wskaźniki z miarką. Przy użyciu takiego urządzenia nasz gres polerowany będzie przycięty z dokładnością co do milimetra. Tylko, czy możemy użyć takiej maszyny do cięcia płytek gresowych? 

Czym ciąć płytki gresowe? Do cięcia płytek gresowych jak najbardziej możemy użyć opisanej wyżej maszyny do cięcia gresu. Następnym rozwiązaniem do cięcia płytek gresowych jest profesjonalna piła tnąca na mokro z diamentową tarczą. Cięcie płytek gresowych taką metodą ułatwia nam utrzymanie przyczepności tarczy tnącej z płytką gresową. Cięcie płytek, gresu, gresu polerowanego oraz płytek gresowych już poznaliśmy. Pora na cięcie płytki ceramiczne. Czym możemy ciąć płytki ceramiczne?

Czym ciąć płytki ceramiczne?

Jak sama nazwa wskazuje, płytki ceramiczne są delikatniejsze od gresu czy zwykłych płytek. Dlatego w kwestii, czym ciąć płytki ceramiczne, przedstawiamy Wam dwa rozwiązania. Pierwsze rozwiązanie w cięciu płytek ceramicznych to użycie szlifierki kątowej. Dzięki swojej budowie, wskazanej w nazwie, czyli kątowej nasze cięcie płytek ceramicznych będzie perfekcyjne z gwarancją na brak uszkodzeń płytek ceramicznych. 

Dodatkowo szlifierka kątowa do cięcia płytek ceramicznych jest lekka, więc praca nie jest męcząca. Następne urządzenie do cięcia płytek ceramicznych to przecinarka do glazury. Przecinarka do glazury jest maszyna, w której możemy umieścić całą płytkę ceramiczną i bez większych problemów jednym szybkim ruchem przeciąć płytkę ceramiczną. Cięcie płytek ceramicznych przecinarka do glazury jest bardzo szybkie i proste za sprawą solidnego koła tnącego. 

Ostatnimi płytkami na naszej liście są płytki gipsowe oraz klinkierowe. Czym ciąć płytki gipsowe oraz klinkierowe? 

Czym ciąć płytki gipsowe?

W przypadku płytek gipsowych oraz cięcia płytek gipsowych zadanie mamy nieco ułatwione. Jak sama nazwa wskazuje, płytki gipsowe wykonane są z gipsu i stosowane są na ścianach. Do cięcia płytek gipsowych wystarczy nam ostry nóż, przeznaczony do cięcia gipsu. 

Jest jeszcze jedna metoda cięcia płytek gipsowych. Obcinak dwustronny. Wystarczy umieścić płytkę gipsową pomiędzy dwoma niżami i przeciągnąć. Do cięcia płytek gipsowych nie potrzebujemy wyszukanych urządzeń, a jak jest z płytami klinkierowymi?

Czym ciąć płytki klinkierowe?

Płytki klinkierowe możemy ciąć wymienionymi wcześniej urządzeniami. Do cięcia płytek klinkierowych możemy wykorzystać przecinarkę do glazury oraz piłę kątową. W zależności od tego, co mamy w domu cięcie płytek klinkierowych nie będzie większym wyzwaniem. Do cięcia płytek klinkierowych możemy użyć nawet noża do glazury, ale uważajcie, musicie mieć idealnie perfekcyjną rękę, aby cięcie było proste. 

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Wam w doborze idealnego urządzenia do cięcia płytek, gresu czy płytek ceramicznych.