Anturium – jak pielęgnować w domu w doniczce, czego nie lubi?

Anturium - jak pielęgnować w domu w doniczce, czego nie lubi

Kwiaty towarzyszą nam w prawie każdym miejscu. W domach, w pracy, w dużych firmach, które odwiedzamy w celu załatwienia spraw, w parkach oraz na rynkach miast. Życie bez kwiatów dla wielu osób wydaje się niemożliwe, ponieważ te różnobarwne rośliny potrafią poprawić humor po ciężkim dniu. Praca przy kwiatach odpręża szerokie grono osób. 

Jest wiele rodzai oraz gatunków roślin, które posiadają mnóstwo odmian. Czasami jeden kwiat może mieć nawet kilkanaście odmian. Różnorodność oraz wprowadzenie natury do naszych domów to główne czynniki, przez które kupujemy tak dużo kwiatów. 

Sprawdź również – uprawa Anturium Andrego, na co uważać?

Niewątpliwie do wyjątkowo pięknego kwiatu należy Anturium, który swoim urokiem zachwyca każdego. Kwiat pochodzi z odległych krajów, ponieważ występuje w Kolumbii oraz Ekwadorze. Poprzez tak fantastyczne umaszczenie został sprowadzony do wielu państw, w tym także do Polski. Jego uprawa nie należy do najłatwiejszych, ale przy odrobinie zaangażowania, możecie być pewni, że Anturium odwdzięczy się fantastycznym wyglądem. 

Poniżej opisujemy jak pielęgnować Anturium, jak pielęgnować Anturium w doniczce. Zdradzamy, czego nie lubi Anturium oraz gdzie postawić Anturium.

Jak pielęgnować Anturium?

Anturium jest wyjątkowym kwiatem, ponieważ jego wygląd zachwyca wiele osób, pochodzenie Anturium sięga tropikalnych lasów, dlatego posiadając ten kwiat, należy się zapoznać z jego wymaganiami. Odpowiednia pielęgnacja Anturium nie jest skomplikowana, jeżeli od początku będziecie dbali o roślinę, dalsze czynności będą jedynie cotygodniowym dopieszczeniem Anturium. 

Pielęgnacja Anturium rozpoczyna się od zmiany podłoża zaraz po zakupie. Anturium potrzebuję kwaśne, próchnicze gleby do prawidłowego wzrostu. Wilgotność ziemi powinna być na umiarkowanym poziomie, ponieważ zbyt mokra gleba spowoduje gnicie. Woda do podlewania rośliny, jeżeli będzie przefiltrowana oraz odstoi kilka dni w temperaturze pokojowej, wpłynie znakomicie na wzrost. 

Pielęgnując Anturium bardzo dobrym rozwiązaniem, będzie umieszczenie niedaleko kwiatu zbiornik z wodą lub nawilżacz powietrza. Wilgotność powietrza jest uwielbiana przez Anturium, w sytuacji, kiedy chcecie idealnie pielęgnować roślinę, stworzenie dla niej warunków zbliżonych do naturalnych zaowocuje znakomitą kondycją Anturium. 

Jak pielęgnować Anturium w doniczce w domu?

Domowe rośliny często nie posiadają wygórowanych wymagań. Anturium jest kwiatem, który bez odpowiedniej pielęgnacji zacznie obumierać. Odpowiadając na pytanie, jak pielęgnować Anturium w doniczce w domu na samym początku mówimy o prawidłowym dobraniu ziemi oraz doniczki. 

Próchnicze podłoże dla Anturium to podstawa, doniczka, w jakiej powinno rosnąć Anturium, musi być dopasowane do jego wielkości. Za mała doniczka doprowadzi do kurczenia się korzeni, co po dłuższym czasie wpłynie na słabnącą kondycję Anturium. Po czasie kwiat uschnie. 

W doniczce koniecznie trzeba zastosować drenaż, możecie wybrać do tego keramzyt. Dzięki takim zabiegom pielęgnacja Anturium w doniczce w domu będzie łatwiejsza, ponieważ nadmiar wody będzie odprowadzany. 

Domowa pielęgnacja Anturium polega także na regularnym nawilżaniu powietrza, naturalne warunki dla rośliny są bardzo wilgotne, dlatego w domu powinien znaleźć się nawilżacz powietrza. 

Czego nie lubi Anturium?

Anturium potrafi być niesamowicie kapryśnym kwiatem. Kupując roślinę, warto sprawdzić, czego nie lubi Anturium. Taka wiedza znacznie ułatwi wam dalszą uprawę. Zdecydowanie, na pierwszym miejscu będzie słońce, które może szkodzić ogólnej formie Anturium, powodować niszczenie oraz usychanie liści. Nie mówimy o tym, że Anturium nie lubi jasnych pomieszczeń, chodzi o bezpośrednie promienie słoneczne. 

Następnym czynnikiem, którego nie lubi Anturium, jest wiatr oraz przeciągi. W takich warunkach roślina bardzo szybko może zmarznąć i zgubi liście, dodatkowo może zacząć chorować. Suche powietrze także nie jest akceptowane przez Anturium, wilgotność musi być zachowana na wysokim poziomie. 

Czego nie lubi Anturium? Zraszania! Czasami możecie przeczytać, żeby zraszać liście Anturium. Ostrzegamy, pod żadnym pozorem tego nie róbcie. Przy zraszaniu liści Anturium reaguje negatywnie, każda kropla osadzona na liściach oraz kwiatach będzie widoczna w postaci brązowych plam. Takie zabiegi możecie stosować przy uprawie innych roślin. 

Gdzie postawić Anturium?

Miejsce, w którym powinno stanąć Anturium, jest także określone przez potrzeby rośliny. Nie możecie stawiać Anturium tam, gdzie się wam to podoba, miejsce musi się spodobać Anturium. 

Tylko, gdzie postawić Anturium? Gdzie umieścić roślinę, żeby jej nie zaszkodzić oraz zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu?

To bardzo proste, Anturium uwielbia jasne, doświetlone pomieszczenia. W zacienionych miejscach kwiat będzie rósł, jednak wzrost będzie powolny i Anturium nigdy nie zakwitnie. 

Najlepszym miejscem jest jasne stanowisko niedaleko okna z umieszczonym w pobliżu dostępie do parującej wody.