100g, 200g, 250g, 400g, 550g, 600g, 700g mąki – ile to szklanek?

100g, 200g, 250g, 400g, 550g, 600g, 700g mąki - ile to szklanek

Podczas pieczenia najważniejsze są dobre składniki i ich dokładne wymierzenie. O ile w gotowaniu możemy sobie pozwolić na miary „na oko”, to podczas pieczenia nie ma o tym mowy, więc co zrobić, gdy nie masz wagi?

Dzisiaj skupimy się na mące i poniżej podamy przelicznik najczęściej używanych proporcji takich jak 100 g, 250 g czy 400 g. Wskażemy także większe wartości, czyli ile to szklanek 550 g mąki, 600 g mąki, a nawet 700 g mąki. 

100 g mąki – ile to szklanek?

Każdy, kto chociaż raz piekł ciasto, doskonale wie, że proporcje składników muszą być idealne. Zdarzają się i takie sytuacje, w których nasza waga kuchenna okazuje się bezużyteczna, bo w przepisie ilość podana jest na szklanki. No właśnie wiec 100 g mąki to ile to szklanek? Mąka pszenna jest stosunkowo lekka, więc odmierzyć należy nieco więcej niż pół 250 ml szklanki a żeby zrobić to precyzyjnie, to do połowy szklanki usypanej mąki przykładamy palec wskazujący i dosypujemy do jego wysokości, tak będzie idealnie a w przypadku mąki krupczatki 100 g to dokładnie pół szklanki nieubitej lekko nasypanej mąki.

200 g mąki – ile to szklanek?

Pieczenie nawet bez wagi kuchennej może być przyjemne i  jak nasze babcie możemy odmierzyć wszystko szklanką. Podstawą pieczenia, jest mąka, i właśnie ją przeliczymy, więc 200 g mąki ile to jest szklanek? Wiecie? Jeżeli nie to już piszemy, w założeniu, że szklanka ma 250 ml, to w przypadku mąki pszennej 200 g będzie to 1,25 szklanki no tak, ale dokładnie ile to jest? Mianowicie możemy ułatwić sobie sprawę, ugniatając mocno mąkę w szklance, gdyż wtedy wejdzie jej dokładnie odpowiednia ilość a 200 g mąki ziemniaczanej ile to szklanek? Otóż tu sprawa jest prosta to jedna pełna szklanka lekko sypanej mąki a 200 g mąki pełnoziarnistej np. żytniej to będzie 1,5 szklanki, gdyż ta mąka będzie najcięższa. 

Sprawdź również – Przepis na wino z białych winogron na balon 15l – jak zrobić?

250 g mąki – ile to szklanek?

 Jeżeli uwielbiasz pieczenie, to doskonale wiesz, że dobry przepis to podstawa udanego wypieku. Jednak receptury są przeróżne i zdarza się, że potrzebne produkty odmierzane powinny być miarą szklanki, a nie wagą produktu, stąd pytanie 250 g mąki ile to szklanek? Jeżeli interesuje nas mąka pszenna, to sprawa jest prosta, mianowicie będzie to 1,5 szklanki, w przypadku mąki ziemniaczanej będzie to 1,25 szklanki jednak gdy sprawia ci problem dokładne odmierzanie, to możesz zrobić to sposobem, wsypać dwie szklanki zostawiając mniej więcej od góry szklanki wolne miejsce na grubość dwóch palców wskazującego i środkowego a wtedy objętość mąki będzie idealna. 

400 g mąki – ile to szklanek?

 Co zrobić, gdy do wypieku potrzebujemy 400 g mąki a wagi brak? Zawsze możemy odmierzać na szklanki to równie precyzyjny i łatwy sposób. Najprościej nam będzie użyć tej o pojemności 250 ml. Mąka pszenna jest stosunkowo lekka, więc 400 g tego produktu to będzie 2,5 szklanki. Oczywiście ilość będzie różnić się w zależności od rodzaju ziarna, z którego mąka jest zrobiona i tak dla przykładu 400 g mąki żytniej, która jest znacznie cięższa, będziemy musiały odmierzyć około 3 szklanek, żeby ułatwić sobie zadanie, mąkę nie uciskamy i sypiemy nie do samej krawędzi szklanki. 

 550 g mąki – ile to szklanek?

 Gdy potrzebujemy odmierzyć równe wartości, to problemu właściwie nie ma, bo pół kilo mąki to przecież połowa opakowania i już, ale co zrobić w sytuacji, gdy chcemy mieć 550 g mąki? Odmierzyć można to za pomocą szklanek i już mówimy jak to zrobić, a mianowicie 550 g mąki pszennej równa będzie 3,5 zwykłej szklanki o pojemności 250 ml. W przypadku mąki żytniej jej waga jest większa i tu należy wymierzyć trochę ponad 4 szklanki tylko jak to odmierzyć? Wsypując mąkę lekko ją ugniatać, przez co wejdzie jej trochę więcej i będzie to właśnie idealna proporcja. 

600 g mąki – ile to szklanek?

Pieczenie rozpoczynamy od przygotowania i odmierzania potrzebnych produktów i jako pierwszą odmierzany mąkę i jeżeli potrzebujemy 600 g mąki pszennej, bo najczęściej używamy takiej w wypiekach, to zużyjemy 3 pełne szklanki i nieco więcej niż połowa czwartej, żeby było nam prościej, możemy ostatnią szklankę napełnić do połowy i wsypać dwie czubate łyżki stołowe mąki co łącznie da nam idealnie wymagane 600 g mąki pszennej, a gdy potrzebujemy mąki np. krupczatki to odmierzany pełne 3 szklanki.

700 g mąki – ile to szklanek?

Ostatnią miarą, o którą najczęściej pojawiają się pytania to 700 g mąki ile to szklanek? Wbrew pozorom odmierzanie nie jest takie trudne, gdyż wsypujemy 4 pełne szklanki i wspomniane już wcześniej dwie łyżki stołowe mąki lub we wszystkich 4 szklankach mąkę ubijamy ciasno i tak powinno udać nam się odmierzyć idealną proporcję produktu. Łatwiejsze zadanie mamy z mąką orkiszową, gdyż 700 g to będzie 5 pełnych szklanek o pojemności 250 ml. Najmniej potrzebujemy mąki ziemniaczanej, a mianowicie z każdej z 4 szklanek odejmujemy łyżkę mąki lub napełniamy szklanki luźno mąką.